Foxhole İnceleme

<span class="fa fa-user"></span>
İlker Karaş
İnceleme
945
0

Savaş oyunları günümüzde tekdüze bir sisteme doğru ilerliyor. FPS olsun, RTS olsun bir yerden sonra aynı şekilde yuvarlanıp gidiyor oynanış. Hikaye olarak baktığımızda çoğunlukla iyi şeyler görebiliyoruz. Ama nerede bir Commandos gibi çığır açacak oyun dediğimizde, işler o noktada tıkanıyor. Bu gidişattan sıkıldığını düşündüğüm Clapfoot ekibi de Foxhole’u geliştirmiş ve erken erişim olarak piyasaya sürmüş. Oyunu görür görmez zaten içiniz çekiliyor ve kıpır kıpır oluyorsunuz. Crimsonland’i al, WW2 konsepti ile birleştir, 120 kişilik haritalara koy. Sonuç muhteşem!

Foxhole tam olarak böyle bir oyun. 120 kişinin girebildiği devasa bir harita üzerinde bitli piyadesiniz. Savaşın yönüne göre ister ön cehpede yer alabilir, ölümüne çatışabilir, isterseniz de cephe arkasında bina yapan, eşya üreten, ön cepheye destek sağlayan biri olabilirsiniz. Öncelikle belirtmemiz lazım ki bu bir aksiyon oyunu değil! Öyle koşup koşup ölmek sizi kahraman yapmaz, takımınızın ekipmanlarını bitirirsiniz.

Kısıtlı kaynaklarla üretilen silah mermi ıvır zıvır ne varsa mantıksız kullanımla savaşın gidişatına ters etki eder. Yapımcı ekip bu noktada oyuncuları gerçekten takım oyununa zorlamış. Dediğimiz gibi harita oldukça büyük. Her server’da farklı farklı günlerde savaşlar devam ediyor oluyor. Bu aşamada bazı savaşlar günler boyunca sürebiliyor. Kendinizi gerçekten savaşta gibi düşünerek oynadığınızda bu oyun inanılmaz keyif veriyor.

Oyun erken erişimde olmasına rağmen grafikleri ve sesleri oldukça başarılı. Şimdiden Steam üzerinde 2.500’den fazla pozitif yorumu toplamış durumda.

Oyunun gidişatına baktığımızda yukarıda da dediğim gibi ya üretim kısmında ya da sıcak savaş bölümünde görev alma durumunuz var. Çatışmalar cidden büyük bir bilinmezlik içinde planlı bir şekilde de gerçekleşebiliyor, tamamen plansız küçük gruplar halinde düzensiz ordu çatışmasına da dönebiliyor. Karşınızda düzenli bir savunma hattı varsa, onu çevre noktalardan zayıflatarak kırmanız gayet olası bir seçenek. Oyun haritası ve mekanikleri buna müsait.

Üretilecek eşyalar, binalar ve araçlar cidden kapsamlı. Bir şey üretirken dikkat etmeden üretim yaparsanız o eşyayı boşa üretmiş bile olabiliyorsunuz. Aksiyon filminde olmadığımızı ve mermilerinizi dikkatli kullanmanız gerektiğini de ayrıca bahsetmem gerekiyor.

Oynanış çok basit, Mouse ile etrafa bakıp sağ tık ile nişan alabiliyorsunuz. Koşma ve yere yatma gibi seçenekler zaten var. Eğilerek de gidebiliyorsunuz. Üstünüzde ne kadar çok eşya taşırsanız o kadar yavaşlıyorsunuz. Her şey mantık dahilinde ilerliyor. Takım arkadaşlarınızla SÜREKLİ iletişim halinde olmanız bir sn bile susmamanız lazım. Çünkü baktığınız alan her yürüdüğünüz yönde görebildiğiniz kadar bir alan içinde size sunuluyor. Arkadaşlarınızın infoları bu yüzden çok değerli.

Ben şahsen oyunu oldukça sevdim, önü açık bir yapım. Meraklıları kaçırmasın! Oyunu Steam üzerinden buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Savaş oyunları günümüzde tekdüze bir sisteme doğru ilerliyor. FPS olsun, RTS olsun bir yerden sonra aynı şekilde yuvarlanıp gidiyor oynanış. Hikaye olarak baktığımızda çoğunlukla iyi şeyler görebiliyoruz. Ama nerede bir Commandos gibi çığır açacak oyun dediğimizde, işler o noktada tıkanıyor. Bu gidişattan sıkıldığını düşündüğüm Clapfoot ekibi de Foxhole'u geliştirmiş ve&hellip;

Foxhole İnceleme

GRAFİK - 8
SES / MÜZİK - 8
ATMOSFER - 9
OYNANABİLİRLİK - 8.5

8.4

Gideri var!

Değişik bir heyecan arayan WW2 seven bünyelere önerilir.

User Rating: Be the first one !
8

Article Tags