Teknoloji

Apple Avrupa’daki Yeni Veri Merkezlerine 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak

0

Apple, Avrupa’da yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle çalışacak iki veri merkezini inşa etmek ve faaliyete geçirmek için 1,7 milyar Euro’luk bir plan hazırladığını duyurdu. İrlanda’da Galway bölgesi ve Danimarka’nın merkezi Jutland’da yapılacak tesisler Avrupa’daki müşteriler için iTunes Store, App Store, iMessage, Maps ve Siri dahil Apple’ın online hizmetlerini destekleyecek.

“Apple’ın Avrupa’da devam eden başarısından ötürü minnettarız  ve yatırımımızın kıtadaki toplulukları desteklemesinden gurur duyuyoruz,” diyen Apple’ın CEO’su Tim Cook sözlerine şöyle devam etti. “Bu çok önemli yeni yatırım, Apple’ın bugüne kadar Avrupa’da yaptığı en büyük projeyi temsil ediyor. Faaliyetlerimizi genişletmekten, yüzlerce yerel iş yaratmaktan ve bugüne kadarki en gelişmiş yeşil bina tasarımlarımızdan bazılarını uygulamaya koyacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz.”

Apple, 530.000’i iOS uygulamalarının geliştirilmesiyle doğrudan ilişkili olmak üzere Avrupa’da yaklaşık 672.000 işi destekliyor. App Store’un 2008 yılında ilk çıkışından bu yana Avrupa’daki geliştiriciler uygulamaların dünya genelindeki satışından ve uygulama içi alımlardan 6,6 milyar Euro’dan fazla gelir elde etti.

Apple şu anda 19 Avrupa ülkesinde 18.300 çalışanı doğrudan istihdam ediyor ve yalnızca son 12. ay içinde 2000’in üzerinde çalışanı bünyesine ekledi. Apple geçtiğimiz yıl, Apple ürünlerinin üretilmesine yardımcı olan ve dünyadaki faaliyetlerini destekleyen Avrupalı şirketlere ve tedarikçilere 7,8 milyar Euro’dan fazla ödeme yaptı.

Tüm Apple veri merkezleri gibi, bu yeni tesisler de ilk günden itibaren tümüyle temiz ve  yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak.  Apple ayrıca,  rüzgar veya diğer kaynaklardan gelecekte güç sağlayacak ilave yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek için yerel iş ortaklarıyla birlikte çalışacak. Bu tesisler bugüne kadar çevreye en az etkisi olan Apple veri merkezleri olacak.

“Yenilikçiliğin dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmakla ilgili olduğuna ve iklim değişikliğiyle mücadelenin zamanının geldiğine inanıyoruz,” diyen Apple’ın Çevre Girişimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson şunları ekledi: “İrlanda ve Danimarka’da çevreci sanayiyi teşvik ettiğimiz ve onların güçlü rüzgar kaynaklarından yararlanan enerji sistemleri geliştirdiğimiz için heyecan duyuyoruz. Çevreye karşı sorumluluk sözümüz gezegen için iyi, işimiz için iyi ve Avrupa ekonomisi için iyi.”

Her biri 166.000 metrekare olan ve kendi topluluklarına ek faydalar sağlayacak tasarımları bulunan bu iki veri merkezinin faaliyetlerine 2017 yılında başlaması bekleniyor.  İrlanda Athenry’deki proje için Apple önceden yerel olmayan ağaçlar yetiştirip kesmek için kullanılan bir arsayı alarak Derrydonnell Ormanı’na yerel ağaçlarını geri kazandıracak. Proje, bölgedeki okullar için bir açık hava eğitim mekanının yanı sıra halk için bir yürüyüş yolu da sağlayacak.

Apple, Danimarka, Viborg’daki veri merkezini Danimarka’nın en büyük elektrik trafolarından birinin yanına kurarak ek jeneratör ihtiyacını ortadan kaldıracak. Ayrıca tesis, içindeki ekipmanın fazla ısısını tutup, civarda yaşayanların evlerinin ısıtılması için bölge ısıtma sistemine aktaracak şekilde tasarlandı.

Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac’leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod’ları ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Masaldan Sinemaya 27 Film

Previous article

Vodafone ve Spotify’da Yılın Müzik Olayı

Next article

You may also like

More in Teknoloji