İnceleme

Hearthstone Book of Heroes İnceleme

0

Hearthstone, çıkardığı her yeni içerikte “hikaye” beklentilerini aşılamaya devam ediyor. Bir pakette o hikaye olmazsa artık kendimizi eksik hisseder olduk. Sihrin gücü denilince akla gelen isimlerden biri olan Jaina’nın eğitimi ve nasıl geliştiğiyle ilgili ilginç bir maceraya atılıyoruz: Book of Heroes (Kahramanlar Kitabı).

Book of Heroes paketi ile Jaina’yı kontrol ediyoruz. Warcraft evreninin sevilen yüzü Jaina’nın yaşadıklarını ve bir süre ortadan kaybolunca karanlığa düştüğüne inanan oyuncular bile vardı. Onun yerine Jaina oldukça güçlenmiş bir şekilde Anduin’in yanındaki yerini aldı. Hearthstone’daki Jaina macerası ise onun gençlik yıllarına dayanıyor. Sihir, biliyorsunuz ki birçok evrende gücü simgelediği kadar yıkımı da temsil eder. Jaina’nın bize vermek istediği mesaj da bu.

Bu modda karşımıza çıkacak olan rakipler: Archmage Antonidas, Prince Kael’thas, Prince Arthas, Grommash Hellscream, Archimonde, Garrosh Hellscream, Thrall, Aethas Sunreaver. Her birinde farklı bir taktik var elbet ama kötü haber destemizde değişiklik yapamamak. Toplamda 8 maç boyunca Jaina gittikçe gelişiyor, rakipler güçleniyor ancak biz de oyunun bize verdiği desteye bağlı kalmak zorundayız. Burada en azından her karşılaşmada bir veya iki kart değiştirebilme şansı verilse hoş bir dokunuş olabilirdi. Hem Warcraft zamanına tatlı gönderme olurdu, hem anılar tazelenirdi. Bu tarz bir kararın neden alındığı bilinmez ancak bir sonraki Jaina gibi ikonik karakterlerin de geleceğini düşünürsek, belki onlarda farklı bir yol izlenir. Bu kadar karşılaşma arasında en sıkıntılısı benim görüşüm kesinlikle Kael’thas. Oyunu o kadar hızlı çevirebiliyor ki elinizdeki kartların sizi kurtarması çok zor. Özellikle geçe kalırsanız vay halinize. Çünkü “late game”de kafanıza sürekli fire ball yiyorsunuz.

Hearthstone’un Warcraft evreninden çıkıp gelmesi ve buna rağmen farklı yan karakterlerinde oyunda öne çıkması çok tatlı bir dokunuş aslında. Mesela League of Explorers, buna verilebilecek en güzel örnek. Doğal olarak durum Jaina olunca, insan beklentileri bir hayli yükseltiyor. Hikaye kısmından spoiler almak istemeyen sevgili okurlar, aşağıdaki bölümü es geçebilirler.

Book of Heroes Hikaye

Archmage Antonidas ile açılan hikaye Jaina’nın, Kirin Tor’un genç bir üyesi olmasıyla başlıyor. Büyü gücü ile alakalı Antonidas ile konuşmak isteyen Jaina, önce kendisini kanıtlamak zorundadır. Ardından hikaye bizi Quel’thalas Prensi Kael’thas Sunstrider ile tanıştırır. Tabii o zamanlar Kael’thas, saygı duyulan ve Dalaran şehrini koruyan kahramanlardan biri. Burada tatlı bir aşk hikayesi kapışmasına şahit oluyoruz. Malum Kael’thas, Jaina’dan hoşlanır ancak Jaina’nın kalbi başkası için atmaktadır. Ve Arthas ile karşılaşma vakti gelir. İkili arasındaki hikaye oldukça derin olsa da Hearthstone’da bu konuyu biraz daha yüzeysel görüyoruz. Bir köyde Mal’Ganis liderliğinde veba yayılır ve Arthas, bunu engelleyebilmenin tek yolunun tüm köyü öldürmek olduğuna karar verir. İşte bu noktada Jaina, Arthas’ı karşısına alır.

Kur yapmaya çalışmalar falan

Arthas’ın ardından başına neler geldiğini Warcraft hikayesini takip edenler bilirler. Umutsuzluk, nefret ve dahasıyla kasıp kavrulan Arthas, Lich King’e dönüşür. Ölüm ordusuyla herkesin hayatını tehdit etmeye başlar. Bu da hem Alliance, hem de Horde’un Kalimdor’a gelmesine neden olur. Burada Jaina ve Thrall, kendi halkını yönetmeye çalışırlar. Diğer tarafta oldukça güçlü olan büyücü Medivh’in uyarıları da kulaklarında çınlar. Bu sırada ise beklenmeyen olur ve Grommash Hellscream, Alliance’a saldırır. Burning Legion’ın komutanı Mannoroth, Horde’u yozlaştırmak için kanını içirmeye ikna etti ve güçlerinin arttığını fark eden orklar, aslında onun birer kölesi haline geldiler. Burada bir şekilde Thrall, Grommash’ı ele geçirir ve Jaina’ya yardım etmesini ister. Grommash’ın ruhunu kurtardıktan sonra Jaina, Thrall ile bir araya gelir ve Medivh’in uyardığı gibi Burning Legion’a karşı hazırlanmaya karar verirler.

Ve Burning Legion’ın lideri Archimonde, Night Elflere hayat veren aşağı yakmaya kalktığı sırada Jaina ve Thrall, Malfurion ve Tyrande’ye yardım eli uzatır. Archimonde’un yenilmesinin ardından Jaina’da asıl ipleri koparan karakter, Garrosh Hellscream‘dir (mana bomb vakası). Thrall, Horde Warchief’liğinden ayrıldıktan sonra güç peşinde koşan Garrosh, Jaina’nın evi olan Theramore’a saldırdı. Garrosh, ne yazık ki istediğini elde etti ve korkunç bir yıkım gerçekleşti. Theramore saldırısından tek bir böcek bile kurtulamadı. Jaina’nın da haklı olarak tek istediği şey intikamdı.

Jaina, intikam duygusuna yenik düşüp Horde’u silmek istersen Thrall ile karşılaştı ve bir şekilde sakinleşmeyi başardı. Ardından sevgili Jaina’mız kendisini Altılılar Konseyi (Council of Six) karşısına alır ve rütbesinin elinden alınmasını ister. Bunun yerine Altılılar, onun konsey başkası olmasını isterler. Warcraft’ı takip edenler bu olayın da nasıl sonuçlandığını zaten biliyordur. Bizim hatun Jaina, şimdilerde oldukça güçlü.

Book of Heroes’taki son karşılaşmamız Thrall değil, Aethas Sunreaver. Alliance ve Horde arasındaki çatışmanın bitmediğini, muhtemelen uzun bir süre de bitmeyeceğini biliyoruz. Aethas Sunreaver, Sunreaver’ların lideri. Kendisi bir fire mage ve blood elf. Genç yaşına rağmen Kirin Tor’da yüksek rütbelerden birine sahip ve bir noktada Altılılar Konseyindeki yerini de almış. Aethas, Silvermoon ve Dalaran arasındaki bin yıllık ittifakı onarmak ve sürdürmek için çok çalışmıştır. Horde’un Garrosh tarafından yönetildiği dönemde Horde tarafından test edilir ve o sırada tüm olaylar karışır. Bu da Jaina’nın liderliği ele aldığında Aethas’ı ve haklını Dalaran’dan sürgün etmesine yol açar. Tabii Aethas, bu kararı red eder.

Hearthstone Book of Heroes İnceleme

Bu paket, tamamen ücretsiz. Ek olarak, bir sınıfın hikayesini tamamlamak size bir sınıf paketi ödülü veriyor. Mesela bu pakette, Jaina (Mage) hikayesini tamamlıyoruz ve bu da bize bir Mage paketi kazandırıyor. Önümüzdeki aylarda diğer sınıfların hikayesi de eklenecek. Book of Heroes, her boss karşılaşmasında önceden hazırlanmış deste veriyor. Ayrıca boss karşılaşmalarını sırayla gerçekleştirmek zorundasınız, yani belirli olanları seçmek gibi bir şansınız yok. İşin güzel kısmı sırayla karşılaşmaları gerçekleştirseniz bile bir noktada kaybederseniz, kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

 

Hearthstone Scholomance Academy İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  BenQ Taşınabilir Kablosuz LED Projektör Aileleri Açıkhavada da Eğlenmeye ve Keşfetmeye Teşvik Ediyor

  Previous article

  ​Arena World Championship Battle for Azeroth Bölge Finalleri

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme