GTX 1070’li Omen’i Deneyimledik!

<span class="fa fa-user"></span>
İlker Karaş
İnceleme
1.4K
0

Geçtiğimiz ay bir konuğumuz vardı. HP’nin oyuncular için özel olarak ürettiği Omen serisi laptopların GTX 1070 ekran kartlı canavar bir modeli bizi ziyarete geldi. İlk kez Omen serisi bir ürünü incelemeye kabul ettiğimiz için bir garip heyecan da bünyemizi kaplamıştı. 10 Serisi ile birlikte iyice mobil cihazlarda artan performans, cihazın hafifleşmesi ve bize sunduklarının daha iyi düzeylere gelmiş olması bu laptopları hem oyun hem de iş amaçlı daha bir cazip kılıyordu.

Kargonun gelmesi ile birlikte heyecanla açıp cihazı kurcalamaya başladım. İçinde Intel i7 işlemci olması bizler için büyük bir nimet. Hem Photoshop, hem After Effects hem de Premier gibi performans arsızı uygulamaları arka arkaya açıp çalışmaya başladığımızda i5 işlemciler nefes nefese kalıyor malum. İşlemcisi ile birlikte ekran kartı da oldukça önemli bir konuydu. Şu an laptop alacak olsam minimum GTX 1060 tercih etmem gerekiyor. Bu canavarın içinde GTX 1070 bulunuyor. Performansına zaten diyecek söz yok. Full HD’de grafikleri köklemediğim oyun kalmadı, yağ gibi aktı gitti.

Bu iki önemli bileşenden sonra en çok dikkat ettiğim konu kasanın ağırlığı ve dış yapısı oldu. Dışardan baktığınızda kaslı ve egzotik bir tasarımı var. Cidden Omen’i masada duran bütün laptoplardan ayırabilirsiniz ilk bakışta. Kasanın yapısına göre ağırlığı ise 3.7 kilogram civarında. Bu noktada 17” yerine 15 tercih eder ve ekran kartını da GTX 1060 olarak seçerseniz ağırlığı 2.5 kilogram civarına kadar düşürebiliyorsunuz. Günümüzde hem 2.5 kg civarında olup hep her işe koşturabileceğiniz laptoplar gerçekten nimet diyebilirim.

İlk izlenim ile dikkat ettiğim noktaları geçtikten sonra oyunları tek tek yükledim, baktığımızda zaten GTX 1070’ten performans alamama gibi bir sorunumuz olamaz. Uzun süre oyun oynadığımızda ne kadar ısınıyor, ısınınca performansı düşüyor mu gibi sorulara cevap aradım. Bu noktada AAA oyunlar yüklemekten kaçınmadım. Battlefront 2, CS:GO, PUBG gibi son dönemin ilgi çekici oyunlarını sırayla oynadım. Yetmedi Render aldım, After Effects ve Premier ile sıkıştırdım cihazı. Isınma konusunda ortalama bir ısı cihazdan tahliye ediliyordu. Klavyeye dokunamayacak ya da kasayı tutamayacak kadar bir ısınma durumu asla olmadı. Hava tahliyesi konusunda başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bir diğer önemli konu ise depolama birimi idi. Üzerimde hem SSD hem de normal disk olması, bizim gibi oyun için tonla yer isteyen kullanıcılara birebir. Olabildiğine sessiz ve sorunsuz bir çalışma prensibi var cihazın. Ses sistemi olarak Bang & Olufsen ve HP Audio Boost ikilisi cayır cayır bir kalite sunuyor bize.

Uzun yıllar hem oyun hem de iş amaçlı, büyük ekranlı ve tasarım gibi sistemi her anlamda yoracak işler için sıra dışı bir cihaz arıyorsanız mutlaka Omen serisine bir göz atmalısınız. Ben oldukça beğendim.

Article Tags