Teknoloji

RTX, DLSS 2.0, Minecraft RTX ve PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL!

0
RTX, DLSS 2.0, Minecraft RTX ve PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL!

Başlığa bakıp bunun bir SEO çalışması olduğu düşünülebilir ama bu yazıda konuğumuz PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL ve konuşacağımız konular da bu kartın yakışıklı kazanımları.

NVIDIA RTX teknolojisi hayatımıza gireli 2 yıl oldu. 2018 yılında Gamescom ile birlikte Köln’de tanıtımında bulunduğumuz etkinliğin akabinde hayatımızda flaş değişiklikler olmasa bile irili ufaklı değişimlerin sinyalleri gerçekleşti. Oldukça keyifli bir sunum akabinde parti ile bu teknoloji bize anlatıldığında ilk etki ile zaten nelerin olabileceğine dair öyle aşırı bir yükselme yaşayamıyordum. Bugüne kadar hayatımızda çeşitli kırılma dönemleri yaşantı. Örneğin ilk kez 3DFX kartı taktığınızda FIFA oynarken yaşadığınız değişim ve heyecanı düşünün… RTX de bazı noktalarda bu heyecana kapı aralayacak, tek başına olmasa bile yanında yer alan diğer teknolojilerle güçlü bir enstrüman olarak hayatımızdaki yerini alacaktı.

Öyle de oldu, RTX’ten sonra destek veren oyunlar ile birlikte şunun şurasında 2 yılı devirdik devireceğiz gibi bir aşamadayız. Olmazsa olmazımız değil, zaten hayata renk ve tat katan hiçbir şey olmazsa olmaz değildir fakat onunla birlikte bazı şeyler anlam kazanır.

Örneğin bu yıl NVIDIA özel oturumunda Minecraft RTX göstereceğiz dediklerinde “Ne olmuş olabilir ki, şimdi orada Watch Dogs Legion falan var, ne yapacağız Minecraft RTX’i” gibi hayıflandığım da yalan değil. Alana girip, PC’lerde RTX ‘i kapa-aç yaparak Minecraft RTX’ı gördüğümde “WOAHAASHSTK!! BU NE!” diyip yanımdaki eşim Ceyda ve Recep Baltaş ile kahkaha attığımız da doğru.

İşin böyle ışıklı ve kozmetik kısmının arkasında cidden çok sağlam teknolojiler bulunuyor. DLSS 2.0 dediğimiz mevzu gelecekte işlerin daha kolay olması için ortaya çıkmış vaziyette. Yapay zeka ile oyunlarda yer alan fizik ve animasyonların gerçek zamanlı olarak oluşturulmasına yarıyor. Şimdi bu ne demek? Açıklayalım. DLSS – Derin Öğrenme Süper örnekleme anlamına geliyor. RTX GPU’ların içinde yer alan Tensor Çekirdekleri adı verilen yapay zeka destekli işlemcilerle desteklenen DLSS 2.0, hem daha kaliteli hem de daha yüksek FPS değerine sahip derin öğrenme nöral ağı olarak iş yapıyor. Bu çekirdekler, yeni yapay zeka modeli ile birlikte daha verimli kullanılıyor ve orijinaline göre 2 kat daha hızlı işlem yapıyor. DLSS’in ilk çıktığı döneme göre alınan yolu ise şöyle açıklayabiliriz. Orijinal DLSS, her yeni oyunda yapay zekanın eğitilmesini gerektiriyordu. DLSS 2.0, tüm oyunlar genelinde çalışan genel bir yapay zeka ağı sunuyor. Bu da daha hızlı oyun entegrasyonu ve daha fazla DLSS destekli oyun anlamına geliyor.

Peki bütün bunlar bize ne sunuyor ve gelecekte ne sunacak?

RTX yapısı DLSS 2.0’ın da olduğu gibi gelişen ve değişen bir yapıda ilerliyor. DLSS 2.0’ın RTX’in kendi içinde bile yeni bir sayfa olduğunu düşündüğümüzde alınacak çok yol var. Yıllarca konuşulacak, hüküm sürecek bir teknoloji şu an önümüzde duruyor. Biz bu konuya sadece Ray Tracing olarak bakarsak elbette hata yaparız. Örneğin DLSS 2.0 ile birlikte 70 FPS alınabilen bir performansı 90 FPS üzerine çıkartmak teknik olarak mümkün. Bütün bu çalışmalar, oyunların geliştirilmesi hem daha gerçekçi grafiklere erişme hem de bu aşamada donanımsal olarak yapılabilecek şeylerin kapasitesini doğru kullanım ile arttırma üzerine kurulu.

