Skinfood Mağazalarında TP-Link ile Kesintisiz İnternet

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
Teknoloji
119
0

Günümüzde internet, hemen hemen her işletme için su-elektrik gibi kesintisiz olması gereken bir olgu haline geldi. İşlerin aksamadan ve düzgün yapılabilmesi için sağlıklı bir internet bağlantısı her işyerinin temel ihtiyacı oldu. Bu nedenle işletmeler ADSL/VDSL, fiber ya da kablo ile bir internet bağlantısı sağlayarak çalışmalarını yürütüyorlar. Ancak, internetin hiçbir şekilde kesilmesini istemeyen, işleri nedeniyle böyle bir kesintiyi kaldıramayacak işletmelerse interneti ‘yedekleyecek’ çözümler arıyor.

Bu işletmelere bir örnek olan Skinfood, Türkiye’deki iki mağazasında interneti 4G ile yedekleyecek bir sistem oluşturdu.  Mevcut internet altyapısının yanı sıra mağazalarına TP-Link’in 4G yönlendirici (router) modellerinden Archer MR200’ler alan Skinfood, sabit internet bağlantısında bir sorun olması durumunda 4G üzerinden oluşturulan WiFi ağı ile çalışmalarını sürdürüyor. Böylece işlerinde hiçbir aksama olmadan mağazalarda hizmete devam ediyor.

Archer MR200 ve TP-Link’in diğer 4G yönlendirici modelleri, standart bir yönlendirici gibi işlem gören ama arkasında bir SIM kart yuvası yer alan ürünler. Bu yuvaya takılan veri hatlı bir SIM kart ile yüksek hızlı, çift bantlı bir WiFi ağı oluşturan bu ürünler, mevcut ADSL/VDSL, fiber ya da kablo modeme bağlanabiliyor. Bu haliyle hem mevcut internet bağlantısını dağıtmayı sağlayan ürün, hem de bir 4G yönlendirici olarak hizmet veriyor. Skinfood örneğinde olduğu gibi müşterilerine her koşulda kesintisiz hizmet vermek isteyen işletmeler için uygun bir yedekleme çözümü olan bu ürünler, ayrıca sabit internet bağlantısı olmayan şantiye, kırsal kesim ya da tekne, karavan gibi ortamlar için de ideal çözüm oluşturuyorlar.

PlayStation’dan Hep Birlikte Oynayabileceğiniz PlayLink Oyunları