Teknoloji

ASUS Z270 Serisi Anakartlarını Tanıttı

0

ASUS 7. Nesil Intel Core işlemcilerin potansiyelini maksimuma taşımak için tasarlanan, ASUS Z270 serisini tanıttı. Yeni anakartlar arasında çok beklenen ve Maximus IX Apex ile daha şimdiden dünyanın en zorlu testlerinden 8 dünya rekoru ve 13 küresel birincilikle tarihe adın yazdıran yeni nesil Republic of Gamers (ROG) Maximus IX gaming anakartları da bulunuyor.

Ayrıca yeni ürünler arasında tarzına önem veren kullanıcılar için en yeni ROG Strix gaming anakartlar, günlük özelleştirme ve ayarlama için tamamen yeni ASUS Prime serisi, 7/24 kararlılık ve yeni eklenen hız aşırtma yetenekleriyle ASUS TUF anakartlar da bulunuyor. ASUS workstation anakart serisi de Z270 devrimi için güncellendi — ve tüm anakartlar, kullanıcıların Intel’in en yeni işlemcisinin tüm performansını ortaya çıkaracak özel teknolojilerle donatıldı.

Z270 anakart serisi hakkında konuşan ASUS Başkan Yardımcısı ve Anakart İş Birimi & Yeni Ürün Planlama Bölümü Genel Müdürü Joe Hsieh, “Önceki nesillerimiz saygı duyulan medya kuruluşları tarafından doğrulandı ve en çok ödül kazanan oldu, bu da ASUS’un bir numaralı anakart markası olduğunu kanıtlıyor. En çok satan, Kullanımı kolay, Stabil ve Güvenilir anakartları sunmak için çalışıyoruz — bu yüzden onları EN İYİ olarak nitelendiriyoruz. Z270 neslimiz içinse, Aura Sync RGB aydınlatma ve 3D yazdırılmış parça desteği gibi kişiselleştirme özellikleriyle inovasyon ve özelleştirmeyi en üst seviyeye taşıdık, Aynı zamanda Shapeways ile birlikte çalışarak, kullanıcıların 3D yazdırılmış aksesuarları dünya çapında satın alabilmesi, indirmesi ve özelleştirmesini sağlayan özel bir ASUS mağazası açtık. Şimdi Intel Core işlemcilerinin 7. Neslinin gücünü ortaya koyma zamanı — ve bir ASUS Z270 serisi ankart da bunu yapmanın en mükemmel yolu!” dedi.

Performans için üretildi: Birden fazla hız aşırtma dostu teknoloji

ASUS dünyanın önde gelen anakart üreticisidir. Dünya sınıfı AR-GE takımlarımız, kullanıcılara en iyi performansı, endüstri standartlarının ötesinde testlerle kullanıcılara 5.0 GHz veya ötesi hız aşırtma yeteneği ve güveni sunmaya adanmıştır – hem de hazır UEFI profiliyle tek tıkla. ASUS Z270 anakartların, hız aşırtmacılara yardımcı olacak birden fazla özelliği bulunmaktadır.

ASUS’a özgü 5 Yönlü Optimizasyon, içerisinde kullanıcıların işlemci ve DRAM yükünü en iyi hız aşırtma performansı için ayarlamalarına imkân tanıyan tamamen yeni Stress Test Distribution özelliğinin de bulunduğu, gerçek zamanlı kullanıma göre sistemin önemli yönlerini dinamik olarak optimize eder. Aynı zamanda en yeni nesil Fan Xpert 4, kullanıcıların grafik kartı ağır yük altındayken daha serin kullanım senaryoları için GPU sıcaklığını takip etmelerini sağlar.

