İnceleme

Amnesia Collection (Nintendo Switch) İnceleme

0

Korku severlerin dilinden düşmeyen isimlerden biri olan Amnesia, bu sefer Amnesia: Collection ile Nintendo Switch platformuna taşındı.

Korku oyunu yapmak ve sevdirmek o kadar kolay bir iş değil. Bazıları aniden suratına saldıran yaratıklardan hoşlanır, kimisi de sadece gerilim dolu atmosferle yetinir. Her türlü korku oyunları, günümüzün en zor türlerden biri. Gel gelelim Amnesia, zamanında her şeyiyle kendisini sevdirmeyi başardı. Özellikle “Lets Play” serilerinin yapı taşını oluşturan oyun, yıllarca kendisinden bahsettirmeyi başardı ve hepimizin hayatına bir şekilde dokundu. Henüz Amnesia evrenine adım atmadıysanız, şimdiden uyarmak isteriz: korkacaksınız. En azından bir şekilde tepki vereceğiniz kesin. Collection‘da Amnesia: The Dark Descent, ek paketi Amnesia: Justine dışında ayrıca Amnesia: A Machine for Pigs barındırıyor.

Oyunda kendinizi savunmak veya “hadi ağzına iki tane vurayım da öl” mantığı yok. Bu tarz yaptırımları tamamen aklınızdan çıkarın. Sizin tek amacınız, saklanmak ve sizi takip eden “varlıktan” ölümüne kaçmak. Kaçarken de dönüp arkanıza bakmayın çünkü bakışlarınız her kesiştiğinde “deliliğinize” yenik düşmeye başlıyorsunuz ve gerçeklik kavramınız tamamen değişiyor. Olur da karanlıkta fazla kalırsanız, yine kendinizi kaybetmeye başlıyorsunuz.

The Dark Descent‘ta sizi ilerlemeye zorlayan basit tek yol: hayatta kalmak için yeni ışık kaynakları oluşturmak ve tinder kutularını aramak için kabusa daha derinden gitmek. Bu sırada kaybettiğiniz hafızanızı yerine getirmek için hatıraları ve günlük bilgilerini toplamalısınız. Tabii tüm bunlara odaklanmışken, kendinizi bulduğunuz kalenin gizemini çözecek veya bulmacalara da denk geleceksiniz. “ZR” tuşu ile kaledeki herhangi bir eşyayla etkileşime geçebilirsiniz. PC platformundaki o öngörülemez eşya etkileşim konusu, Switch platformunda daha temiz çalışıyor. Özellikle fiziksel olarak kapıları aralayıp, içeride sizi ne gibi bir karanlık varlığın beklediğini dikizlemek, ortamı bayağı geriyor. Ayrıca unutmayın ki ışık konusu çok önemli. Sadece karakterinizin deliliğinin önüne geçmiyor, aynı zamanda bazı bulmacaların çözümünde ona ihtiyacınız var.

Oyun serisi, Switch platformunda sorunsuz çalışıyor. Hem ışık ayarlarını istediğiniz gibi kontrol edebilmek, hem de gölge detayları son derece başarılı görünüyor. Tabii görüntü kalitesinin yanında ses kalitesi bayağı kötü. Ancak zamanında o tarz seslendirmeler, rahatsız etmezdi. Şimdiki oyuncular için seslendirme biraz tuhaf gelebilir.

Justine ek paketi, farklı bir karakteri kontrol etmemizi sağlıyor. Biraz Testere havasına sahip olduğunu itiraf etmek gerek. Bu sefer biraz daha vahşi bir atmosferle uyanıyorsunuz. Kendi ses günlüklerinizi takip ederek, bulmacaları çözüyorsunuz ve bu sırada bazı mahkumların yaşayıp yaşamayacağına karar veriyorsunuz. Bu karar, sizi bir sonraki odaya geçişte işinizi kolaylaştırıyor. Eğer yaşamalarına izin verirseniz, o zaman daha zorlu ve korku dolu bir yol sizi bekliyor demektir. Amnesia, özünde “sizi kovalayan bir şeylerin varlığı” konusunda isim yaptığı için aynı durum bu ek pakette de geçerli. Saklanmak ve kaçmak zorundasınız. Olur da öldünüz diyelim, bütün koşturmaca baştan başlıyor ve bu da ek paketin en rahatsız edici olduğu kadar eğlenceli kısmı.

A Machine for Pigs, farklı bir ekip tarafından geliştirildi. 1899’un Londrasında cehennem gibi bir makinenin uyanışına şahit oluyorsunuz. Bu makine, delilik ve keder yaratma, dünyayı olduğu gibi değiştirmeye hazır. Benzer korku temalarının yanında, sistem ve atmosferde birtakım değişikliklere sahip. Bu sefer hikaye daha uzun ve mekan tasarımı da daha geniş. Keşif kısmında gezilecek daha fazla alanınız olduğu için bulmacaları çözmek de aynı oranda zevkli. Aynı şekilde delilik barınız mevcut ve bu sefer karakterinizin kaderini daha hızlı değiştiriyor. 

Amnesia: Collection, ek paket barındırmasına rağmen üç farklı oyun gibi düşünebileceğiniz bir yapım. The Dark Descent zaten tek başına muazzam bir korku oyunu. Bulmacaları çözmeye çalışırken yaşadığınız gerilim, inanılmaz boyutta. A Machine for Pigs ise bakış açınızı tamamen değiştirmenizi ancak aynı şekilde dikkatli olmanızı istiyor. Hazır Cadılar Bayramı (Halloween) yaklaşırken, kendinizi şimartmak için güzel bir neden. Son olarak Switch platformunuzun ekran koruyucusuna sahip olduğundan emin olun 🙂 

 

Oyun, hem avuç içi hem de TV modunda Nintendo Switch’te oynamak için tamamen yeniden optimize edilmiş. Oyun, 12 Eylül’den itibaren 29.99 dolar olarak satışa çıktı.

Code Vein İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  PUBG Çapraz Platform Şimdi Konsolda

  Previous article

  Cem Bölükbaşı, İlk Formula Yarışı İçin Piste Çıkmaya Hazırlanıyor

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme