İnceleme

Mario Golf: Super Rush İnceleme

0
Mario Golf: Super Rush İnceleme

Mario Golf: Super Rush, (bundan sonra kısaca MGSR diyelim) Haziran 2021 çıkışlı taptaze Mario oyunumuz. İlk olarak bu yıl 17 Şubat’ta Nintendo Direct sunumunda duyuruldu. Oyunumuzun geliştirici firması “Camelot Software Planning” ve firma önceki Nintendo konsollarına birçok Mario oyunu yapmış tecrübeli bir firma. MGSR adından da anlaşılacağı gibi bir golf oyunu ve Mario temalı.

Birdie yada Bogey..

Oyun açılır açılmaz tertemiz ana menü karşımıza çıkıyor. “Play Golf” ve “Golf Adventure” olarak 2 ana mod var. Golf sporuna yada Mario golf oyun evrenine ilk kez adım atıyorsanız bence önce “Golf Adventure” modundan başlamalısınız. Burada başlarken Mii karakterinizi derin kişiselleştirme sağlayan seçeneklerle yarattıktan sonra kendinizi tam bir rol yapma oyunu içinde buluyorsunuz ama tabi ki golf temalı 🙂

Bu modda MGSR size mekanikleri tertemiz bir şekilde öğreterek başlatıyor, hem de farklı bölgeleri keşfetme, karakter gelişimi , kozmetikler, başarımlar ve turnuvalar ile insanı bir anda içine çekiyor. Tahminim 8-10 saatlik dolu dolu içerik olduğu. Bu moda girdikten sonra cidden saatler nasıl geçti anlamadım.

Diğer ana mod “Play Golf” ise alt modlara ayrılıyor;

Standart golf: Adından anlaşılacağı gibi en az vuruş sayısı ile topu deliğe sokan daha çok puan alıyor 🙂 Süper vuruşlar kullanılabiliyor. Sıra tabanlı golf deneyimi sunuyor. 4 kişi aynı konsoldan oynanabiliyor. (tek kontrolcüyle bile) Benim en sevdiğim mod ^^

Speed golf:  Bu modda adından belli 😀 hemen vuruş yapıp topun peşinden koşup hemen tekrar vurup zaman olarak en hızlı sürede topu deliğe atan olmaya çalışıyorsunuz. Süper vuruşlar ve koşarken özel hareketleriniz var. Tamamen hız odaklı bir mod.

Battle golf: İşler burada olay kaostan besleniyor. Hem hızlı hem taktiksel oynayıp etraftaki düşman ya da özel nesneleri kullanarak diğer oyunculara karşı avantaj sağlayıp daha çok puan toplamaya çalıştığınız bana göre oyunun en yorucu modu. Bu moda “battle royale golf” demek hata olmaz sanırıım. (tabi zevk meselesi kaos ve karmaşadan beslenen oyuncular sevebilir 😛 )

Speed ve Battle golf modlarını 2 kişi aynı konsoldan ya da 4 kişi online oynanabiliyor. Veya 2 tane switch cihazı karşılıklı/lokal oynanabiliyor.

Online kısım için ayrı bir paragraf açacağım. Online oynama denemelerimde çok fazla lobiyi terk edenler/düşenler ve oynarken internet kaynaklı lag yüzünden yaptığım maçlarda hiç keyif alamadım. Çok az insanda bağlantı gücü yeşil denk gelebildim ve bu maçlarda bile çok stabil değildi deneyim. Sorunun benden kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Başka oyunlarda böyle şeyler yaşamıyorum 🙁

* Gelecek güncellemelerde modlar arasına mini golf eklenmesini gerçekten çok isterdim 🙂

Golf teknik işidir! Yoo kim demiş ?

Biraz teknik detaylara girelim. Grafik kalitesi tam bir Mario oyunundan beklendiği gibi switch cihazı için üst seviye bir konumda. Oynadığım süre içerisinde hiçbir performans sorunu/fps düşüşü hissetmedim. (hem tvde hem elde oynadım)

Golf sahalarının ve haritaların bazı kısımlarında ise durum biraz dengesiz. Bazı kısımlarda inanılmaz güzel manzaralar/görseller varken güzelliklere dalarken, bazı kısımlar gerçekten çok boş ve cansız duruyor. Üzüyor 🙁

Karakterlerin görselliği ve süper hareketlerdeki özel efektler gerçekten başarılı. Özel vuruşlar yaptıktan sonra ciddi anlamda insanda tatmin hissi oluşuyor

MGSR’de şu an toplamda oynanabilir 17 karakter (mii karakteriniz dahil) ve 6 farklı golf sahası var ve saha sayısının gerçekten yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sahaların birçoğu sizi etkilemekten ve özel olmaktan çok uzak. Bedava eklenti paketleri ile karakter ve saha sayısı artacaktır eminim ama şu an saha sayısı tatmin etmekten uzak bir durumda.

Müzikler bir Mario oyunundan beklenen standart kalitede. Ne altı ne üstü. Farklı sahalarda ve bölgelerde o kısma uygun çalan müzikler sizi ortamın havasına sokmaya yardımcı oluyor. Ses efektleri ve seslendirmeleri ise bayağı başarılı buldum.

Kontrol kısmına gelince ise herhangi bir gecikme ya da sıkıntı yaşamadım. Yeterince sade kontrollere sahip ve tepki süreleri başarılı.

Çok mu acele ettik ?

Son sözde lafı toparlarken biraz acımasız olacağım. Oyun sanki içerikler kırpılarak erken çıkarılmış gibi. Adı gibi “Super Rush” olmuş. Ana mekaniklerde sorun yok ama oyun modları ve saha sayısı yetersiz. Hikaye/macera modu daha akılda kalır ve uzun olabilirmiş. Online kısımda performans sorunları var. Bunlar tabi düzeltilebilecek şeyler ancak ana akım Mario oyunu fiyat etiketiyle çıkan bir yapım için şimdilik yetersiz.

Ancak oyun köklerinde inanılmaz sağlam ve çok parlak bir gelecek vaad ediyor. Mario evrenine ve golf oyunlarına tutkuluysanız kaçırmamanız gereken bir oyun olmuş gerçekten. Eminim Nintendo bedava eklentilerle ve yamalarla bu sorunları/eksiklikleri en kısa sürede toparlayacaktır. Kişisel tavsiyem ise biraz bekleyip içerik zenginleştikten sonra satın almanız..

Covid günleri bir geçse de eve arkadaşlarımı çağırıp standart golf modunda kapışsak bir an önce keşke 🙂

Bol sağlıkla ve golf ile esen kalın 😀

product-image

Mario Golf: Super Rush

7.5

Mario evrenin en yeni golf oyunu. Bol karakterli ve hikaye modu ile zenginleşmiş bir şekilde. Mario’yu ve golfü sevenler için eksiklerine rağmen kaçırılmaması mutlaka oynanması gereken bir oyun.

Artılar
  • Sağlam golf mekanikleri
  • Geniş karakter yelpazesi
  • Hikaye/macera modu
  • Sorunsuz performans ve çok başarılı görsel efektler
Eksiler
  • Golf sahası sayısı yetersiz. Var olan sahaların çoğu özel olmaktan uzak
  • Online mod şu an sıkıntılı.
  • Oyun modları yetersiz. Battle golf modu çok yorucu.
  • Hikaye/macera modu biraz daha uzun ve akılda daha yer edici olabilirdi.

Yeni bir deneyim: HONOR Earbuds 2 Lite

Previous article

ARKO MEN Protality Sezon 2 Final Aşaması İçin Geri Sayıyor

Next article

You may also like

More in İnceleme