ASUS Pro Clock teknolojisi ise,  baz saat frekanslarını 425MHz ve ötesine taşıyarak,  baz saat frekanslarında hız aşırtma sağlayan, 7. Nesil Intel işlemciler için tasarlanmış bir baz saat üreteci(BCLK)dir. ASUS TurboV İşlem Ünitesi (TPU) ile çalışarak, voltajı ve baz saat hız aşırtma kontrolünü geliştirir, performansı 5.4 GHz ve ötesine taşır.

Üçüncü nesil ASUS T-Topolojisi, DDR4 bellek hız aşırtmasını yeni seviyelere taşır — 4133MHz ve hatta ötesine. İnce işçilik, ultra güçlü kalite ve özel iz yolları arasındaki gecikmeyi en aza indirir, böylece kullanıcılar üstün kararlılıkla DDR4 üzerinde hız aşırtmanın keyfini çıkarabilirler. Ayrıca ASUS anakartlar muhteşem esneklik ve garanti için, endüstri lideri 790’dan fazla DDR4 bellek modülüyle uyumluluk için test edilmiştir.

Özelleştirme için üretildi: Aura Sync ve 3D yazdırılabilir parçalar

ASUS Aura Sync, dünyanın ilk anakart RGB senkronizasyon teknolojisidir ve dokuz efekte kadar Aura Sync özellikli anakartlar, grafik kartları ve aksesuarlar arasında büyüleyici ışık şovları yaratır — hepsi de basit ve sezgisel Aura uygulamasıyla kontrol edilir. Tamamen yeni Müzik modu, senkronize LED’lerin, kullanıcının favori melodileriyle eşzamanlı efektler vermesini sağlıyor. Kullanıcılar aydınlatma tarzlarını, dahili 4-pin/12V Aura RGB çıkış veya ek uzatma kablosuyla daha da öteye taşıyabiliyorlar. Aura muhteşem bir renk spektrumu sunuyor ve hatta işlemci sıcaklığını da farklı tonlarda yansıtarak, bir bakışta değerli bir bilgi sağlıyor.

ASUS her zaman kullanıcıların PC parçalarının görünüşlerini özelleştirmelerini daha da kolaylaştırmak için çalıştı, şimdi ise 3D yazdırılmış parçaları destekleyen dünyanın ilk anakart markası oldu — böylece kullanıcılar anakartlarının görünüşlerini özelleştirmek, sistem performansını artırmak veya kablolarını düzenlemek için, kendi parçalarını yazdırabilecekler. M.2 ile aynı vidaları kullanan dahili 3D monte kısımları ve standart anakart monte delikleri, 3D yazdırılmış parçaların kolay yerleştirilmesine, böylece kullanıcıların hızlı bir şekilde özel isim plakaları, kablo kılıfları ve hatta M.2 sıcaklığını 30°C kadar azaltan bir M.2 fan tutucu eklemelerine imkân tanıyor. ASUS aynı zamanda içerisinde 2-yönlü SLI köprü kaplaması, fan ızgarası, ROG yazıtipinde harfler ve her boyutta kablo tarafklarının bulunduğu 3D yazdırılabilir aksesuarlar da tasarladı.

ASUS aynı zamanda dünyanın en büyük 3D yazdırma hizmet şirketi olan Shapeways ile ortak çalışarak, ASUS 3D Yazdırma Dükkanı’nı da başlattı. Bu dükkanda ASUS’un tüm 3D yazdırılabilen parçalarıyla kullanıcılar, istedikleri parçaları istedikleri materyal ve renkte yazdırma siparişi verebiliyorlar. Gelişmiş özelleştirme için orijinal CAD dosyaları indirilebilir şekilde olduğundan, kullanıcıların parçaları sipariş vermeden veya kendi 3D yazıcılarını kullanmadan değişiklik yapmaları da mümkün oluyor.

