Teknoloji

Kazasız Bir Geleceğe Doğru Yolculukta Volvo’nun Tercihi NVIDIA

0

Volvo Cars, 100 adet Volvo XC90 SUV filosuna güç sağlamak için NVIDIA DRIVE™ PX derin öğrenme bazlı hesaplama motorunu kullanacak. Volvo XC90 SUV’lar, NVIDIA tarafından bugün duyurulan,  İsveçli araba üreticisi Drive Me’nin gelecek yılki otonom araç pilot programında yola çıkmayabaşlayacaklar.

Otonom teknoloji, daha güvenlikli otomobiller yaratmak için yol gösterici ilkeleriyle, “Volvo’nun 2020 Vizyonu”na büyük bir katkı sağladı. Bu çalışma, otonom ve yarı otonom sürüşte yarattığı ilerleme ile dünyaya liderlik ettiği gibi, otomotiv sektörü için de yeni bir güvenlik ölçütü getirdi.

“Bizim vizyonumuz, 2020 yılı itibariyle hiç kimsenin yeni model bir Volvo’da ciddi bir yaralanma yaşamaması veya hayatını kaybetmemesidir.” ifadelerini kullanan Volvo Cars Otonom Sürüş Programı Direktörü Marcus Rothoff, “NVIDIA’nın yüksek performans ve cevap verme özelliği taşıyan otomotiv platformu, bizim vizyonumuza doğru önemli bir adımdır, ayrıca otonom sürüş programımız ve Drive Me projesi için mükemmeldir.” dedi.

Volvo’nun otonom pilot programı Drive Me, lüks araçları, sürüş zorluklarıyla başa çıkmak için derin öğrenmeyi kullanan NVIDIA DRIVE PX 2 motoruyla donatacak.  Araçlar, araba üreticisinin bulunduğu şehir olan Göteborg civarında otonom olarak, diğer yerlerde ise yarı otonom olarak sürüşe çıkacaklar.

NVIDIA’da Otomotiv Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Rob Csongor, “Volvo’nun Drive Me projesi, bizim DRIVE PX 2 motoru ve derin öğrenme için ideal bir uygulamadır. Volvo’nun güvenlik hedeflerine ulaşması ve kendi kendine giden otomobilleri Göteborg’dan dünyanın geri kalanına ulaştırmasına yardımcı olmak için binlerce NVIDIA mühendisinin yıllarca süren emeklerini ortaya koyuyoruz.” dedi.

İnsan Algoritmasının Erişiminin Ötesinde Nesnelerin Tanınması

NVIDIA DRIVE PX 2 motoru, otomobillerin; çevredeki nesneleri tanıması, potansiyel tehditleri öngörmesi ve güvenli bir biçimde navigasyon yapması için, bir tür yapay zeka olan derin öğrenmeyi kullanmasını sağlıyor. 8 TeraFLOPS işlem gücüyle -150 MacBook Pros’a denktir-  gerçek zamanda çoklu sensörlerden veri işleyerek;  şeritleri, araçları, yayaları, levhaları ve daha pek çok şeyi 360 derece algılıyor ve yerlerini belirliyor; çoklu oto pilot işlevlerini yerine getiriyor.

Yakın zamanda derin öğrenme alanında yaşanan yeni gelişmeler, bilgisayarların dış dünyayı algılama gücünü büyük ölçüde genişletti. Bilgisayarlar, geniş miktarda veri ve işlem gücü kullanarak, insan ürünü algoritmaların erişiminin ötesine geçen bir seviyede kompleks nesneleri tanıyan bir programlama yapmaya başladılar.

Daha fazla derin öğrenme, NVIDIA’nın süper hesaplama GPU’larıyla etkin güç kazanıyor. Örneğin, Microsoft ve Google; GPU’ları, “ImageNet Geniş Ölçekli Görsel Tanıma Yarışması”nda iyi eğitimli bir insanı yenengörsel tanıma sistemleri yaratmak için kullandılar. Ayrıca, Microsoft araştırmacıları, yakın zamanda IQ testlerinde bir insanı yenen derin nöral ağlar geliştirdiler.

Harita Yerini Belirleme ve Yol Planlaması

Sistem; harita yerini belirleme ve yol planlama için gerçek zamanlı durumsal farkındalığı, bilindik yüksek çözünürlüklü bir haritayla karşılaştırabilir, böylece güvenli bir yol planlamasıyla birlikte tam olarak bu yol boyunca sürülmesini sağlar ve bunu sürekli değişen şartlara adapte eder. DRIVE PX 2başka kritik işlevler de görür, mesela aracın tüm çevre görünümünü yaratmak için kamera girdilerini işler.

Kendi kendine giden otomobiller, çoklu sensörlerden gelen veriyi yorumlamak için geniş hesaplama kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, kendi kendine giden otomobillerin ilk örnekleri bilgisayarlarla dolu bir gövde içerir. Aynı işlevleri yerine getiren DRIVE PX 2 ise, bir tablet büyüklüğüne sahip.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

FIFA 17 Kapağında Lionel Messi Yer Almayabilir

Previous article

The Conjuring 2 İçin Resmi Fragman ve Yeni Görseller Yayımlandı!

Next article

You may also like

More in Teknoloji