Teknoloji

Acer Nitro 5 Deneyimledik

0

Laptop tanımının günden güne güçlendiği ve aynı oranda hafiflediği bir dünyada çözüm olarak bu yönde cihazlara yöneliyoruz. Acer Nitro 5 modeli hafif ve etkili tanımına karışık gelen bir cihaz.

Teknik gereksinim olarak biz kullanıcıların gerçekten neye ihtiyacını anladığı noktada ürün seçenekleri de oldukça farklılık gösteriyor. Gündelik internet kullanımı, biraz Photoshop vb. işlere koşturayım biraz da giriş seviyesi oyunlar, hafiften moba vb. rekabetçi oyunlar oynarım dediğinizde ekran kartı olarak GTX 1050, işlemci olarak i7 7700HQ ve ram olarak ise 16 GB’lık tercihler ile hoş ürünler piyasada bulunabiliyor. Bu ürünlerden biri olan Acer Nitro 5’i şöyle bir masaya yatırdık ve değerlendirdik.

Beklenti olarak yukarıda da dediğim gibi mobilite ve oyunculuk kavramlarına giriş noktası olarak konumlayacağımız Acer Nitro 5 üzerinde 7. Nesil i7 7700HQ işlemci, 16 GB ram ve GTX 1050 ekran kartı ile geliyor. Hafiflik olarak bahsettiğimiz duruma etki eden ilk nokta 15.6” ekran olması. Standart bir kullanıcı için gayet yeterli olan bu ekran boyutunun yanında 2.70 kg’lık ağırlığı ile istediğiniz her yere götürüp kullanabilirsiniz.

Bu yıl özellikle bu ağırlık konusuna kafayı taktım diyebilirim. 2-3 kg aralığında olan cihazlara ayrıca ilgi duyuyorum. Bizzat mobil çalışan biri olarak sırtımda gerçekten ofisi taşıyormuş gibi hissetmiyor olmam ve bu durumu da performansa dökebilmem gerekiyor. Cihaz üzerinde DDR4 ram kullanılıyor. CoolBoost teknolojisi ve havalandırmaya müsait kasa yapısı ile birlikte performanstan ödün vermeden soğutma yapmaya müsait bir güç elimizin altında yer alıyor.

nitroUzun saatler boyunca kullanacağınız bir ürün için soğutma teknolojisinin önemi büyüktür. Bütün hava çıkışlarını kasanın arkasına doğru inşa eden Acer mühendisleri, geniş bir alandan tahliye için uygun bir yapılandırma seçmiş diyebiliriz.

Dolby Audio Premium ve Acer TrueHarmony ile birlikte cihaz kendinden beklenmeyecek bir tatlılıkta ses veriyor. “Bir laptop ne kadar iyi ses verebilir ki?” sorusu çoğumuzun aklına gelen bir sorudur. Özellikle iyi bir kulaklık ya da ses sisteminiz varsa direkt olarak bu cihazlardan ümidi kesmeniz olasıdır. Lakin her yere bu kulaklık ya da ses sistemi opsiyonunu da götüremediğimizi düşündüğümüzde, o noktada sahne Nitro 5’in diyebiliriz.

TrueHarmony ile daha derin bas ve yüksek ses kabiliyetine ulaşabiliyoruz. Dolby Audio Premium ile de bu sesin kontrolünü sağlama, her ses seviyesinde maksimum kalite için dengeleme üzerine çalışıyor sistem. Böylece ses kısık ya da yüksek fark etmeksizin en iyi kaliteyi elde edebiliyoruz. Ses kısmını bize güzel bir şekilde sunan Nitro 5 IPS ekran ile görüntü konusunda da her açıdan gerçek renk kalitesini sunmayı hedefliyor. Full HD olarak sunulan çözünürlük ise çoğu oyuncu için fazlasıyla yeterli ölçekte.

İ7 işlemci ve GTX 1050 birleşimini Windows üzerinde kontrol edebileceğimiz Acer NitroSense ile dilediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Deneyimlediğim süre zarfında olumsuz bir yanını görmediğim Nitro 5’ten çok büyük beklentiniz olmasın. Güncel oyunları en yüksek grafiklerle oynatmayı size vaad etmiyor. Öyle bir beklenti oluşmasın. Bu arkadaşın konumu başka. Gündelik hayatta yanınızda olurum, çoğu işinizi sırtlarım, çayınızı kahvenizi aldığınızda 2 LoL çevireyim, biraz strateji biraz da eğlencelik keyifli oyunlarda size olanak sağlarım kısmında üzerine düşeni fazlasıyla yapabiliyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Millenicom, Türkiye’nin En Büyük Hizmet İhracatçıları Arasında

Previous article

Yandex, Kullanıcılarını Hız Kamerası ve EDS Noktalarında Uyardı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Teknoloji