Teknoloji

Radeon RX 480 Piyasada!

0

AMD Radeon İsyanı’nı başlattı, Radeon RX 480 raflardaki yerini aldı

AMD’nin oyun tutkunlarına özel olarak tasarladığı, dünyanın en gelişmiş grafik teknolojisini kullanıcılara en uygun maliyetlerle sunan Radeon RX 480 grafik kartı piyasaya sürüldü. Dolar başına en iyi performansı sunmak üzere en gelişmiş teknolojilerle donatılan Radeon RX 480, sanal gerçekliğe giriş maliyetini düşüren, günümüz ve gelecek video standartlarını destekleyen gelecek odaklı bir çözüm. Radeon RX 480 grafik kartının, 4GB versiyonu 249$ artı KDV ve 8GB versiyonu ise 289$ artı KDV fiyat etiketiyle ülkemizde satışa sunulacak.

PC ekosistemi için RX 480

Alienware, HP ve Lenovo gibi OEM ve sistem entegratörü ortaklarımız tarafından özellikleriyle övülen Radeon RX 480 grafik kartı, küresel PC ekosistemi tarafından tutkuyla destekleniyor.

Bethesda, EA, Ubisoft gibi oyun ve sanal gerçeklik uygulamaları geliştiricileri ile sanal gerçeklik başlık üreticileri HTC ve Oculus, bu denli üst seviye bir performansı kitlelerin kullanımına sunarak, içerik ve ürünlerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağladığı için AMD’yi tebrik ettiklerini açıkladı.

Amatör oyun tutkunları kadar profesyonel oyuncular tarafından da ilgiyle karşılanan Radeon RX 480, geniş bir oyun yelpazesinde gösterdiği üstün performans nedeniyle AMD sponsorluğundaki Fnatic ve Evil Geniuses gibi e-Spor takımları tarafından dünya genelindeki oyun tutkunları için bir zafer olarak nitelendiriliyor.

Radeon RX 480’in bu fiyat sınıfındaki benzersiz özellikleri şu şekilde:

Sınıfında emsalsiz performans için geliştirildi – 289$ fiyat etiketli bir grafik kartında daha önce görülmemiş en üst seviye grafik ve oyun teknolojilerini içeren Radeon RX 480 8GB sınıfında en iyi dolar başına performansı sunuyor. 14nm FinFET üretim süreci için optimize edilen devrimsel Polaris mimarisi beraberinde muazzam performans ve verimlilik getiriyor. Radeon R9 200 serisi grafik mimarisine göre %15 daha fazla işlem ünitesi başına performans ve 2.8 kat fazla watt başına performans veren mimari aynı zamanda saniyede 5.8 trilyon hesaplama gerçekleştirebiliyor.

Üstün VR deneyimleri için en uygun çözüm – 249$’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Radeon RX 480 4GB grafik kartı Oculus Rift ve Steam VR ile uyumlu, üst seviye VR deneyimi sağlamak üzere tasarlanmış en uygun maliyetli grafik kartı olarak dikkat çekiyor. Daha rahat ve akıcı sanal gerçeklik performansı için geliştirilen LiquidVR teknolojisini kullanan Radeon RX 480 4GB sanal gerçekliğe giriş maliyetlerini düşürerek milyonlar için ulaşılabilir hale getiriyor.

Gelecek odaklı teknolojiler: Radeon RX 480, ilk işlem devreleri, bellek türlerinde ve bant aralıklarında ve yeni oyun API’larını desteklemede ilk olma gibi Radeon’un gelenekselleşmiş yenilikçilik odağını sürdürüyor. Oyuncuların bu ürünleri uzun süre kullanabilmeleri için gelecek odaklı sunulan teknolojiler ise şu şekilde:

  • Yüksek çözünürlükte ayrıcalıklı DirectX 12 ve Vulkan oyunculuğu: Polaris mimarisi ile güçlendirilen Radeon RX 480 serisi kendine özel eş zamansız işlem desteği ile oyun dünyasının geleceği olan DirectX12 ve Vulkan API’larında üstün performans göstermek üzere tasarlandı. AMD FreeSync teknolojisi ile desteklenen grafik kartı en zorlayıcı oyunlarda bile 1440p çözünürlükte akıcı oyun deneyimi sunuyor.
  • Yeni nesil görüntü ve video teknolojileri – Radeon RX 480 grafik kartı, 4K çözünürlükte yüksek tazeleme hızlı FreeSync, UltraWide ve tek kablo ile 60Hz’de 5K çözünürlüklü işlem deneyimleri sağlayan yeni nesil yüksek çözünürlüklü HDR ile yüksek yenileme hızlı monitörler için HDMI 2.0b ve DisplayPort 1.3 HBR3 ve 1.4 HDR standardlarını destekliyor. AMD’nin şimdiye dek sunduğu en “çok yönlü” kod çözme hızlandırıcısına sahip olan Radeon RX 480, Netflix gibi uygulamalar için HDR film, Twitch yayıncıları için hızlandırılmış H.264 video, YouTube benzeri platformlar için hızlandırılmış VP9 videoları ve Skype benzeri uygulamalar için HEVC ve MJPEG destekli net video aramalarına imkan sağlıyor.

Radeon Software ve yeni Radeon WattMan ile en kapsamlı kontrol –Güncellendikçe daha da verimli hale gelen Radeon Software, Radeon RX 480 grafik kartının sofistike donanımını tamamlayarak kutudan çıktığı andan itibaren yüksek performanslı ve dengeli çalışmasını sağlıyor. Radeon RX 480 ile aynı anda pazara sunulan Radeon Software Crimson Edition’un dokuz yeni özelliği ile kullanıcılara çoklu-GPU, görüntü ve güç verimliliği konularında daha fazla kontrol vermek üzere tasarlandı. AMD OverDrive temelli Radeon WattMan, kullanıcılara yeniden tanımlanan bir hız aşırtma deneyimi ve dinamik GPU frenkansı ile gerilim eğrilerini de içeren yeni özellikler sağlayarak Radeon RX 480 grafik kartı üzerinde tam kontrole sahip olmalarına imkan veriyor. Her uygulama için ayrı veri toplayan yeni histogram arayüzü ile Radeon WattMan kullanıcıların kolaylıkla maksimum ve ortalama aktivite, GPU hızı, ısısı ve fan hızını takip etme fırsatı sağlıyor.

Radeon RX 480 29 Haziran’dan itibaren seçkin internet siteleri ve teknoloji mağazalarında satışa sunuldu.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

BioShock: The Collection Geliyor

Previous article

XCOM 2 Shen’s Last Gift Aktifleşti

Next article

You may also like

More in Teknoloji