İnceleme

ASUS ZenFone Selfie İnceleme

0

Selfie… Bir telefona ismini verebilecek kadar popüler kültürün içine hızla enjekte olmuş çılgınlık. Eskiden “bi’ fotomuzu çeker misin?” denilen anlar için artık “Gel bi Selfie çekilelim” denilerek ölümsüz anlara imza atılabiliyor. Bu mevzu böyle gelişip dünyaya yayılırken ASUS da boş durmadı ve arka kamerasını ön kamera olarak montelediği, ZenFone serisinin makyajlanmış hali Selfie’yi piyasaya sürdü. Biz de bu arkadaşı kurcaladık, uzunca süre üzerinde hem oyun oynadık, hem Selfie çekildik akabinde de sizler için bu yazıyı hazırladık!

Performanstan Başlayalım

Selfie, IPS destekli 5.5 inch bir ekran üzerinde 1080p çözünürlükle bize sunulmuş. Muazzam parlak ve ışıltılı, olabildiğine kaliteli bir ekran diyebiliriz. Kasa ve ekran uyumu artık ZenFone serisinin bilinir bir hal almasını sağlıyor. Net ve göz yormayan bir yapıya sahip. Bol aksiyonlu, renkli oyunlarda ekran tam manasıyla yetkinliğini konuşturuyor. Ekranın güzel olması performansın geri kalanında telefonun biraz yetersiz kalmasını engelleyemiyor. Özellikle işlemcinin ısınma ve dönem dönem yetersiz kalması sizin bu telefona bakışınızı değiştirmenizi sağlayabilir. Yoğun işlemci gücü gerektiren oyunlar ve arayüz uygulamalarında hiç kilitlenme yaşamadım, fakat yavaşlamalar gözle görülür dereceye ulaşmıştı. Aynı şekilde uygulama yüküne göre pilin şarj süresini hızla tükettiği gerçeğini bir kez daha bir başka telefonda yaşadık. Ne kadar ekmek, o kadar köfte diyoruz bu konuda da. Klasik Wi-Fi kapalı gezme, internetten uzakta yaşama, ekran ışığını azaltma gibi taş devrine dönüş sinyalleri vererek bu telefonla neredeyse 1.5 gün civarında kullanım süresi elde edebilirsiniz. Hatta gece yatarken “amaan kim arayacak” diyerek kapatıp uyursanız 5110’dan bile daha fazla süre şarjsız idare edebilirsiniz. 3 GB RAM’e sahip olan telefon bu konuda da ortalama üzeri performans sunuyor. Yeni alınacak bir telefonda yüksek RAM aranması artık alışılmış bir seçim olarak kafamızda beliriyor. Her geçen gün çıkan uygulamaların hunharca RAM tükettiği günümüzde 3 GB RAM de bir noktadan sonra yetersiz kalacak. Lakin o zamana kadar sizin işinizi olabildiğince göreceğini söyleyebiliriz.

İçi Tamam Ya Dışı?

Telefonu yakaladığınızda eğer daha önce ZenFone kullanmışsanız zaten hiç zorlanmıyorsunuz. Cuk efekti ile birlikte avucunuza oturan telefonun sırtı ve artık klasikleşen ZenFone çizgileri sizi arayüzü keşfetmeye zorluyor. Bilindik deneyimler çoğunlukla alışılmış Android hissiyatı olarak değişmeden önümüzde duruyor. Ekranın altında bulmaya alıştığımız kontrol butonları gibi. Bir tek sevmediğim hatta uyuz olduğum şey, telefonun tam sırtının orta yerine konulmuş ses ayarlama butonları diyebilirim. Yıllardır kasanın sağında ya da solunda alışkın olduğumuz ses açıp kapama kontrol tuşlarını alıp telefonun sırtına koymak benim için çok radikal bir değişim diyebilirim. Alışamadım, sinirlendim. Rest çektim telefona, yetmedi kaldırıp fırlatasım geldi… dedim napıyorum ben? bi kahve koydum ve sakinleşip incelemeye devam ettim. Bak yazarken bile sinirlendim, o derece. Ne işi var o ses kontrol tuşlarının orada ey kreatif ekip? Neyse. Selfie’nin en önemli olayı tabii ki ön kamera ile arka kamera performansının yüksek olması. Ayrıca ön kameranın hemen kenarında yer alan çift renkli led flaş da büyük iş çıkartıyor. Tertemiz fotolar çekebiliyorsunuz. Artık tüm telefonların kullanmasını istediğim, ekrana iki kere tıklayınca açılıp, 2 kere tıklayınca tası tarağı toplayıp kapanma mevzusunu herkes uygulamalı. Telefonun en tepesine konmuş açma-kapama tuşuna ulaşmaya üşenen benim gibi kullanıcılar için hayat kurtarıyor diyebilirim. Panorama modu ve uygulanabilir bir çok küçük detayı ile kamera deneyimini oldukça üst düzey bir cihaz kullanımına dönüştürebiliyorsunuz. Gelelim 13 megapiksellik ön kamera ve ASUS’un kendi cihazlarına özel görsel düzenleme programına. Video performansı 1080p olarak bakıldığında tatmin edici görselliğe sahip. Görsel derinliği güzel olan, olabildiğine net ve çift ledli flaş ile fazlasıyla hoş foto çekimleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Uygulamanın gücü, benzer cihazlarda pek karşılaşmadığımız cinsten. Geliyoruz esas soruya, “Selfie çekmek için telefon alınır mı?” Bu cevaplanması zor kısım işte. Benim gibi çok nadiren anı yakalamayı seven, anca Star Wars özel gösteriminde Ozan Güven’i görünce Selfie çekmeye yeltenen biriyseniz bu telefon sizin için bir tercih olabilir. Lakin her gördüğünüzü en temiz detayıyla çekmek, daha fazlasını arayan biriyseniz sizi farklı markaların daha üst düzey modellerine doğru yönlendirmek durumundayız.

Asus ZenFone Selfie Teknik Özellikler

Ekran: 5.5 inç Full HD IPS ekran
Ağırlık: 10.8 mm / 170 gram
İşlemci: Snapdragon 615
Grafik İşlemci: Adreno 405
RAM: 3 GB
Depolama: 32 GB (microSD kart ile 64 GB)
İşletim Sistemi: Android 5.0 Lollipop
Ana Kamera: 13 Megapiksel
Ön Kamera: 13 Megapiksel
Batarya: 3000 mAh
Fiyat: 1299 TL

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

GEFORCE CUPS Powered By MSI Devam Ediyor

Previous article

Başarılı Canlı Yayın Yapmanın 10 Sırrı

Next article

You may also like

More in İnceleme