İnceleme

FIFA 17 İnceleme

0

Bir futbol oyununu incelemek olabildiğine eğlenceli ve zor bir konudur. “Her sene çıkan bir oyunun nesi yeni olabilir?” dediğinizi duyar gibiyim. Eh bunu bazen kendimize soruyoruz. Fakat önümüze çıkan içerik bize her sene çok büyük olmasa bile bir heyecan yaşatıyor. Ama bazı seneler geliyor, öyle heyecanlar yaşıyoruz ki, yıllarca aklımızdan çıkmıyor o heyecanlar. Mesela konu FIFA ise kesinlikle bir FIFA 98 ve FIFA 99 unutulmaz. Ali Sami Yen stadyumu ve ilk 3DFX heyecanımız…

Gelelim tekrar inceleme konuğumuz FIFA 17’ye. Bu yıl da rakibi PES 2017’nin peşi sıra karşımıza çıkan oyun bir takım ciddi değişikliklere uğramış. Bu değişimlerin ilki Journey (Yolculuk) modu. Radikal bir çalışma olarak bir futbolcunun çömez yıllarından süperstar olmasına kadar yaşadığı hayatı size yaşama fırsatı sunan bu mod gerçekten önemli bir eksiğimizi tamamlamış. Oynadıktan sonra bunu anlayabiliyorsunuz.

Alex Hunter adına siz kararlar alıyor, onun iyi mi yoksa kötü karakterli biri mi olacağına karar veriyorsunuz. Uyumsuz, pis ve egoist bir karakter de olabilirsiniz, gayet iyi niyetli şeker gibi de olabilirsiniz seçim sizin. Seçim noktasından bir sonraki önemli aşama ise Alex’in her şeyinin size bağlı olması. Yani Alex’i seçtik süperstar olacağız diye bir çizgi yok. O antremanlar yapılmaz, iyi sonuçlar alınmaz hocanın gözüne girilmezse daha ilk seçmelerden Alex’e baybay diyen bir teknik ekip var oyunda.

Tam bir futbolcu simulasyonu diyemesek bile, aşağı yukarı böyle bir ortam yaratılmış. Çok uzun süredir tek başıma fifa oynamadığım, sürekli FUT çevirdiğim için bu mod bana tuhaf ve eğlenceli geldi. Çocukluk arkadaşı ile çıktığı bu yolda uzunca bir macera bekliyor bizi. Alınan kararkar arkadaşlıkları bozabiliyor ve tamamen hırs üzerine kurulmuş bir yapıya dönebiliyor oyun. Baştan sona büyük bir hikayenin ortasında olduğunuzu, doğrudan bu hayatı sizin yaşadığınızı hissettiriyor. Atılan goller, alınan galibiyetler sonrası açıklamalarda size mikrofon tutulabiliyor. Siz ister ego patlatıp isterseniz de uyumlu birey olabiliyorsunuz. Bu mod futbolun ruhuna en yakın oynanış olarak tarihe geçiyor diyebiliriz.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Watch_Dogs 2 Film Festivali Başlıyor

Previous article

Razer, Ses Teknolojileri Şirketi THX’i Satın Aldı

Next article

You may also like

More in İnceleme