İnceleme

The Outer Worlds: Peril on Gorgon İnceleme

0

Obsidian Entertainment‘ın The Outer Worlds oyunu, hiç kuşkusuz herkese göre değil. Çok konuşma, az aksiyon gibi görünse de içerisinde oldukça zengin bir hikaye var aslında. 11 ay sonra macera, The Outer Worlds: Peril on Gorgon ile kaldığı yerden devam ediyor.

Peril on Gorgon, adından da anlaşılacağı üzere bizi Gorgon gazegenine davet ediyor. Hikayemiz ise gemimiz Unreliable’a kargo yolu ile gelen Lucky Montoya’nın koluyla başlıyor. Tabii bu kolun yanında bir de mesaj var. Ancak bu mesaj eski kaptana yollanmış. Mesajın ardından kendimizi Ambrose Malikanesi’nde buluyoruz ve Minnie ile tanışıyoruz. Tahmin ettiğiniz üzere kendisi bizden Lucky’nin bitiremediği işi tamamlamamızı istiyor. Bu iş ise önemli bir günlüğü ele geçirmek. Bu şekilde yazınca basit gibi görünebilir ama yolda başımıza gelmeyecek kalmayacak. Şimdiden moralinizi bozmak gibi olmasın ancak hikaye kısmında beklentiyi düşük tutun derim. Evet başarılı ve bir noktada bu oyunun evrenini seviyorsanız tatmin olursunuz da öyle aman aman şok yaratacak olaylar yaşanmıyor. Zaten çoğu görev tek düzlemde geçiyor ve sırasıyla yaparak hikayeyi özümsüyorsunuz.

Yeni gezegen demek elbette NPC demek. Gezegene ait 13 NPC ve 13 yeni görev bizleri bekliyor. Yepyeni bir karakter olmasa da pek yadırgayacağınızı sanmam. Ana oyun karakter dolu zaten. Yenilik demişken DLC, silah, zırh ve yetenek ilavesine sahip. Gezegeni köşe bucak gezip yeni ne varsa toplamanızı tavsiye ederim. Zaten keşif sırasında da eğleneceğiniz kesin. İşin ne yazık ki üzücü kısmı koca gezegende sadece 2 mekanın olması ve sanki biraz boş gibi. Keşfedeyim, etrafta neler var bakayım derken öyle büyük değişikliklere uğramış düşman tipi veya kocaman bir harita ile karşılaşmıyorsunuz. Hani büyük ancak içeriği biraz boş ve durgun. Dolanırken belki şuradan bir yan görev çıkar diyorsunuz da unutmayın, bu bir DLC. Ana oyuna oranla oldukça ufak.

Yetenek seviyemiz artarken güçlerimiz de artıyor elbet. 7-10 saat arasında oynanışa sahip olan DLC, eğlenceli olduğu kadar bazı eksilere de sahip. Özellikle ana oyundaki bazı sorunların giderilmemesi veya büyük yenilikleri katmıyor oluşu biraz rahatsız edici. 69 TL ücreti düşündüğümüzde malum insan iki kere düşünüyor. Ana oyunu zaten sevdiyseniz, bu DLC size yeterli gelecektir. Gönül isterdi ki potansiyeli yüksek olan bir DLC üzerinde biraz daha çalışılsa ve daha şok edici yenilikler olsa. Bir noktada biz oyuncuları doyurmak zor elbet. Aynı şeyler pişirilip önümüze konulunca nankörlük ediyoruz. Doğal olarak verilen paranın karşılığını bekliyoruz. İnanın sizi çok iyi anlıyorum ve bu yüzden bu yorumu yapıyorum.

The Outer Worlds: Peril on Gorgon, ana oyundan zevk alanları mutlu edecek temellere sahip. Bunu bir kenara not almanızı isterim. Oyunun manzara detayları, grafik ve ortama ayak uyduran müzik seçimleri bakımından hiçbir sıkıntısı yok. Senaryosu her ne kadar tatmin edici olmasa da sanki sizi özel bir araştırmacı gibi hissettiriyor ve en önemlisi diyaloglar efsane. Oynanışı, yeni silah ve zırhları derken kendinizi parıldayan her kutuya koşarken bulacaksınız. Hala kararsızsanız biraz indirim beklemenizde fayda var.

 

Hearthstone Book of Heroes İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  NBA 2K21 İnceleme

  Previous article

  Kirby Fighters 2 İnceleme

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme