Teknoloji

Huawei, Yüksek Performanslı ARM Tabanlı İşlemcisini Duyurdu

0

Huawei, sektörün yüksek performanslı ARM tabanlı işlemcisini duyurdu. Kunpeng 920 olarak adlandırılan yeni işlemci, büyük veri, dağıtılmış depolama ve ARM özelindeki uygulama senaryolarında bilgi işlem performansını artırmak için tasarlandı.

Huawei, ARM işlemci segmenti ile beraber; açık, iş birliğine dayalı ve kazan-kazan ekosistemini geliştirmek üzere sektöre sunduğu bu yeni ürünle, özellikle büyük veri alanında yüksek performans hedefleyen kurumlara önemli bir değer teklifi sunuyor.

Sektörün en yüksek performanslı ARM tabanlı işlemcisi

Huawei ve Intel tarafından geliştirilen Kunpeng 920, endüstrinin yüksek performanslı ARM tabanlı işlemcisi olma özelliğine sahip. Üstün 7nm CPU teknolojisi, Huawei tarafından ARMv8 mimarisi lisansına göre tasarlandı. Kunpeng 920, tahmin algoritmalarını optimize ederek, OP birimlerinin sayısını artırarak ve bellek alt sistem mimarisini geliştirerek işlemci performansını önemli ölçüde artırıyor. Ürün endüstriyel karşılaştırma testlerinden SPECint Benchmarks ölçümünde 930’dan fazla puan almayı başardı. Ürün aynı zamanda güç verimliliği ile sektördeki benzerlerine göre %30 daha iyi bir performans gösteriyor. Kunpeng 920 aynı zamanda güç tüketimini azaltıyor ve veri merkezleri için de çok daha yüksek bir bilgi işlem performansına imza atıyor.

Kunpeng 920, 2.6 GHz frekansında 64 çekirdeği ve 8 kanallı DDR4’ü birleştiriyor. Ek olarak bellek bant genişliği ile klasik değerlere göre %46 daha yüksek performans sergiliyor. Ürünün çift 100G RoCE portu ile sistem entegrasyonu da önemli ölçüde arttırıldı. Kunpeng 920, PCIe 4.0 ve CCIX arayüzlerini destekliyor ve toplamda 640 Gbps bant genişliği sunuyor.

ARM tabanlı sunucu Huawei TaiShan

Huawei ayrıca, Kunpeng 920 destekli TaiShan serisi sunucularını da duyurdu. Üç farklı modelde pazara sunulan TaiShan serisi sunucuları, depolama, yüksek yoğunluk ve dengeli iş modeline odaklanmış üç farklı model olarak tanıtıldı. TaiShan sunucuları büyük veri, dağıtılmış depolama ve ARM özelindeki uygulama senaryoları için üretildi. ARM mimarisine sahip olan ürünler, çok çekirdekli yapıları ve watt başına sergiledikleri performans ile bu senaryolar için en avantajlı seçenekler olarak öne çıkıyor.

TaiShan serisi, işletmeler için yüksek performans ve düşük güç tüketimi ile yenilikçi bir bilgi işlem platformu sağlıyor. Ürün, büyük veri senaryolarında %20 oranında bilgi işlem performansı artışı sağlamak için çok çekirdekli yapıya sahip, ek olarak yüksek eş zamanlılık ve kaynak planlaması için de optimize edildi. TaiShan sunucuları ayrıca, Huawei Cloud tabanlı elastik bulut ve bulut telefonu gibi hizmetleri de destekliyor.

Açık, iş birlikçi ve ortak başarıya dayanan bir ARM ekosistemi

Huawei, donanım, temel yazılım ve uygulamalar anlamında endüstriyel iş birliklerini sürekli olarak destekliyor. Huawei; Hortonworks, Microsoft, Oracle, SAP, SUSE, Ubuntu, China Standard Software gibi iş ortaklıklarının yanı sıra; açık, iş birliğine dayalı bir endüstri ekosistemi oluşturmak için Green Computing Consortium (GCC), Linaro, Open Edge ve HPC Initiative (OEHI) gibi endüstri kuruluşlarıyla da birlikte çalışıyor.

Huawei, donanım alnında da sektörel iş birliklerini sürdürüyor. Şirket, Linaro’nun ana üyesi olmanın yanı sıra, yazılım segmentinde de OpenStack kuruluşunun Platin üyesi ve Cloud Native Computing Foundation’ın (CNCF) kurucu üyesi konumunda yer alıyor. Huawei, uygulamalar özelinde de GCC ve OEHI oluşumlarının içinde yer alıyor.

Huawei, daha bağlantılı ve akıllı bir dünyanın sürdürülebilirliğine inanıyor. Akıllı cihazlarda ARM tabanlı uygulamaların geliştirilmesi ve bulut-cihaz bütünleşmesi günden güne artarken, bulut bilişimdeki yeni uygulamalar da veri çeşitliliğini artırıyor. Büyük veri uygulamaları, dağıtılmış depolama ve bazı uç hesaplama senaryoları, çok çekirdekli yüksek performanslı bilgi işlem için özel enerji verimliliği gereksinimlerine sahip. Bu kapsamda, ARM sistemleri performans ve güç tüketiminde benzersiz avantajlarla öne çıkıyor.

ASUS, ROG Strix, ASUS Dual ve Turbo GeForce RTX 2060 Ekran Kartlarını Duyurdu
Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

ASUS, ROG Strix, ASUS Dual ve Turbo GeForce RTX 2060 Ekran Kartlarını Duyurdu

Previous article

CES 2019 – Yeni HyperX Ürünleri Tanıtıldı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Teknoloji