Minecraft RTX ile şaşırmaya hazır olun

Çok iddialı bir başlı kattım lakin durum gerçekten böyle. Yazının üst kısmında Köln’de nasıl şaşırdığımı belirtmiştim. Benim gibi hayatında Minecraft’ın yakınından geçmemiş bir adam, sadece grafiklerini görüp bilen biri olarak RTX ile ortaya çıkan farkı gördüğümde yaşadığım şaşkınlık evlere şenlik bir durumdu. Quake ile RTX denemesinde bile bu kadar şaşırmamıştım.

Minecraft RTX Minimum Sistem Gereksinimleri

 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 2060 veya üzeri
 • CPU: Intel Core i5 veya bunun eşdeğeri ya da üzeri
 • RAM: 8 GB veya üzeri
 • Depolama: 2 GB (Oyuna ek olarak tüm dünyalar ve kaynak paketleri)
 • İşletim Sistemi: Windows 10 x64

Bununla birlikte Windows güncellemenizi ve RTX destekli Game Ready sürücünüzü de bulundurduğunuza emin olmanız lazım. Ayrıca sahip olduğunuz Minecraft’ın RTX sürümünü başlattığınızdan da emin olmalısınız.

Minecraft Beta Güncellemeleriyle Ray Tracing ve Oyun Deneyimi İyileşiyor

 • Minecraft Beta ile birlikte cam saydamlığı, cam saydamlığından geçme efektlerinin izlenmesi ve yansıtıcı yüzeyler üzerindeki saydam blok yansımaları iyileştirildi.
 • 1920×1080 çözünürlükte GeForce RTX 2080 performansı iyileştirildi.
 • Gece aydınlatması ayarlanarak görünürlük iyileştirildi.
 • Düşük çözünürlüklü dokularda piksel başına daha gerçekçi ışık yaymayla düşük çözünürlüklü kaynak paketlerinde görsel kalitesi iyileştirildi.

PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL

NVIDIA’nın Turing mimarisine sahip kart ailesinden olan PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL isminden de anlaşılacağı gibi süper bir kart. RTX serisinin bir tık daha ilerisi diyeceğimiz bu serinin üyesi 2060 SUPER ailenin her anlamda en efektif üyesi diyebiliriz. RTX teknolojisine sahip yeni nesil bir kart almak isteyenler için ilk seçenek 2060 SUPER oluyor.

8 GB Hafızaya sahip olan kart, 256 Bit’lik yapıda sunulmuş. GDDR6 DRAM tipini kullanan 2060 SUPER, 2 kart yuvası kaplayan tasarımı ile karşımıza geliyor. 2 fanlı yapısı ve backplate’i ile soğutma sistemi oldukça başarılı. Kart üzerinde 1 HDMI, 1 DisplayPort ve 1 tane de DVI çıkış bulunuyor. Teknik açıdan kompakt olan ürün giriş seviyesinin üzerinde para harcayarak performans almak isteyen oyuncuları ve RTX teknolojisine dair yeni bir kart almak isteyenlerin tercih havuzunda yer alıyor. CUDA kullanımının yanı sıra kart üzerinde ram kullanımı, dizayn gibi değişikliklerin referans sistem dışında tasarlanmış olması önemli bir durum. OC yaparak performans elde etmek isteyen kullanıcılara böylelikle avantaj sağlanmış oluyor. Bilindiği gibi referans tasarımlar her zaman stabil çalışması için dizayn edilen ve öyle de kullanılması önerilen kartlardır. Ekstra soğutma ya da performans açısından beklentilerin gerisinde yer alır.

