İnceleme

MediEvil İnceleme

0

PlayStation’ın eğlenceli aksiyon ve macera oyunu MediEvil, 21 yıl sonra PlayStation 4 platformundaki yerini aldı. Pek sevgili Sör Daniel Fortesque ile tanışmayanlar, muhtemelen onun dünyasına hayran kalacaklar.

Tim Burton’ın filmi The Nightmare Before Christma’ından esinlenerek oynanışın şekillendiği MediEvil, hiç kuşkusuz zamanının en tatlı isimlerindendi. Yıl 2019, doğal olarak beklentiler eskisi gibi değil. Türkçe arayüz ve altyazı seçeneğine sahip olan oyunumuzun kahramanı Sör Daniel Fortesque. Kendisine ikinci bir şans veriliyor ve ölümden geri dönüyor. Fiziksel görünümüne tam olarak hakim olmasa bile “kahraman” olmak için kendisini kanıtlama derdinde. 

Sör Daniel Fortesque, aslında önemli bir şövalyeydi, destansı iyiliği ve efsaneleri, tüm Gallowmere’yi tehdit eden şeytani büyücü Zarok’un kahramanca öldürülmesinden bahsederek yaşamıştır. Kahramanın efsanevi eylemlerinin hikayeleri nesilden nesile aktarılır. Efsanelerin çoğunda olduğu gibi bazı şeyler ise farklıdır. Malum, işin içerisinde bolca süsleme ve yaratıcı öyküler de vardır. Aslında bu hikayenin ardında savaşa girerken daha en başta gözüne bir ok isabet eden kahramanımız, anında öldürülür. Kral, köylülerin alay konusu olmamak için Gallowmere kahramanını bu utançtan gizleme kararı alır. Zarok’un ölümüne dair söylentiler de bir noktada gizlenmeye başlar.

Aradan 100 yıl geçer ve Zarok yeniden ortaya çıkar. Gallowmere’u ebedi geceye katmak için ölümsüzleri uyandırır ve yanlışlıkla bu büyüden Sör Daniel Fortesque de etkilenir. Tek gözü yerinde, çürümeyen iskelet yapısına rağmen Daniel, kimliğini bir kenara bırakıp kötü büyücü Zarok’u yenerek gerçek kahraman haline gelmeye karar verir.

Orijinal piyasaya çıktığı tarihte MediEvil, birçok eleştiri okunun hedefi haline gelmişti. O zamanlarda 3D aksiyon çok yeni bir kavramdı ve mekanikler, şimdiki kadar düzenli değildi. Hatta kontrol kısmında ve oynanışta alışmak bayağı zaman alıyordu. Günümüzde MediEvil, kontrol noktasında hala bazı sorunlar yaşıyor ve bunları ayarlamak neredeyse imkansız. Çoğu fazla hassas ve buna kamera eklenince, oynanışta problemler yaşayabiliyorsunuz. Kamera kısmında çoğu zaman sorun yaşamıyorsunuz, ancak oynanış sırasında mantıksız noktalara odaklanmak can sıkabiliyor. MediEvil’da tuhaf derecede sadece bu nedenden birkaç kere öldüğünüz bile oluyor.

Eğer elimizde geliştirildiği düşünülen bir oyun varsa, o zaman hatalardan ders alınmasını istersiniz. MediEvil, kontrol ve kamera kısmında “bir tık” gelişmiş, ancak hala bu sorunların üstesinden “% 100” gelinememiş. Tabii diğer tarafta HD remaster kafasını düşündüğümüzde, muhtemelen daha iyisinin olmayacağını da kabul etmek gerek. Bazı teknik sıkıntılara rağmen oyundan fazlasıyla şikayet etmiş gibi görünebilirim ancak bu durum, MediEvil oynanış deneyimini fazla etkilemiyor. Takılacağınız nokta, saçma nedenlerden ölmek ve bölüme baştan başlamak. Ayrıca ölseniz bile bölümler uzun olmadığı için hızlıca son kaldığınız noktaya erişebiliyorsunuz.

Seviyeler, yeniden canlanmış cesetleri temizlemeye yönelik ilerliyor. Bazı bölümler ise ilginç şekilde tasarlanmış ve boss savaşlarında taktik yapmanız bile gerekebiliyor. Kılıcınızı öylesine savurmak, bazı ölümsüz yaratıklara işlemiyor. Genellikle ölmemeye odaklandığınız için zamanla düşmanlara dikkatli yaklaşmaya başlıyorsunuz. Ayrıca Daniel’ın doldurması gereken bir “kahramanlık” kadehi de var. Her seviyede bu kadehi doldurup, Kahramanlar Salonu’ndaki kahramanların yanında yer edinmek için kendinizi kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Bu kahramanlar da size çeşitli ödüller veriyor. Ödüller crossbow gibi silahlardan ibaret olabiliyor. 

MediEvil, daha temiz grafiklerle dönerek aslında nostaljinin dibine vuruyor. 90’ların 3D oyunlarını 4k’da hayata geçerken görmek, hoş bir duygu. Özellikle kendi zamanında oynadıysanız anılarla kendinizi tatmin edebilmeniz bile mümkün. Oyun, tam olarak retro canlandırıcılığına sahip ve her şey “oynadıysanız” hatırladığınız gibi. Bazı kusurlarına rağmen oyuncunun ilgisini çekecek bir hikaye anlatımı var. Oynanış süresi 10-12 saat arası değişiyor, fazla zorlayıcı değil ve kısa sürmesinin nedeni de seviyelerin kendi içerisinde kısa olmasından kaynaklanıyor. 

Küllerinden birtakım teknik sorunlarla yeniden doğan MediEvil, nostaljiye bağlı efsanelerden biri. Zaten dünyasına adım attığınız anda oyunun yaşını fark ediyorsunuz. Tarzı, herkese göre değil ancak PlayStation kısmında hatırı sayılır bir mirasa sahip. HD haliyle Sör Daniel’ın hayatı hala eğlenceli ve oyun, karanlık bir maceraya adım atmak isteyenleri kendisine çekecektir. 

 

Rainbow Six Siege Doktor’s Curse İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Rainbow Six Siege Doktor’s Curse İnceleme

  Previous article

  Death Stranding PC için Duyuruldu

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme