L.A Noire İnceleme

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
İnceleme
920
0

Cinayet, suç, yozlaşma, karamsarlık, gölge, karanlık ve benzeri… Keskin kontrastın dans ettiği noir türü, video oyunlarına dokununca karşımıza bambaşka bir Dünya çıkıyor: L.A Noire.

Rockstar Games, 2011 yılında GTA veya Red Dead Redemption bir yana oldukça farklı bir yapıya sahip olan L.A Noire’i el üstünde tutuyordu. Hala da öyle aslında. Aradan geçen zamana rağmen noir meraklılarının arşivlerinden eksik etmediği oyun, bu sefer yenilenmiş haliyle konsolları coşturmaya niyetli. Tabii bu oyunu konsol tarafında deneyimlemeyi ne kadar istersiniz muamma. Bizim olayımız şimdilik eleştirisel kısmı geçip, oyunun bize sunacakları hakkında olacak.

Hikaye

L.A Noire’i daha önce oynamayanlar için kısaca hikayesine giriş yapalım. Yıl 1947. Temamız ise polisiye ve Los Angeles’ın karanlık sokaklarındayız. Kahramanımızın adı Cole Phelps. Kendisi LAPD polis memurunun çözdüğü davaların ardından terfi edip dedektif oluyor. Kontrol ettiğimiz Cole’un başından geçen olayları, nasıl terfi ettiği konusunu oyunun tamamında görebiliyoruz. Dedektifliğin verdiği çeşitli cinayetleri çözmeye çalışmaktan tutun, farklı karakterlerle diyaloğa girmek ve dolandırıcılıklar derken, çeşit çeşit olaylarla baş etmeye çalışıyoruz. Hikaye kısmında yazılabilecek çok detay var ancak ne yazsam spoiler olacak. Oyunu oynayanlar, nelerle karşılaşacaklarını biliyorlar. Oyunun yenilenmiş halinde ise hikaye namına hiçbir değişiklik yer almıyor.

Nereden, nereye?

L.A Noire, türünü sevenlerin hikaye kısmında beğenebileceği bir oyun. Kim istemez ki dedektif olup, yozlaşmış şehirdeki gizemleri çözmeyi? Üzerine 1947’de gerçekten yaşanmış olaylardan esinlenen bazı gizemler, oyunun hikaye kısmındaki heyecanımızı daha da arttırmaya yetiyor. Bu kısımda bana güvenin ve dedektifçilik oynamak istiyorsanız, konsolunuz varsa yazının kalanını okumanıza bile yok. Oyunu alın ve kendinizi L.A Noire’in gizemine bırakın.

Oyunun orijinal PlayStation 3 tanıtımı çok etkileyiciydi ve o zamanına göre port kısmında da sıkıntı yok denilecek kadar azdı. L.A Noire, PlayStation 4 platformuna sahipseniz 1080p ve 4K çözünürlükle geliyor. Piyasaya fiyatı “şimdilik” 169 TL. TPS bakış açısına sahip olan oyunumuzun çıkışları olduğu kadar inişleri de mevcut. Oyunun yeni nesil konsollarda çıkışı, bize yeni kostümler, teknik güzellikler dışında pek de bir şey vermiyor ancak gözle görülür derecede değişen grafikler, bazılarınızı mutlu etmeye yetecektir. Özellikle detay kısmına önem veren oyuncular, L.A Noire’i yeni nesil konsollarda denemek isteyecektir. Ek olarak kare hızı yani FPS konusu ise pek de hedefler arasında görünmüyor. Bunun nedenini biraz da oyunun kendi stiline bağlıyorum. Sonuç olarak oyunun kendisine has noir stili var. Her şekilde yeni konsollumuzda oyunun sinematikleri, karakter detayları dahil görsel anlamda bir tık daha iyi görünüyor. Görsel kısımda gözüme takılan rahatsızlık ise geceleri sokak aydınlatmalarının tuhaf görünmesi. Tuhaftan kastım tabii ki sadece pikselleşme değil, sanki ışık oraya ait değilmiş gibi fazla yapay görünüyor.

