Teknoloji

Güçlü WiFi Sinyali İçin Beamforming

0

Ağ çözümleri alanında dünyanın lider üreticisi TP-Link, kaliteli ve güçlü WiFi bağlantısı sorununu, yeni nesil cihazları ile ortadan kaldırıyor. Modem, yönlendirici, menzil genişletici gibi TP-Link’in pek çok ürününde yer alan ‘Hüzmeleme Teknolojisi’ (Beamforming) sayesinde WiFi kapsama alanı, ağa bağlanan cihazlara göre şekil alıyor. Bu sayede daha yüksek ve kaliteli ağ bağlantısı sağlanıyor.

Hüzmeleme ya da başka bir deyişle akıllı anten teknolojisi, ağa bağlanmak isteyen cihazın yerine göre kablosuz sinyallerin o bölgede odaklanmasını sağlıyor. Özellikle WiFi’a bağlanmak isteyen mobil cihazların kullanımı ve sayısı artıkça ev ya da ofislerde değişken ve farklı pek çok noktadan ağa bağlanılması artık yeterli gelmiyor. Menzil içerisindeki herhangi bir noktada kararlı ve yüksek hızlı kablosuz bağlantı da önem kazanıyor. Örneğin akıllı telefon ile evin içinde gezinerek görüntülü konuşma yapılabiliyor ya da notebook, sadece çalışma odasında değil, bazen film izlemek için yatak odasında da kullanılabiliyor. TP-Link ürünlerinde yer alan hüzmeleme teknolojisi, ağa bağlı cihazlara bulundukları noktada optimum bant genişliği ve kesintisiz kablosuz deneyimi sunmak için alıcının bulunduğu konuma doğru sinyal dağılımını şekillendiriyor. Böylece sabit bir WiFi hüzme bulutu yerine, şekil değiştiren bir hüzme bulutu oluşuyor.  Ağa bağlı cihazların yeri değiştikçe, WiFi hüzme bulutu da yeni konuma uygun şekil alıyor.

TP-Link Teknik Müdürü Önder Tayanç, hüzmeleme teknolojisi ile WiFi kesilme, yavaşlama gibi sorunların ortadan kalktığını belirterek, “Eski teknolojide sinyaller her yöne yayılarak gönderiliyordu. Kablosuz cihazlar bulundukları konumda mevcut olan mesafeye göre değişken sinyal seviyesi ve bant genişliğinden fazlasına sahip olamıyorlar. Kablosuz modem/router cihazlarının menzili içerisinde farklı noktalarda farklı bağlantı hızlarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Beamforming teknolojisine sahip akıllı cihazlar, alıcı cihazların yerlerine göre sinyal dağılımlarını otomatik organize edip, menzil içerisindeki her noktada olabildiğince homojen bağlantı hızları ve üstün kablosuz deneyimi sunuyor. WiFi sinyalleri alıcıların olmadığı bölgelere gereksiz şekilde yoğun yayılım göndermediğinden, insan sağlığı normları tarafından belirlenen aynı maksimum kablosuz çıkış gücü ile asıl ihtiyaç duyulan alıcının olduğu noktaya odaklanarak, o noktaya çok daha hızlı bağlantı sunabiliyor. Bunun sonucunda örneğin laptop ya da tabletten HD film izlerken, standart modem/routerlar’da yaşanabilen evin farklı noktalarında yaşanan performans farklılıkları en aza iniyor. Kısacası cihazların maksimum kablosuz performansının, kapsama alanı içerisindeki tüm noktalarda ortaya çıkmasını sağlıyor ve bu sayede üstün kablosuz deneyimi yaşatıyor” diyor.

 

TP-Link yeni nesil kablosuz ağ standardı 802.11ac destekli ürünlerinin birçoğunda hüzmeleme teknolojisini kullanılıyor. Sadece modemlerde değil, yönlendirici (router), menzil genişletici (range extender) gibi TP-Link ağ çözümlerinde de bu teknoloji yer alıyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

YouTube’dan En Çok Cover’lanan Şarkılar Listesi

Previous article

Casper Nirvana F Serisi Türkiye İçin Özel Olarak Tasarlandı

Next article

You may also like

More in Teknoloji