Knack 2 İnceleme

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
İnceleme
679
0

Aksiyon, macera ve platform türünün bir araya geldiği oyun Knack 2, ilk oyunundan kat ve kat daha başarılı olarak oyuncularla buluştu. PlayStation 4 platformlarında çılgınlar gibi eğlendiren oyunumuzun multiplayer modu yok ancak co-op tarafında oldukça özgürüz. Bazı oyunlar başlarda hayal kırıklığı uğratsa bile zamanla kendisini kanıtlamayı başarır. Knack, aslında böyle bir oyun. İlk oyununda ne yazık ki tam olarak istenileni vermeyi başaramayan oyunumuz, bu sefer daha farklı bir yol takip etmiş ve türünü sevenlerin dikkatini çekmeyi başarmış. Tam olarak yeterince reklam yapılmadı mı dersiniz, yoksa oynanış mı bilemiyorum. Hani, bir şeyler eksik dediğimiz ilk oyunda, ana karakterimiz bir türlü kendisini öne çıkartamamıştı. Knack 2, bu çizgiyi aşmayı başarabildi mi gelin birlikte bakalım.

Hikaye

Oyunumuz bizi goblinlerle tanıştırıyor. Doğru okudunuz, bu sefer Knack, goblinlere kafa tutuyor. Daha kötüsü ise Knack olarak, High Goblinlerin yarattığı teknolojiyle uğraşmak zorundayız. 200 yıl önce High goblinler, bir ordu oluşturmuşlar ve insanları yok etmeyi amaçlamışlar. Robotlardan oluşan bu orduyu yenmeyi başaran insanlar, şimdi yeniden yani 200 sene sonra bu sorunla uğraşması gerekiyor. Spoiler vermemek adına fazla detay vermeyeceğim. Bilmeniz gereken bu oyun, Knack’in yaratılma amacını az çok ortaya çıkartıyor.

Oynanış

Knack 2, platform türünün nimetlerinden yararlanıyor, hatta ek olarak hack&slash havası da mevcut ve daha çok kamera açısı neye izin verirse, o şekilde etrafımızdaki eşyalarla etkileşime geçebiliyoruz. Çeşitli bulmacaları da bünyesinde barındıran oyun, bu bağlamda bizi zorlamıyor. Kimi zaman küçülerek, minicik deliklere sığmaya , kimi zaman ise devasa cüssemizle düşmanları yok etmeye çalışıyoruz. İlk oyundaki gibi tarihi eserleri bularak büyüyoruz ve parçaladığımız kutulardan yavaş yavaş istediğimiz eşyaları toplayabiliyoruz. Ayrıca oyunda ilerledikçe ve puan kazandıkça, farklı yeteneklerimiz açılıyor. Yani kol, bacak vuruşlarından çok, farklı combo’lar da öğrenmeye başlıyoruz.  Yeteneklerimizi geliştirdikçe, farklı düşmanlara nasıl saldırı yapmamız gerektiğini öğreniyoruz. Kimi zaman bize savrulan okları kalkanımızla geri çeviriyor, kimi zaman ise üflediğimiz soğuk hava ile düşmanların canını yakıyoruz. Oyunda ilerledikçe, çeşitli saldırılar öğrenmek mümkün. Knack 2’nin zorluk derecesine göre düşmanlarımızın zekası da değişiyor. Kolay modda oynarsak oyun, bulmacaları bile özerken ipucu verebiliyor. Belli bulmacalar oldukça zor, bu yüzden sadece platform tarafına odaklanmamak önemli.

Bu arada eklemek isterim, düşmanlardan topladığımız mavi orb’lar sayesinde yeni yetenekler kazanıyoruz. Sadece düşman değil, denk geldiğiniz birçok eşyaya yumruk sallayabilirsiniz; böcekler, kasalar, kayalar vb. Knack’in küçülüp, büyüme kısmında R1 tuşundan yardım alıyoruz. Genelde gizli hazineler veya büyükken sığamayacağımız yerlerde karakterimizi küçültmek yetiyor. Ayrıca düşmanlarımız büyük saldırılar yapıyorsa, Kanck’i hemen küçültüp kaçabilir ve ardından büyüyerek, saldırımızı ikiye katlayabiliriz. Bu kısımda her şey, sizin hayal gücünüze bağlı. Bodoslama dalabilir veya düşmanları sollayarak, arkalarından tekme tokat girişebilirsiniz.

Grafik ve müzik

İlk oyuna oranla grafiklerde çok daha başarılı görünen Knack 2’de, müziklerde büyük değişiklikler yok. Araya eklenen eğlenceli melodiler ve daha çok oyuncuyu atmosfere hazırlayan müziklerle süslenmiş oyunumuz, grafikte PS4’ün nimetlerinden yararlanıyor. Ayrıca bu oyun, ilk oyundan daha geniş, detaylı ve renkli çevre tasarımlarına sahip. Kamera açıları düzeltilmiş, oyuncuyu etkileyen canlı renkler ise Knack 2’nin artılarından.

Sonuç

Oyunun artısı olduğu kadar eksileri de mevcut. Öncelikle seslendirme kısmını biraz yapmacık bulduğumu itiraf edeyim. Knack’in sesi hala tuhaf çıkıyor. Ek olarak bazı seviye dizaynları, birbirine fazla benziyor ve bir sonraki adımda ne yapacağımızı bilmek, oyunun heyecanını kaçırabiliyor. Tabii ilk oyuna oranla Knack 2, büyük gelişme sağlamış. Yaratıcı bir fikir olmasa bile türünü sevenlerin arşivinde barındırması gereken oyunlardan biri olan Knack 2, arkadaşınızla oynarken daha eğlenceli bir hale geliyor.

Aksiyon, macera ve platform türünün bir araya geldiği oyun Knack 2, ilk oyunundan kat ve kat daha başarılı olarak oyuncularla buluştu. PlayStation 4 platformlarında çılgınlar gibi eğlendiren oyunumuzun multiplayer modu yok ancak co-op tarafında oldukça özgürüz. Bazı oyunlar başlarda hayal kırıklığı uğratsa bile zamanla kendisini kanıtlamayı başarır. Knack, aslında böyle bir&hellip;

Knack 2 İnceleme

GRAFİK - 7.5
SES / MÜZİK - 7
ATMOSFER - 7.5
OYNANABİLİNİRLİK - 8

7.5

Türünü sevenler, şans verebilir

Macera, aksiyon ve platformun sevilen kahramanı Knack 2, ilk oyunundaki hataları kapatmayı başarmış.

User Rating: Be the first one !
8