Grafik kısmında oyunun eski versiyonunda öne çıkan en önemli içerik karakter modellemelerinin çok çeşitli yüz ifadelerine sahip olmasıydı. Geçmişte GTA kadar başarılı olmasa da MotionScan teknolojisi sayesinde bütün eksileri bir anda unutuyorduk. Karakterlerin mimikleri, surat hareketleri, sinir anlarında boyunlarındaki damar detayına kadar her şey belli oluyordu. Altı yıl sonra aynı detayları daha net bir şekilde görmek, gerçekten etkileyici. Dedektifimiz saklanırken yüzünün karanlıkta daha farklı görünmesi, dövüşürken yüzündeki hırsı resmen hissetmemiz, şüphelinin yalan söylediğinde terlemeye başlaması veya gözlerini devirmesi gibi mimikler gözden kaçmıyor.

Oyunun ses ve müzik kısmında mükemmel olduğunu belirtmekte fayda var. Büyüleyici melodiler bizi Los Angeles savaş sonrası havasına geri götürebiliyor. 2017 versiyonunda 7.1 ses kalitesi sayesinde çevremizdeki her sesi duyabiliyoruz. Yerel radyo istasyonlarındaki müziklere de kulak vermenizi öneririm.

Fotoğraf Modu

Oyunun ana hikaye oynanışı 20 saat, DLC’ler de işin içerisine girince 35 saat sürüyor. Ek olarak 40 farklı yan görev derken, oyundan kopmak oldukça zor. Bu şekilde düşündüğümüzde 169 TL, gerçekten çok uygun bir fiyat. Bu fiyata dahil olan diğer içerikler ise oyunun belli noktalarında bulabildiğimiz 8 farklı roman, 20 ses kaydı.

Her yeniden yayınlanan veya remaster olan oyunda, olmazsa olmaz olan fotoğraf modu kaçınılmazdır. L.A Noire’in yeni hali bizleri fotoğraf modu kısmında birazcık kısıtlamış gibi duruyor. Kamera, Cole’un sağ veya sol omzunun hizasında belli noktada kilitleniyor ve tam olarak istediğimiz açıyı yakalamaya izin vermiyor. Açı haricinde oyun içi fotoğraf modunda çeşitli filtreler eklenebiliniyor ancak bu mod, PS4’te HDR etkinleştirdiğimizde erişilemez durumda. Araya giren çeşitli belli sinematiklerde veya başarım kazandığımızda aynı şekilde fotoğraf modu kullanılamıyor. Ekran görüntüsü alma kısmında bu kadar kısıtlama olması can sıkıcı olmuş. Sevdiğimiz anın ekran görüntüsünü alamazsak, o zaman fotoğraf modunun ne anlamı kaldı öyle değil mi?

Alınır mı, Alınır

L.A Noire, benim gözümde gelmiş geçmiş en iyi dedektiflik oyunudur. Suç sahnelerini araştırmak, şüphelileri sorgulamak ve suçlamaları desteklemek için kanıtlarla hareket etmek dışında verilebilecek birçok örnekle, bu oyun arşivlenmeyi hak eder. Genel olarak daha önce oyunu oynayanlara 1080p, 4K kalitede görüntü dışında, sınırlanmış fotoğraf modu veren L.A Noire, daha önce oynamayanlar için paha biçilemez deneyimler sunuyor. Derseniz, “L.A Noire sevilir aşktır”: O zaman fiyatını gözden çıkarıp, DLC’leri de barındıran yeni versiyona sahip olabilirsiniz.

Assassin’s Creed Origins İnceleme

Cinayet, suç, yozlaşma, karamsarlık, gölge, karanlık ve benzeri... Keskin kontrastın dans ettiği noir türü, video oyunlarına dokununca karşımıza bambaşka bir Dünya çıkıyor: L.A Noire. Rockstar Games, 2011 yılında GTA veya Red Dead Redemption bir yana oldukça farklı bir yapıya sahip olan L.A Noire'i el üstünde tutuyordu. Hala da öyle aslında. Aradan geçen&hellip;

L.A Noire İnceleme

GRAFİK - 7.5
SES / MÜZİK - 8
ATMOSFER - 8
OYNANABİLİNİRLİK - 8

7.9

Gelmiş geçmiş en iyi dedektif oyunu. Alın, aldırın.

User Rating: Be the first one !
8