Yaşam

Yemeksepeti: Android’ciler Geleneksel Tatlardan Vazgeçmiyor

0

Mobil internet kullanımı aldı başını gidiyor; bu durum e-ticarete de yansıyor. Yemeksepeti’nin günde aldığı 100 bin siparişin yüzde 50’si artık mobilden geliyor. Mobil deyince, yeri geldiğine birbirlerine ezeli rakiplerin taraftar tribünlerinden sesleniyormuşçasına coşan iki grup var malum: Androcid’ciler ve iPhone’cular! Yemeksepeti, bu iki grubun yeme alışkanlıkları da değişiyor mu diye merak etti ve araştırdı.

iPhone’cular daha çok sipariş veriyor, daha çok harcıyor

Yemeksepeti’ne gelen mobil siparişlerin yüzde 40’ı Android’den, yüzde 60’ı iPhone’dan geliyor. Sepet tutarlarına bakıldığında ise, iPhone’cuların Android’cilere göre yemeğe biraz daha fazla harcadığı görülüyor: iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre paket başına ortalama yüzde 17 daha fazla harcıyor.

Türk mutfağında Android’ciler Uzakdoğu mutfağına iPhone’cular önde

Hangi üründe, kim ne sipariş veriyor diye bakıldığında, Android’cilerin kendi ortalamalarının üzerinde sipariş ettikleri ürünler çiğ köfte, döner ve lahmacun.

Android’ciler Türk mutfağının bu olmazsa olmaz lezzetlerini sahiplenirken, iPhone’cular suşi, noodle ve ördek tercihleriyle Uzakdoğu mutfağının yaratıcılıklarına açıklar. Öte yandan salata, zeytinyağlı ve meze gibi hafif ürünlerde de iPhone kullancılarının hakimiyetini görmek mümkün. Suşinin yüzde 83’ü, salatanın yüzde 80’i ve ördek siparişlerinin yüzde 71’i iPhone’cular tarafından sipariş ediliyor.

Genç Android’ciler geleneksel, orta yaşlı iPhone’cular farklı lezzetlerden yana

Yaş kırılımlarında, 40 yaş ve üstündeki mobil kullanıcıların yüzde 66’sının iPhone üzerinden sipariş verdiği, Android üzerinden en çok sipariş veren yaş grubunun ise 19-24 yaş arası olduğu görülüyor.

Yaş verileri ve yemek tercihlerinin birleşiminden ise ortaya şu sonuç çıkıyor: 40 yaş üstü kullanıcılar daha yüksek deneyim ve refah seviyesi ile tercih yelpazesini geniş tutarken, özgür ve yeniliklere açık üniversite gençliği yemek söz konusu olunca geleneksel lezzetlerini ikinci plana atmıyor.

Android Anadolu’da, iPhone büyük şehirlerde daha güçlü

Yemeksepeti 62 ilde birden çalışınca, şehirlere göre rakamları incelemek de kaçınılmaz oluyor. Yüzde 70 oran ile en çok Android kullanıcılarının sipariş verdiği iller Niğde, Bilecik ve Kırşehir olarak belirlenirken, iPhone’cuların 3 büyük ili ellerinde tuttuğu görülüyor. İstanbul’daki mobil siparişlerin yüzde 67’si iPhone’dan geliyor; onu Ankara ve İzmir takip ediyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Türkiye’nin İlk Bağımsız Dijital Oyun Mağazası Voidu Yayında

Previous article

eÇift: İlk Buluşmada Telefonla Fazla İlgilenmek Puan Kaybettiriyor!

Next article

You may also like

More in Yaşam