İnceleme

Hitman İnceleme

0

Öyle bir karakter düşünün, bundan 16 yıl önce oyun dünyasına adım atsın ve karakteristik özelliklerini hiç yitirmesi. Oyundan ilham alınarak film yapılsın lakin filmler oyunun klasına bile yaklaşamasın. Ajan 47 ve HITMAN kurgusundan bahsediyoruz. Oyun dünyasının son yıllarda gördüğü en sağlam yapı olabilir.

Hitman’i Hitman yapan zor bölümler, gerçekten kafa yormamızı sağlayan aksiyon – macera ortamıydı. ince eleyip sık dokuyarak adım adım ilerleyip sonuca ulaşmayı hedeflediğimiz oyun bize kendini sevdirmişti. Commandos serisinde nasıl bir zorluğa aşık olduysak, hayatımızda oyun kavramımıza da bu kel arkadaş yeni şeyler eklemişti. Zaman içerisinde çıkan Absolution ve Blood Money’de oynanış ve zorluk biraz daha değişim göstersede temelinde bir suikastçi kadar sessiz ve derinden ilerlememiz gerektiğini oyun bize hatırlatıyordu.

Tüm bunları bir kenara koyduğumuzda yeni Hitman sandbox bir yapı ve bölüm tabanlı bir satın alma sistemiyle karşımıza geliyor. Sandbox Hitman’e ne kazandırıyor? Bir oyunu tekrar tekrar oynamak istemeniz, o oyunun altyapısının tekrar oynanabilir olmasında sandbox yapıya sahip olup olmamasıyla orantılıdır. Aynı görevdeki bir kişiyi bazen zehirleyerek, bazen kaza süsüyle, bazen boğarak, bazen tabancayla, bazen bıçakla öldürebiliyor olmanız ve görevi her defasında farklı yollarla ilerleyerek bitirebilmeniz s,ze yeni oyun deneyimleri sunar. Sadece öldürmek de değil, ortadan kaldırdığınız her kişinin giysisi ile alanda dolaşıp farklı izlenimler vererek yepyeni yollar açabilirsiniz.

Oyuncular olarak bölüm tabanlı satın alma sistemi biraz kafamızı kurcalıyor aslında. Full Experience pakedini parayı basıp satın alıp bütün oyuna sahip olabilirsiniz. Season Pass mantığı gibi bir yaklaşım düşünebilirsiniz.

Oyunun sandbox olması ile görsel anlamda bir şeylerin makaslandığını düşünmem bir oldu. Grafik kalitesi için çok büyük şeyler katmadığını söylemek yanlış olmaz. Gölge ve ışık oyunları ile gözümüzü alacak harika sahneler oluşuyor fakat az önce dediğim gibi, sandbox olması ve yükleme sürelerinin uzamaması adına bu görselliğin makaslandığını düşünmekteyim. İlerleyen bölümlerde nasıl bir görev silsilesi ortaya çıkacak bunu da merak ediyorum.

Seslendirmeler ve efektler oyunun genel yapısında en iyi konumda olan detaylar diyebilirim. İnce detayların güzel şekilde süslenmiş efektleri, oyun içerisinde bize sunulan çoğu ayrıntıyı da kulaklarımıza taşıyor. Grafiklerden daha etkili olduğunu açık ve net olarak söyleyebilirim.

Eski Hitman tadını özleyenler için %100 o keyfi veremese bile, güzel bir deneyim olarak düşünüp bu oyunu deneyebilirsiniz.

AMD Test Sistemimizde deneyimlediğimiz HITMAN videomuz size oyun hakkında bir miktar bilgi verecektir.

[taq_review]

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Razer’dan Kablosuz 7.1 Kulaklık: ManO’War

Previous article

Huawei Teknoloji Günü 27 Nisan’da Ankara’da

Next article

You may also like

More in İnceleme