Çok İyi Düşünülmüş Ancak Çöp Olmuş 9 Oyun

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
Listeler
7.7K
0

Oyun dünyası milyonlarca fikirle doludur. Bazılarına taparız, bazılarından ise nefret ederiz. Bu durum, sevdiğimiz oyun türüyle doğru orantılı olarak değişir. Açıkçası video oyunu dediğimiz şey, herkesin farklı damak tadının olduğunun bir kanıtıdır. Bazı oyunlar vardır ki fikir olarak mükemmeldir, hani daha iyisini başka bir yapımda göremezsiniz. Ancak bazı oyunlar vardır ki mekanik olarak gerçekten berbattır. Yani elimizde hikayesi güzel ancak oynanış yüzünden çöp olmuş veya eğlenceli mantığın arkasına yaslanmış oynanışıyla başarılıyken, hikayesi saçma noktalara ulaşmış oyunlardan bahsediyoruz.

Bazı oyunlar ise PC platformunda eşsiz oynanışa sahiptir, bunun yanında bazı oyunlar konsollarda iğrenç görüntülere sahiptir. Araya geçen zamana karşı geliştirici oyun firmaları bir türlü işini yapmaz ve o oyun, aslında fikrin altında yatan başarılı öğelere rağmen, tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya mahkumdur.

İşte karşımızda çok iyi düşünülmüş ancak çöp olmuş dokuz oyun. Listeye eklemek istedikleriniz varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin.

Oyun dünyası milyonlarca fikirle doludur. Bazılarına taparız, bazılarından ise nefret ederiz. İşte “Çok İyi Düşünülmüş Ancak Çöp Olmuş 9 Oyun”

9 / 9

Scribblenauts

Müthiş mekanik: Çok iyi bir fikirken çöp olmuş en sağlam oyun, kesinlikle Scribblenauts’tır. Scribblenauts, oyuncuları kendisine çeken oldukça ilginç bir bulmaca oyunu. Nintendo DS’in dokunmadik ekranında herhangi bir nesneyi yazarak, bu oyunda şekillendirebiliriz. Ekrandaki hemen hemen her şeyi oyuncuya sunan Scribblenauts, 2009 yılındaki sürümünün çıkışını takiben başarılı bir dizi detaylara da öncülük etmiştir. Berbat oyun: Scribblenauts, sanırım seçilmiş en tuhaf başlıklardan biri olabilir. Dışarıdan bakıldığında tabii ki etkileyici görünür. Ancak içerideki asıl sıkıntı, oyunun kontrol sisteminin kötü olması. Oyunu öven o kadar çok inceleme sitesi var ki sayısını ben bile unuttum. Oyuncular, Maxwell’in etrafındaki karakteri yönlendirmek için dokumadık ekran kontrollerini kullanmak zorunda bırakılıyorlar ve asıl sorun da burada başlıyor çünkü o ekran yeterince hassas değil. Kimi zaman basit hareketleri, yeni oluşturduğumuz nesnelerimizle bir araya getiremiyoruz. Listemizdeki birçok oyunda olduğu gibi kontrol ve teknik kısımda sıkıntı yaşatan Scribblenauts, Super Scribblenauts ismiyle sorunların çoğunu atlattı. Hatta Super Scribblenauts, çok daha tatmin edici oynanışa sahip.