İnceleme

AOC Q27T1 İnceleme

0
Porsche Design AOC Q27T1 İnceleme

Bugüne kadar çok monitör kullandım. Genelde monitörü donanım özellikleri çok iyi olduğundan dolayı seçersiniz. 2-3 yıl öncesine kadar da dışında RGB olup olmaması ya da dış kasasında gamer özellikleri bulundurması çok önemli olmazdı. Hatta eski tüplü ve flat monitörlerinizi hatırlayın. Bir noktadan sonra ince çerçeveli olmasına, yakın zamanda da arkasında ışıklı panellerin bulunup bulunmamasına bakar olduk. Bu aşamada dünya çapında bazı ürün üreticileri gerçekten hatırı sayılır tasarım ofisleri ile birlikte çalışmaya başladılar. AOC ile Studio F. A. Porsche birlikte çalışması sonucu ortaya çıkan AOC Q27T1 hem teknik hem de dış dizayn olarak muazzam bir çalışmanın ürünü.

Kutudan çıkartıp masaya koymanız ile birlikte ortama bir hava katıyor, Marvel figürleri gibi kendine has duruşu ile stilinizi değiştiriyor. Kutudan çıkartma kısmına geri dönecek olursam, tek parça halinde ve montaj gerektirmeyen stilist tasarımı ile çıkartıp sadece kabloları bağlayarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu benim gibi herhangi bir ürünü montajlarken evde tornavida vb. arama derdine düşüp canı sıkılan kullanıcılar için sevindirici bir haber.

AOC Q27T1, asimetrik metal bir standa sahip. Gri ve siyah tonlarının açıktan koyuya doğru hakim olduğu, 1440p çözünürlük ile 27” çerçevesiz IPS panele sahip. 75 Hz tazeleme hızı, AMD FreeSync teknolojisi ile hem iş hem oyun için kaliteli bir çizgide sizi tasarımın şahaneliği ile buluşturuyor. Sadece tasarım olarak da bahsetmemek lazım, asimetrik olarak uygulanan yapı monitörün ağırlığını dengelemek ve kuvvet noktasını toplamak için ince bir zekanın ürünü. Yine aynı şekilde kablo giriş çıkışlarını kapatan kapak, ince çerçevesiz ekran gibi detaylar ürünün tamamının şık bir noktaya ulaşmasını sağlıyor.

Porsche Design AOC Q27T1 İnceleme

Ekran kullanıcıya 2560×1440 Piksel ebatlarında bir alan sunuyor. GtG yanıt süresi 5 MS olan cihaz 50M:1 dinamik kontrast, 1000:1 statik kontrast’a sahip. 0.2331 piksel aralığı ile 178 derecelik bir açıdan görüntüleme sunabiliyor. Ekran düz bir yapıda karşımıza çıkıyor.

Cihaz üzerinde DisplayPort 1.2 ve 2 tane HDMI 1.4 portları yer alıyor. Aynı şekilde kasa üzerinde bir speaker bulunmadığı için ses çıkışı ve ayrıca bir line in mevcut. Kutu içinden 1.8 M’lik HDMI kablosu, 1.8M’lik DisplayPort kablosu çıkıyor.

Ürünün teknik bilgi kısmından sonra şimdi deneyim kısmına geçebiliriz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi ürünün montaj derdi olmaması ve kutudan tek parça olarak çıkıp hızla kullanılabilir olması deneyim anlamında büyük bir artı diyebilirim. Zaten bu kadar güzel dizayn edilmiş bir monitörün parçalarını birleştirmeye çalışarak yorulmak ve bütün halini görmek için zaman kaybetmek istemezdiniz. Firma da öyle düşünmüş bence 😀

Hızla kablo bağlantıları yapılıp masaya konduktan sonra ürün gerçekten kullanıcı hissiyatını sunmaya başlıyor. Hem kalitesi hem çizgisi itibariyle zengin duruşu, sunduğu çözünürlük, 75 Hz yenileme hızı, IPS paneli ve 27” çözümü ile kullanıcı bazında da sağlıyor. Genellikle tasarım ve gündelik kullanım, film izlemek ya da PC başında yoğun zaman geçiren kullanıcıları merkeze alarak baktığımızda işlevsel olma kısmı pozitif bir noktada diyebiliriz.

Özellikle 2560×1440 Piksel çözünürlük ihtiyacı ve şık tasarımlı 27” bir ekran çözümü arayan kullanıcılar için piyasada oldukça iyi bir seçenek diyebiliriz. Benim gözümde tek eksiği ayağının sabit olması ayağının sabit olması nedeniyle bu cihazı söküp bir monitör arm’a bağlamak isteyecek ya da duvara monte etmek isteyecek kullanıcılara cevap verememesi. Bu noktada kendi çözümleriniz varsa bu ürün maalesef sizin çözümlerinize uyum sağlayamıyor.

AOC Q27T1, bir kullanıcı için genel olarak kaliteli merkeze alan tasarımı ve sunduğu özellikler ile kendisi ile benzer segmentte yer alan ürünlerden hızla ayrılıyor. Onu raflarda gördüğünüzde bile farkı olduğunu stilinden anlayabilirsiniz.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

VİDEO // Immortals Fenyx Rising İçin Yeni Video Yayınlandı

Previous article

50.000 TL Ödül Havuzuyla Supradyn Energy PUBG Protality Series Başlıyor!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in İnceleme