Teknik Özellikler

3D Desteği Yok
Bağlantı DVI-I;HDMI
Bellek Tipi GDDR6
Bit Değeri 256 Bit
Chip Seti NVIDIA GeForce GTX
Çekirdek Hızı Boost 1650 MHz
Çekirdek Hızı 1470 MHz
Display Çıkışı 1 Adet
DVI Çıkışı Yok
DVI-D Yok
DVI-I 1 Adet
Geliştirilmiş Teknolojiler OpenGL
Grafik Bellek 8 GB
Grafik İşlemcisi NVIDIA GeForce RTX2060
Güç Tüketimi 175 W
HDMI Çıkışı 1 Adet
Mini Display Çıkışı Yok
Minimum Güç Kaynağı (PSU) 400 W
Overclock (Hız Aşırtma) Yok
Slot Tipi PCI-Express 4.0
Soğutma Fanlı Soğutma

 

RTX 2060 Super, RTX 2060’a göre CUDA çekirdeği kullanımı konusunda üst model olarak karşımızda. 2,176 CUDA çekirdeği kullanımı ile 2070 ile 2060 arasında bir performans gösteriyor.

“Bu kart ile hangi oyunda ne performans alırım?” diye sorduğunuzda aslında sizi iyi bir cevap paleti de karşılıyor.

Günümüzde iyi optimize edilen oyunlarda artık 2060’ın (cpu ve diğer bileşenlerinize göre) minimum 60 fps verebileceğini baz aldığımızda bunun üstüne çıkacağı noktalar olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanında RTX performansı da pastadaki çilek olarak önümüzde duracaktır.

Bu kart ile oyunlarda alabileceğiniz ortalama FPS değerlerine bakalım. Unutmayın, bu değerler sizin sisteminize göre değişiklik gösterecektir. Daha alt ya da daha üst seviyelere, çeşitli grafik ayarları ile ulaşabilirsiniz.

Test Sistemi: i9-9900K, 16 GB RAM.

FPS değerleri – 1920×1080

 • Assassin’s Creed Odyssey – 65 FPS
 • FAR CRY 5 – 118 FPS
 • HITMAN 2 – 80 FPS
 • METRO EXODUS – 90 FPS
 • Middle Earth: Shadow of War – 100 FPS
 • R6: Siege – 200 FPS
 • Witcher 3 – 100 FPS

Neden RTX bir kart tercih etmeliyim?

Bu soruyu her kullanıcı gibi bende kendime sordum. Hayatımda RTX kart olmayan dönemlerde ne kaybetmiştim ve gelecekte bu aşamada ne kazanabilirdim?

İlginç bir nokta olarak benim gibi görsel tasarım, render gibi işlerle uğraşanlar için zaten NVIDIA’nın sunduğu güzellikler oldukça önemli. Şahsi olarak uzun süre RTX 2070, daha sonrasında ise test için 1660 kullandım. Bazı noktalarda 2070’ten 1660’a geçince bana yetmediğini hissettiğim de oldu. Rekabetçi oyun anlayışının bir tık üstünde, geleceği ekranınızda görmek isteyen, kalite, performans ve yeni teknolojilerin nimetlerinden yararlanmak isteyen herkesin ilk tercihi cebe ve iş gücüne göre en uygun seçim RTX 2060 SUPER’den geçiyor. Hem yeni teknoloji, geliştirilme açısından önü açık ve yenilenen oyunlar ile geçmişte oynayıp geçip gittiğiniz oyunlarda sizi çok başka heyecanlara sürükleyebiliyor. Yukarıda dediğim gibi, Minecraft’ı böyle göreceğimizi RTX ile söyleseler inanmazdık.

Elbette bu bir tercih meselesi, günün sonunda bütçesi daha iyi kartlara yetenler için üst modellerde de SUPER seçenekleri mevcut. Fakat bir yerden başlamak ve devam etmek isteyenler için Palit’in seçenekleri oldukça güzel durmakta. Kartın tasarımı, soğutma mekanizması, performansı ve arkasında yer alan NVIDIA’nın geliştirme opsiyonları ile size güzel deneyimler yaşatacaktır.

PALIT GeForce RTX 2060 SUPER DUAL satın almak isteyenler için:

https://www.hepsiburada.com/palit-rtx2060-super-dual-8gb-256bit-gddr6-ekran-karti-pm-HB00000QAVBS

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

PCS Europe Charity Showdown Kazananları Belli Oldu

Previous article

Might & Magic Chess Royale “Heroes Reborn” Güncellemesi Yayınlandı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Teknoloji