Rekor Kıran performans: 7. Nesil çağının sınırlarını yeniden belirliyor

Tamamen yeni ROG Maximus IX Apex anakart, ROG ürün ailesnin en yeni büyüleyici üyesi ve oyuncuları ROG’nin köklerine geri götürüyor. Performans odaklı düzeniyle Apex, hız aşırtma meraklılarının, likit nitrojen (LN2) veya likit helyum (LHe) gibisıradışı soğutme metodları kullanmasına imkan veriyor – hatta çoktan dünya rekorları ve küresel birincilikler kazandılar. Bunların arasında Intel Core i7-7700K kullanarak tek çekirdekte 7.383GHz ve dört çekirdekte 7.328GHz’e ulaşarak en iyi Intel Core işlemci frekansına ulaşma rekoru da bulunuyor. Ayrıca 584MHz baz saat hızıyla 5041MHz değeri ile 5GHz bellek frekansını aşma rekoru da var. Yani Maximus IX Apex, şimdiden sekiz dünya rekoru ve 13 birincilik elde etmiş durumda:

 

Kategori

Benchmark

Yeni Skor

WR/GFP*

2D benchmark’lar

PiFast

8sn 72ms

WR

SuperPi 1M

4sn 937ms

WR

SuperPi 32M

4dk 17sn 500ms

WR

Cinebench R11.5 – 4x

16.73

GFP

Cinebench R15 – 4x

1515

GFP

Geekbench3 multi – x4

29463

GFP

GPUPI for CPU – 1B x4

225643

GFP

HWBOT Prime – 4x

8471

GFP

wPrime 32M – 4x

2sn 891ms

GFP

wPrime 1024M – 4x

1dk 31sn 516ms

GFP

XTU – 4x

2301

GFP

Kategori

Benchmark

Yeni skor

WR / GFP

Legacy benchmarks

Aquamark
1x GPU

652098

GFP

3DMark2001 SE
1x GPU

212326

WR

3DMark03
1x GPU

351557

WR

2x GPU

342682

GFP

3DMark05
1x GPU

88398

WR

2x GPU

87604

GFP

3Dmark06
1x GPU

68888

WR

2x GPU

68766

GFP

Kategori

Benchmark

Yeni skor

WR / GFP

3D Benchmark

Unigine Heaven – Xtreme preset
1x GPU

11009.58

GFP

2x GPU

11187.77

WR

*Tüm dünya rekorları, 3 Ocak 2017’de HWBOT.org tarafından doğrulanmıştır

 

ROG ve ROG Strix: Tamamen yeni bir grupla tüm rakipleri yenin

İçerisinde Maximus IX Extreme, Maximus IX Formula, Maximus IX Hero ve iki yeni model olan Maximus IX Code ve Maximus IX Apex’i barındıran ROG anakart ailesi ve buna ek olarak ROG’a yeni eklenen ROG Strix serisi. Tüm bu yeni anakartlar, en yeni Intel Z270 Yonga Seti tabanlı olup, her yönden efsanevi performans sunmak için öncü yenilikler ve ROG’ye özel teknolojiler barındırmaktadır.

Yeni ROG ailesi, özel SupremeFX ses kodeki ile oyun için en iyi sesi, en yenilikçi sıvı ve hava soğutma metodlarını, en iyi otomatik hız aşırtma performansını ve buna ek olarak ince işlenmiş tasarım seçenekleri ve sınıfının lideri özellikleri barındırır. Bunlarla birlikte Aura Sync ve 3D yazıcı dostu tasarımlar, tarz sahibi özelleştirmeler sağlayarak muhteşem oyun makineleri yaratmanızı sağlar.

Maximus IX Apex en iyi hız aşırtma deneyimleri sunmak için üretildi ve devrimsel DIMM.2 tasarımıyla iki M.2 sürücünün DDR4 arayüzüne dik olarak monte edilmesine imkân sunuyor. Böylece DIMM veya kasa fanları, yavaşlamaları engellemek için monte edilebiliyor. İçten dışa rakiplerini geçmek için tasarlanan Apex, radikal asimetrik X şekilli bir devre kartı olmasının dışında daha da önemlisi, Aura Sync aydınlatmanın dışarıdan daha çok görünmesini sağlayarak, tarzına önem veren oyuncular için daha çekici olmasını sağlıyor. Uçaklardan ilham alan ısı bloğu tasarımı ve aydınlatılmış özel isim plakası, Apex’in kazanma odaklı estetiğini tamamlıyor.

