Kral Arthur: Kılıç Efsanesi İzledik

<span class="fa fa-user"></span>
İlker Karaş
Kültür Sanat
986
0

Fantastik filmleri sevme konusunda toplum olarak müthiş bir yeteneğimiz var. Yüzüklerin Efendisi olsun, diğer yapımlar olsun konu içinde kılıç, yay vb. silahlar ve bunlarla bağlı mistik öğeler varsa bitiyoruz resmen. Küçüklüğümüzden beri Kral Arthur ve Excalibur hikayesi bizlere anlatılırdı. O dönem çizgi filmleri vs TV’lerde görüp izleyebilirdik, şimdilerde yok tabi böyle şeyler. Evlilik programlarında görebiliriz Kral Arthur’u anca…

Konunun öte yanında BMW hastası biri olarak Guy Ritchie isminin bende yer etmesini BMW reklamı sağlamıştır (hemen altta izleyebilirsiniz)

Bu içerikten sonra Guy Ritchie ismine daha fazla dikkat eden biri olarak Kral Arthur filminin de tepesinde olduğunu gördüğüm an “bu film çok sıradışı olacak” diye geçti içimden. Doğru da geçmiş cidden mimikleri, konuyu anlatışı, eğlenceli ve ciddiliği tam dozunda muazzam bir yapım olmuş Kral Arthur: Kılıç Efsanesi. Bir anlamda Bay Ritchie filmde kendini bulmuş diyebiliriz. Kral I. Edward’ın soyundan gelen biri olmasına rağmen özellikle yapımlarının yorumlanmasında halkı tek yetkili olarak gören mütevazi ve dozunda argo biri kendisi. Bu yapımda da Arthur’un sıfırdan yüze yükselişini, yaşadığı entrikaları, olaylara bakışını bir çocuktan bir gence, gençten bir krala dönüşünü izliyoruz.

Film kesinlikle sıkıcı değil, etrafınızda “yeaaa film çok eğlenceliydi ama çook sıkıldım çook boktandı yeeaa” diyenlerin ağızına Excalibur’un kabzası ile vurabilirsiniz. Bu yorumu yaparken ya Guy Ritchie’i tanımadıklarını ya da Kral Arthur ismi arkasından çok daha ciddi bir şey beklediklerini düşünüyorum. Ama ikinci düşündüğümü de bu lafları söyleyen insanlar ile aynı kefeye koyamıyorum.

Filmin çocuk karakteri çocuk gibi, kötü karakteri cidden kötünün önde gideni, iyisi ise melek gibi. hiç sırıtmadan tabiatına oturmuş seçilen karakterler ve kurgu yapısı.

Bu filmin bir serinin ilk fimi olmasının bazı getirileri de var elbette. Olabildiğince anlaşılır ve dokulu anlatılmaya çalışılan Kral Arthur hikayesi bizlere çok hafif ve çok leziz bir anlatımla sunulmuş. Tekrar yazmam gerekirse ana karakterimizin mimikleri, olaylara tepkileri beni müthiş derecede eğlendirdi. Dövüş sahnelerine zaten diyecek bir şey yok, Excalibur ile olan imtihan kısmında da muazzam görüntüler çıktı ortaya. Gidilir izlenir diyorum ve iyi seyirler diyerek konuyu kapatıyorum.