Teknoloji

Razer ve Crytek OSVR İçin Güçlerini Birleştirdi

0

Razer “herkes için sanal gerçeklik” mottosuyla yola çıkan Open Source Virtual Reality (OSVR) HDK’ine gelen V1.4 yükseltmesini duyurdu. Yeni yükseltme ile birlikte OSVR Hacker Development Kit’e en yeni ekran difüzör teknolojisi, OSVR’a daha da geniş içerik getiren CryENGINE entegrasyonu, Leap Motion faceplate ve yeni içerikler eklendi.

OSVR HDK’e eklenen ekran difüzör teknolojisi, daha sürükleyici bir sanal gerçeklik deneyimi yaratmak amacıyla görüntü kalitesini artırıyor. Çözünürlüğü düşük ekran veya projektörlerde pikselleri ayıran çizgilerin görülebilir olması durumu bu yeni teknoloji sayesinde engelleniyor.

Sanal gerçeklik için tasarlanmış açık kaynaklı yazılım ve donanımda dünya lideri olan OSVR ortakları, OSVR HDK’in bu en son versiyonu ile birlikte platformdaki içeriğin genişlediğini de duyurdu. OSVR HDK şu anda satışta.

 

Crytek’in OSVR ekosistemine katılmasıyla birlikte, Crytek’in CryENGINE’i artık OSVR’ı destekliyor. Böylece OSVR HDK dahil OSVR’la uyumlu tüm HMD’ler CryENGINE’de geliştirilmiş içerikleri kullanabiliyor.

 

Crytek’in CryENGINE kreatif direktörü Frank Vitz, OSVR’a katılmalarını şu şekilde yorumluyor: “OSVR’ın teşvik ettiği açık standart, bizim CryENGINE kullanıcılarına sunmayı arzuladığımız VR geliştiriciliğinde seçme özgürlüğü konseptimizle tamamen örtüşüyor. İlerlemeyi hızlandırmak ve VR’ın hedef kitlesini genişletmek için tasarlanmış böyle bir platformu desteklemekten heyecan duyuyoruz. OSVR geliştiricilerinin inovatif deneyimler yaratırken CryENGINE’den nasıl faydalandıklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

 

Razer ve OSVR platform ortakları geçtiğimiz günlerde Half-Life 2 ve Team Fortress 2 dahil SteamVR oyunlarının OSVR’a eklendiğini duyurmuştu. V1.4 yükseltmesi ile birlikte Lira, inCellVR, Windlands, DCS World, M.A.R.S. Universe, Warthunder, the BIVROST Media Player ve daha pek çok içerik platforma eklendi.

 

OSVR HDK (v1.4) en son difüzyon görüntü teknolojisini de taşıyor. Özel yapım Premium optiklerle birleşen bu geliştirme şu anda mevcut olan en iyi görüntü kalitesini sunarken bir yandan da sistem gereksinimlerini minimumda tutmayı başarıyor. Difüzyon görüntü yükseltmesi, OSVR HDK’in bir önceki versiyonuna (v1.3) ek olarak satılacak ve kullanıcılar zaten sahip oldukları HDK’leri kolaylıkla yükseltebilecekler.

 

Razer OSVR ekibinin lideri Christopher Mitchell V1.4 ile gelen yenilikler için şunları söylüyor: “Hacker Development Kit ile amacımız en başından beri, kaliteyi yükseltirken sistem gereksinimlerini düşürmek oldu. Çünkü VR’ın meraklı bir kitlenin de ötesinde, tüm geliştiricilere ve oyunculara açmak istiyoruz. Bunu başarmamızdaki en büyük araçlardan biri difüzyon teknolojisindeki son yenilikleri kullanmamız olacak.”

 

OSVR HDK v1.4 http://www.razerzone.com/store/ adresindeki Razer Store’da $299.99 fiyat etiketiyle satışa çıktı. The Diffusion Film güncellemesi ise V1.3’ler için Nisan 2016’da hazır olacak.

Nisan başından itibaren OSVR için yükseltme modülü olan Leap Motion faceplate için siparişler başlayacak. Bu OSVR donanımı Leap Motion’ın yeni duyurduğu Orion beta yazılımı ile uyumlu. Leap Motion’lı OSVR faceplate ve OSVR HDK v1.4 bundle olaak $349.99 fiyat etiketiyle satışta. Faceplate’in ayrı olarak fiyatı ise $74.99.

 

Razer, bu yıl sanal gerçeklik donanımlarının resmen damga vurduğu GDC (Oyun Geliştiricileri Konferansı) süresince OSVR’ı denemek isteyenler için San Francisco ofisinin kapılarını açtı. Meraklıların yoğun ilgisine sahne olan bu etkinlikler VR cephesindeki rekabetin ne kadar yüksek olduğunu da gösterdi.

 

OSVR platformunun 300’den fazla destekçisi var ve bu sayı her geçen gün hızla artacak gibi. Crytek’in yanısıra Zeiss, Futuretown, ST Microelectronics ve NYU Shanghai platforma yeni katılan diğer isimler. Ayrıca Ubisoft, Unity, Unreal da OSVR partnerleri arasında. Tüm üyelerin listesi için:

www.osvr.org/partner.html

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Huawei’nin Yeni Küresel Marka Yüzü Lionel Messi

Previous article

Far Cry Primal İnceleme

Next article

You may also like

More in Teknoloji