Teknoloji

Sennheiser Ar&Ge’ye 46,9 Milyon Euro Yatırım Yapıyor

0

2015 mali yılında Sennheiser’ın satış gelirleri şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Toplam satışlar yüzde 7,5 artışla 682,2 milyon Euro’ya yükseldi. Özellikle Kuzey ve Güney Amerika kıtaları ve APAC bölgeleri başta olmak üzere, bütün dünya genelinde şirketin satışları önemli oranda gelişim gösterdi. 2015 yılı vergi öncesi kar, 30,3 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Bu başarıyı “Bir kere daha rekor seviyede satış gelirlerine ulaşarak geçtiğimiz yıllarda gözlediğimiz büyüme eğilimini devam ettiriyoruz” şeklinde yorumlayan Sennheiser eş–CEO’su Daniel Sennheiser, “Bu durum bizim uzun dönemli ve sürdürülebilir büyüme stratejimizin bütün bölgelerde başarılı olduğunu gösteriyor” dedi. Öte yandan Sennheiser’ın diğer eş-CEO’su Andreas Sennheiser ise, “Bizi bir aile şirketi olarak güçlü kılan şey tam da budur: Kısa dönemli finansal amaçlara odaklanmak zorunda değiliz. Bunun yerine, açıkça belirlediğimiz vizyonumuz olan ses sistemlerinin geleceğini şekillendirmek çerçevesinde müşteri deneyimini mükemmelleştirmeye tutarlı biçimde odaklanıyoruz” diyerek yorumunu ekledi.

EMEA Sennheiser’ın en güçlü bölgesi

Sennheiser’ın her üç ticaret bölgesi de başarılı satış rakamları gösterdi. Andreas Sennheiser için bu iyi dengelenmiş bir stratejinin doğrudan bir sonucu. “Bir yandan mevcut büyük pazarlarımız üzerindeki odağımız devam ederken, Kore ve Latin Amerika gibi yeni bölgelere ve piyasalara da açıldık”.

355,2 milyon Euro toplam gelir ve yüzde 1,7 büyüme oranı ile Türkiye’nin de dahil olduğu EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesi, Sennheiser’ın en güçlü ekonomik bölgesi olmaya devam ediyor. Şirket, 2015 mali yılında, gelirlerinin yüzde 84,5’ini Almanya dışında elde etti. Sennheiser Grubu halen, dünya genelinde 50’den fazla ülkede 19 satış iştiraki ve uzun süreli ticaret ortaklarına sahip.

 

MOMENTUM 2.0 serisi tüketici elektroniğini harekete geçirdi

Tüketici Elektroniği Bölümü yüzde 4,1 artış kaydetti ve 335,2 milyon Euro’ya yükseldi. Tüketici Elektroniği Bölümü, MOMENTUM kulaklıklar ailesinin ikinci kuşağını ve dijital RS ürün grubu içinde ses ve video, ev eğlence grubu için kablosuz kulaklık sistemlerini piyasaya sürdü.

Ar&Ge yatırımları sanal gerçeklik ve 3D sese kayıyor

2015 mali yılı içinde Ar&Ge yatırımları yüzde 8,5 artış gösterdi ve 46,9 milyon Euro olarak gerçekleşti. Bu rakam Sennheiser Grubu’nun toplam satış gelirleri içinde yüzde 6,9’a karşılık geliyor.

Ar&Ge yatırımlarını yorumlayan Andreas Sennheiser, “Ses sistemleri sektörü bir Rönesans yaşamanın eşiğinde. Müşteriler için yeni formatlar ve müziği üretme ve tüketmenin yeni yolları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlar da uzun yıllardır zaten araştırmakta olduğumuz teknolojiler” dedi.

Sennheiser’da yürütülen araştırma faaliyetlerinin anahtar bir unsuru AMBEO’nun geliştirilmesi olarak öne çıkıyor.  Üç boyutlu (3D) çevresel ses teknolojisi programı benzersiz bir mekansal ses tecrübesi sunuyor. Daniel Sennheiser, “Şu anda dört kilit alanda ürünler geliştiriyoruz: Ses kaydı, ses miksajı, işleme ve yeniden üretim. Sanal gerçeklik mikrofonumuz ilk resmi AMBEO ürünü olacak. Bu yıl içinde toplu üretim için hazır olur olmaz, sanal gerçeklik içeriğinin geleceği üzerinde ciddi bir etki yapacak” diyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden İzledik!

Previous article

Acer ve Starbreeze StarVR İçin Anlaştı

Next article

You may also like

More in Teknoloji