İnceleme

BenQ EX2780Q İnceleme

0

Bugüne kadar çok monitor gördüm. Burada incelemesini yazmasak bile deneyim konusunda oldukça fazla cihaz ilehaşır neşir oldum. BenQ EX2780Q beni şaşırtan ürünler arasında diyebilirim. 144 Hz bir ürüne göre fazla klas görünüşü, QHD yapısı, HDRi desteği ve özellikle konsol bağladığınızda gümbürdeyen 2.1 ses sistemi takdire şayan.

Şimdi gelin birlikte  bu özelliklere ve deneyimlerimize bakalım.

İşim gereği 4K bir monitor kullanmaktayım. Ana monitörüm ise 144 Hz ve Gaming formunda. Bu bağlamda 24” üstüne çıkmayan biri olarak 144 Hz’lik EX2780Q ile ilk karşılaştığımda bir miktar çekincelerim olmuştu.

Geçmişte 27” bir monitörden 24” 144 Hz bir monitöre geçmiş biri olarak yeniden 27” ve 144 Hz birleşiminin beni bir miktar yorabileceğini düşünüyordum fakat işler beklenildiği gibi gitmedi benim tarafta. Sanki 10 yıldır bu cihazı kullanmıyormuş gibi uyum sağladığımı söyleyebilirim.

HDRi Teknolojisi, 2.1 kanallı Hi-Fi ses performansı, IPS Panel 27” QHD çözünürlüğü, 144Hz yenileme hızı, FreeSync, Black eQualizer, Color Vibrance ve USB-C Port desteği bulunan bu ürün masada güçlü bir duruş sergiliyor. Dış kasası açısından Vogue dergisinde model olabilecek kapasitesi ile öne çıksa bile, Teknik yönü onu sadece bir imaj ürünü olmaması yönünde de destekliyor.

PC oyuncusu olarak çoğu zaman oyunun hızlı akışına odaklanırız. Sahnelerdeki ultra iyi grafikler sadece iyi donanımı olan oyuncuların merakıdır. Fakat iş konsol kısmına geldiğinde farklılaşır. Özellikle Spider Man, God of War gibi oyunlarda kurgulanan HDR destekli sahneler ve yüksek detay seviyeleri oyuncuları mest etmeye odaklıdır.

Bu açıdan ürünün HDRi özelliğini ve Ses kalitesi denemek için konsol tarafında bir miktar zaman geçirdim. HDRi teknolojisi, görüntü kontrastını ve netliğini vurgulamak için aktif akıllı parlaklık kontrolü uyguluyor. Dahili bir sensör kullanarak odanızdaki ortam ışığı seviyesini ve ekrandaki görüntü içeriğini algılayarak uygun parlaklık derecesini otomatik olarak ayarlıyor. Böylece sizin gözünüz pert olmadan oyundaki ortamı algılayabilecek en iyi ortam otomatikman oluşturuluyor.

Bunun yanısıra Game HDRi, Cinema HDRi ve Display HDRi dahil olmak üzere önceden ayarlanmış üç mod sayesinde istediğiniz şekilde öntanımlı ayarları da kullanabiliyorsunuz.

Bu görüntü kalitesi ile birleşen treVolo (söylerken insanın aklına Tremolo kolu ya da Quaresma’nın Trivela’sı da geliyor elbette, ya da treVololo diyip ürünün rengini maviden kırmızıya değiştirmeniz de olası – Age of oyuncularına selam olsun) ses ekibinin 2.1 çözümü de bize sunulmakta. BenQ True Sound tekniği ile birleşen fiziksel ve psikoakustik teknolojisi, ürün içinde ortaya çıkan ses dalgalarının üst düzey kalitede bize ulaşmasını sağlıyor. Bu deneyimlerde sesin patlamadan ve kalitesi bir aşamada kulağa erişmesi oldukça önem arz ediyor.

Keyfinize göre oyun, sinema, pop – live, dialog – vokal ve rock – party gibi firma tarafından ayarlanmış özel setleri kullanabiliyorsunuz.

Monitörün 144 Hz yapısı ise yüksek aksiyon yaşanan oyunlarda ekranda oluşan yırtılmalara takılmadan sizin oyunu keyifle oynamanız için dizayn edilmiş. Daha akıcı, daha net ve daha kontrollü bir oyun deneyimi emrinize amade.

Olay sadece 144 Hz değil elbette. Black eQualizer ve Color Vibrance ile hem hızlı ve net görüntü elde ederken hem de bu sahnelerin olabildiğince renk ve karanlık dengelerinin elden geçirildiği, maksimum fayda sağlandığı bir deneyim sunuluyor.

Bütün bunlar olup biterken belki de konsol tarafında en çok hoşuma giden detay ise cihazı bağladıktan sonra koltuğa yaslandığımda elimin altında bir kumanda olması idi. Monitörün önüne geç, tuşları seçmeye çalış, ayar yap, ayarı yaparken yanlış tuşa bas derdinden kurtulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Son söz olarak ürüne baktığımızda çok ciddi çalışılmış teknolojiler, dış görünüş açısında sanat tablosu gibi bir ürün görüyorum. Maksimum derecede keyif ve kalite için gerçekten çok başarılı bir ürün ortaya çıkmış.

Ürün hakkında teknik bilgi ve satın almak için tıklayın

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Acer Oyunculara Yönelik Ödüllü Predator Serisini Genişletiyor

Previous article

Changhan Kim Resmi Olarak Krafton CEO’su Oldu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in İnceleme