ROG aynı zamanda iki tam Z270 tabanlı sıvı soğutma çözümü de sunuyor — Maximus IX Extreme ve Maximus IX Formula.

Maximus IX Extreme dünyanın ilk dahili monobloğuna sahip anakartıdır — Bitspower uzmanlığıyla üretilmiştir. Maximus IX Extreme, genleksel çözümler sunan ROG yenilikleriyle donatılmıştır: Monoblok  sıvı soğutmanın akış oranını tespit edebilir ve iç-dış sıcaklık ve sızıntıları belirleyebilien özel bir devreye sahiptir. Monoblok aynı zamanda yakınındaki M.2 ısı bloğunu da dahil ederek, rakipsiz ısı dağılımı sunar ve takılmaları engeller — böylece gelişmiş güvenilirlik sunar ve daha yüksek performans sağlar.

Maximus IX Formula’nın tanınmış hibrit ısı bloğu, EKWB’nin soğutma uzmanları tarafından yeniden tasarlandı. Yeni ve daha ince kanatçıklar önceki tasarıma göre 4˚C daha serin bir geliştirme sunuyor ─ etkin ve sessiz bir soğutma sağlıyor.

Tüm ROG anakartlar, dahili çıkışlarla su akış ve su sıcaklık sensörleri sayesinde kolayca takip sağlayan daha iyi bir sıvı soğutma deneyimi sunar.

ROG Strix, her tür oyuncuya ilgi çekici gelecek olan modellerle tamamen yeni bir oyuncu ailesi: ROG Strix Z270E Gaming, ROG Strix Z270F Gaming, ROG Strix Z270H Gaming ATX, mATX ROG Strix Z270G Gaming ve mini-ITX ROG Strix Z270I Gaming. ROG Strix Z270 gaming anakartları, cesur estetiği, üstün performans ve muhteşem SupremeFX ses ile birleştirerek, rakipsiz oyun deneyimleri ve tarzı sunuyor. Bir kılıcın darbelerinden ilham alan benzersiz tasarımı, ROG Strix serisinin sıradışı görselliğini anlatırken, yansıtmalı polikrom ROG logosu, elmasla kesilmiş bir metal isim plakasına yansıyarak, oyuncu onurunu ortaya koyar. Buna ek olarak Aura Sync teknolojisi, neredeyse sonsuz renkle parlayan bir sistem için, Aura özellikli parçalarla senkron şekilde çalışır.

ASUS Prime: Yenmek için güçlendirildi

ASUS Prime, 1989’a kadar uzanan bir soyağacından doğan ASUS anakartın yeni evrimidir. Dünya sınıfı mühendislerden oluşan takımımız, herkesin özelleştirme ve ayar yapma özelliklerinden yararlanması konusunda tutkulu ve Prime’ın geliştirilmesinin arkasındaki kuvvet, gelişmiş kontrolleri kolay ve erişilebilir bir hale sokmak — böylece performans, kararlılık ve uyumluluğu, en iyi DIY PC deneyimleri için en üst seviyeye taşımak.

Prime, tek tıkla tam sistem ayarı için, 4.8GHz ve ötesine otomatik ayar yapmanızı sağlayan, ASUS’a özgü 5 Yönlü Optimizasyonu, daha serin oyun için GPU sıcaklıklarını takip etmenizi sağlayan güncellenmiş Fan Xpert 4’ü barındırıyor. Üçüncü nesil T-Topolojisi, DDR4’ü ultra kalite ve minimum gecikme ile 3866MHz ve ötesine taşırken, 5X Protection III ise içerisinde standart genişleme yuvalarından 1.6 kat daha güçlü eğilme, ve 1.3 kat daha yüksek dayanıklılık sağlayan güçlendirilmiş bir tasarım olan SafeSlot’u da içeren, birden çok donanım güvenliği özelliği barındırıyor.

Prime serisi anakartlar, aynı zamanda Aura Sync özellikli donanımlarla senkronize aydınlatma için dahili 4-pin RGB çıkışlı ASUS’a özgü Aura Sync özelliği, buna ek olarak 3D yazıcı dostu özel 3D monte alanı barındırıyor. Prime serisi aynı zamanda ses deneyimlerini S1220A kodek ile geliştiriyor. Realtek® ile yakın çalışarak tasarlanan bu kodek, stereo hat çıkışından 120dB sinyal gürültü oranı ve net ses yakalama için stereo hat girişinden 113dB SNR sunmak için performansı artırıyor; bununla birlikte kulaklar için ses menzilini otomatik oalrak ayarlayan, empedans tespitli bir devreye de sahip. Dahili DTS Headphone:X®  teknolojisi ise, zengin ses deneyimleri için sizi içine çeken 3 boyutlu çevresel ses sunuyor.

Ultra-hızlı bağlanılabilirlik 32Gbps’lik PCI Express® (PCIe®) bant genişliği sunan çift M.2 yuvası ve USB 3.1 Tip-A ve Tip-C ile tüm yeni Prime Z270 serisinin önemli bir teması. Çoğu Prime serisi anakart, aynı zamanda Intel Optane™ bellekleri de destekliyor. Prime Z270-A ve Z270-AR aynı zamanda aktarım bant genişliğini akıcı geniş ekran oyunlar için ikiye katlayan bir genişleme kartı olan, NVIDIA® Titan X, GeForce® GTX™ 1080 ve GeForce GTX 1070 ile uyumlu ASUS SLI HB Bridge (2-Way-M)’i de barındırıyor.

ASUS TUF: 7/24 kararlılıkla her durumda sağlam

TUF, güvenilir muhteşem performansın gerçekle buluştuğu yerdir. Dünyanın en çok saygı duyulan bağımsız test laboratuvarlarından bazıları, TUF malzemelerin askeri kullanıma uyumluluğunu onayladı. Her ürünümüzün güvenilirlik ve dayanıklılığından eminiz, bu yüzden TUF anakartlar 5 yıllık garantiyle sunuluyor.

İlk kez TUF anakartlar hız aşırtma için de üretildi. Yeni ve yüksek mühendislik barındıran DRAM düzeni,olan ASUS T-Topolojisi, kullanıcıların bellek frekanslarını daha öncekinden de öteye taşıması için yeni DDR4 hız aşırtma dinamikleri içeriyor – hem de tüm bellek yuvaları doluyken 3866MHz’ye kadar.

Pro Clock teknolojisi ise taban saat frekanslarını 425MHz ve ötesine taşıyarak, baz saat frekanslarında hız aşırtma sağlayan, 7. Nesil Intel işlemciler için tasarlanmış, ASUS’a özgü baz saat üreteci (BCLK)dir ve TUF sistem performansını sıradışı seviyelere çıkarır. Anakartlar ayrıca ASUS TurboV İşlem Ünitesi (TPU) ile Thermal Radar 2+ barındırdığından, hassas voltaj kontrolü ve takibi sağlar.

ASUS TUF mühendisleri TUF ICe’ı geliştirdiler, Thermal Radar 2+ ve TUF Detective 2’yi kullanarak ister elle, ister de tek tıkla otomatik optimizasyonla, dahili sıcaklık sensörleri ve fan hızlarını takip eden özel bir işlemci. Thermal Radar 2+, kullanıcıların kasa fanları dahil ASUS grafik kartlarındaki fanları kontrol etmesini sağlıyor. Birden çok dahili sensör ise, oyun oynarken veya içerik üretirken GPU sıcaklıkları ve dahili sıcaklıkları takip etmenize, anlık gerçek zamanlı soğutma yapmanıza imkân tanıyor.

TUF Thermal Armor, her TUF Z270 sistemine göze çarpan estetik katan dahili Aura RGB aydınlatmaya sahip, güçlü ve fütüristik bir kalkandır. Muhteşem görünür ve içindekilerin serin kalması için farklı bir yol sunar. Kullanıcıların ısıya hassas voltaj düzenleyici modüle hava akışını artırmak için ek bir fan[4] bağlaması yeterli — bu da bölgenin sıcaklıklarını 18,9° C’ye kadar düşürüyor.

Prime serisine benzer olarak TUF Z270 de, Realtek S1220A, Crystal Sound 3 ve DTS Headphone:X Teknolojisi ile sizi içine çeken 3 boyutlu çevresel ses sunuyor.

TUF Z270 serisi, birçok yüksek performanslı iş istasyonu grafik kartıyla çalışmak için özenle üretilmiştir. ASUS’un muhteşem uyumluluk sözü, içerisinde lider marka ve ürünlerin bulunduğu geniş Onaylanmış Model Listesi (QVL) listesi ile desteklenmektedir — böylece kullanıcılar o mükemmel ekran kartını alırken, uyumluluğundan da emin olabilirler.

ASUS Workstation’lar: Profesyonel performans için üretildi

ASUS Workstation anakartlar, Z270 çağı için güncellendi. Z270-WS performansı tek tıkla dinamik şekilde optimize etmek için ASUS 5 Yönlü Optimizasyon özelliğini barındırıyor — böylece tüm sistemin gerçek zamanlı kullanıma göre en iyi potansiyelde çalışması garantileniyor.

Z270-WS’nin ASUS SafeSlot teknolojisi ile güçlendirilen dört adet PCI Express x16 yuvası, dört çift yuvalı grafik kartını barındırabiliyor. NVIDIA GeForce SLI, NVIDIA Quadro® SLI ve AMD®CrossFireX™ destekleyen Z270-WS, yüksek grafik gücü ihtiyacı duyan tasarımcı ve diğer profesyoneller için mükemmel bir seçim — yani tasarım ve modelleme, yoğun işlem gerektiren simülasyonlar ve 3D render uygulamaları için mükemmel.

Prime serisine benzer olarak Z270-WS, Realtek S1220A ve Crystal Sound 3 ile donatıldı. Ayrıca yeni eklenen DTS Headphone:X Teknolojisi ile Z270-WS, mükemmel sesi, sizi içine çeken 3 boyutlu çevresel ses’le sunuyor.

Z270-WS aynı zamanda isteğe bağlı çift M.2 ve çift U.2 ile ölçeklendirilebilir yüksek hızlı depolama ve genişletilebilen bağlanılabilirlik sunuyor — hem de PCIe bant genişliğinin 32Gbps hızıyla. Z270-WS, dahili USB 3.1 Tip-A ile muhteşem geriye uyumluluk sunarken, buna ek olarak gelecek garantili USB 3.1 Tip-C barındırıyor. Tüm bunlar paslanmaz çelik I/O kalkanıyla korunuyor. 10Gbps aktarım hızlarına ek olarak Z270-WS, 40Gbps’ye kadar aktarım hızları sunan eklenti kartı ASUS ThunderboltEX 3’ü destekliyor. Aynı zamanda dahili çift Intel Gigabit LAN ile çoklu ağlara bağlanmak kolay ve konforlu.

PlayStation Türkiye, Gaming Istanbul’da Oyunseverlerle Buluşuyor

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

GEFORCE GTX 1050 ve 1050Ti Notebook’lar Duyuruldu

Previous article

Kingston’dan Dünyanın En Yüksek Kapasiteli USB Flash Belleği

Next article

You may also like

More in Teknoloji