İnceleme

Metro Redux İncelemesi

0

Yeniden yapılmış oyunları incelemek de zordur oynamak da. Karşımızda öyle bir paket var ki, biraz olsun Post Apokaliptik konusunda merakı olan bireyleri ekran başına kilitler nitelikte… İnceleme konuğumuz Metro Redux pakedi.

Sol tarafta Metro 2033 sağ tarafta ise Metro: Last Light Redux yer alıyor. Şimdi “Nedir bu Metro” diyenler için kısa bir özet geçelim;

Rus yazar Dmitry Glukhovsky‘nin Metro 2033 adlı romanından uyarlanan bilgisayar oyunu 2010 yılında piyasaya sürülmüştü. Artyom isimli ana karakterimizin kıyamet sonrasında hayatta kalan insanlar arasında Moskova’nın metro hatlarında yaşadığı maceraları içeriyordu. Konu size “meh” dedirtebilir, ama 1 şans vermenizden yanayım bu bağlamda. Fallout, S.T.A.L.K.E.R. ve benzer konseptlere hayran bünyelerin elinin ayağının titrediği bir yapımdı.  Metro 2033’ün 3 yıl sonrasında Metro: Last Light piyasaya çıktı. Bu süreçte THQ kapandı, oyun isim değiştirdi vs. Derken 2033’ün devamı konumundaki oyun da piyasaya nüfus etti. Türün müdavimleri yine havada kaptı oyunu.  Özellikle Last Light’tan sonra gördüğümüz grafiklerle “Metro 2033 olsa nasıl olurdu?” sorusunu bizim gibi yapımcılar da sormuş olacak ki Redux pakedi duyurusu geldiğinde bi “oyhş” dedik. Yalan yok, şimdi şuradan az ötede nükleer patlasa ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. O kadar çok oynadık ki bu tarz oyunları, gözümüz kapalı gideriz. O derece… Velhasıl oyun çıktı, edindik, yükledik ve o güncellenmiş grafiklere, toparlanmış bug’lara ve iyileştirilmiş oyun yapısına bıraktık kendimizi…

Metro Redux

Yeni oyun motoru ve iyileştirmelerin Metro 2033’e en çok katkısı Survival ve Spartan oyun modlarının eklenmesi olarak yansımız. Survival adından da anlaşılacağı gibi pabucun pahalı olduğu, 3 merminin hesabının yapıldığı bir mod. Düşmanlar daha zeki daha çevik daha ahlaksız, biz ise daha bi zor oyun modundayız. Bu arada bilmeyenler için söylemekte fayda var, Metro serisinde para yok. Onun yerine mermi üzerinden işlerinizi hallediyorsunuz. Şimdi devam edebiliriz. Spartan ise daha bir “deşerim!” şeklinde ilerlemenizi sağlayan, hızlı ve öfkeli yapıya sahip. Survival modda Artyom eski oyundaki saati, Spartan modda ise Last Light’ta kolunda yer alan kol saatini takıyor karakterimiz. Detayın böylesi kabulümüzdür diyor ve geçiyoruz.

Last Light’ın en meraklandıran kısmı etrafta barınan notları toparlamaktı. Gizli kapaklı oyun içi materyalleri toplamayı seven bünyelerin elbette hoşuna giden bu detay Redux’a da geliyor.

Genel olarak baktığımızda hiç Metro serisi oynamamış biri için Redux paketlerini almak muhteşem bir olay. İki oyunu 90 TL civarında iyileştirilmiş enfes bir oyun deneyimi olarak alabiliyorsunuz. Eğer daha önceden oynamışsanız bu pakedi almanız size ne kazandıracaktır derseniz size “Çıkan tüm DLC paketleri de hediyemizdir” diyebilirim. Playstore üzerinden uygun fiyat ve taksitlendirme seçenekleri ile alabileceğiniz bu oyunu her türün sevenine önerebilirsiniz.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Cidden Kötü 13 Oyun Filmi

Previous article

Yılbaşı İçin En Güzel Hediyeler adidas’tan 

Next article

You may also like

More in İnceleme