İnceleme

MotoGP 19 (PS4) İnceleme

0

Motosiklet yarış oyunları konusunda ne kadar seçici olursanız olun eninde sonunda yolunuz MotoGP serisine düşer. Geçtiğimiz yıl MotoGP 18, büyük bir hayal kırıklığıydı. Oyuncuların isteklerini yerine getirmeyi başaramayan Milestone, bu yıl dersine MotoGP 19 ile dersine daha sağlam çalışmış. Pek tabii ki artılarının yanında eksilerini de unutmamış. 

Unreal Engine teknolojisiyle geliştirilen MotoGP 19, geçtiğimiz yıldan farklı olarak daha temiz sonuçlar ortaya çıkartıyor. Milestone, özellikle yükleme ekranı konusunda süreyi bayağı kısaltmış ve oyuncu ne kadar az beklerse, daha mutlu olacağı için minik dokunuşlar eklemeyi de unutmamış.  Işıklandırma, gölge noktalar, modelleme ve yansıma dışında farklı hava şartları oyunda çok daha temiz görünüyor. Hatta güneşe yaklaştığınızda özellikle HDR desteği de dahil edilince oyun görsel anlamda tatmin etmeyi başarıyor. 

Oyunun kendine has olan tekrar motoru oldukça standart bir malzeme. Küçük kamera açısı koleksiyonuna sahip olan bir arşivden seçim yapabiliyorsunuz. Tekrar oynatmayı kaydetmenin tek yolu ise PS4’ün kendi video kayıt işlevini kullanmak, bu da tam olarak istediğiniz noktayı yakalamanızı engelleyebiliyor. Biliyorsunuz ki PS4 video kayıt işlemi arada sapıtabiliyor. Merak edilen diğer konulardan olan çevrimiçi yarışlar. MotoGP 19, bu noktada Amazon GameLift teknolojisini kullanıyor. Bu da geçen yıldan en azından bir tık daha hızlı yarışların bulunabileceği anlamına geliyor. Tabii yaşanan birtakım teknik sorunlar gibi zaman oyunun çevrimiçi yarış sırasında kapanmasına neden oluyor.

Oyunun multiplayer modundaki Amazon GameLift teknolojisi sayesinde özel lobiler kurulabiliyor, sadece arkadaşlarınızı davet ederek kendi Grand Prix heyecanınızı yaratabiliyorsunuz. Özel lobiler sayesinde Race Director moduna ulaşabiliyorsunuz. Bu mod, hava şartlarına kadar diğer yarışçıların düzensiz davranışları, cezalar dahil birçok kuralı kontrol etmenizi sağlıyor. Diğer tarafta ayrıca TV Director moduna giriş yapabilir, kamera açılarını da ayarlayabilirsiniz. 

Her şey bir kenara zamanınızın çoğunu yiyecek olan ve oyunu eğlenceli hale getiren asıl mod, kesinlikle “kariyer” kısmı. Oyuncuların çaylak seviyesinde bir şampiyonluğa başlaması ve MotoGP’ye uygun şekilde çalışması için zorlandığı geçen yılın aksine, bu yıl her şey seçimle ilgili. Yapacaklarınızı biliyorsanız, sadece herhangi bir sınıf motosikletin içine girip aksiyona dalabilirsiniz. Yeterli seviyedeki oyuncu asistanı sayesinde, vasıfsız sürücüler bile sporun efsanelerine karşı şans bulabilirler. Fizik simülasyon seviyesini değiştirmek, vites değiştirme seçenekleri ve ceza toleransı arasında tüm beceri seviyelerindeki oyuncular, zorluklarla kendilerine uyan yardım arasında iyi denge bulmaları gerek. 

Oyun kariyer modu, sadece yarış yaptığınız ve gelecek vaat eden bir yarışçı olduğunuzu kanıtladığınız bir ortam. Genel bir spiker her oturum başında konuşmaya başlar ve hafta boyunca süren yarışta elle tutulur pek ifade belirtmez. Daha göze tuhaf gelen kısım ise zafer sonrası araya giren sinematikte kaskınız kafanıza yapışıktır, asla çıkmaz. Ayrıca kariyer modunun kendine has hikayesinin olduğu ortada, ancak tam olarak heyecanı yansıtamaması büyük sıkıntı. Motosiklet özelleştirme kısmında ise karakteriniz ekiple muhabbet ederken, siz de baş mühendisin verdiği tavsiyeler doğrultusunda aksiyon alıyorsunuz. 

MotoGP 19’u kolay veya zor yapmak tamamen sizin elinizde. Fizik simülasyon seviyesi pratikte arcade kafası ilerliyor, diğer tarafta sürücü seviyesine kadar da ayarlamak mümkün. Bu zorluk derecesine yapay zeka yani AI da eklenebilir. Ayrıca, son duruşu yanlış yapmadan ve kafa üstü toprağa çakılmadan önce kendinizi sıfırlamak için zamanı durdurmanızı ve geri sarmanızı sağlayan bir geri sarma özelliği de var. Bu özelliği kullanmadan bir yarışı bitirmeyi başarırsanız MotoGP 19 daha fazla puan ile ödüllendiriyor. Sonuçta mini hilelere başvurmak serbest, ancak bunlardan uzak kalarak puan performansınızı tepede tutmak da mümkün. 

Kariyer modunun ötesinde, diğer seçenekler oldukça kısıtlı. Modlar arasında time attack, quick race, championship ve online yer alıyor. Ayrıca oyunun alt yapısı, espor’a da oldukça yatkın. Milestone, oyunun üçüncü sezonuna girilince bazı açıklamalar yapacak.

Oyundaki ilgi çekici kısımlardan diğeri, seçim yapabildiğimiz dört motosiklet seçimi olması. Bunlar, gerçek hayattaki senaryolara sahipler, sonucu eşleştirmek veya yarış çizgisine birinci ulaşmak ise sizin göreviniz. Oyunda, bronz, gümüş ve altın madalya elde etmek için gittikçe zorlaşan farklı kriterler var. Her MotoGP parçasının düzenini ezberleyenler için mücadeleyi daha ulaşılabilir hale getirmek adına bazı sürücü yardımcıları açılabiliyor. Zorlukların çoğu farklı bir zorluğu temsil ediyor. 

MotoGP 19 kullanışlı bir motosiklet yarış oyunu olarak düşünülebilinir. MotoE’nin dahil edilmesiyle oyun, bir adım öne çıkıyor ve bisiklet sınıfları yoğun mücadele sunuyor. Serinin hayranları, büyük ölçüde iyileştirilmiş yükleme süreleri, daha iyi sunum ve özellikle kişiselleştirme seçeneklerinden memnun kalacaklardır. Bugün piyasadaki en iyi yarış oyunu olmasa da, MotoGP serisi MotoGP 19’un piyasaya sürülmesiyle saygın bir franchise olarak geri dönmüş.

 

Team Sonic Racing İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Super Mario Bros, Battle Royale Kervanına Katıldı

  Previous article

  Karşınızda Araç Kamerası MiVue Drive 65 LM

  Next article

  You may also like

  More in İnceleme