Okami HD İnceleme

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
İnceleme
1.3K
0

Okami, bugüne kadar piyasaya çıkmış en sağlam oyunlardan biridir. Her oyuncu elbet adını duymuştur ve bir yerlerde beyaz kurdun ihtişamına şahit olmuştur. PlayStation 2’nin en sağlam yapımlarından biri olan Okami, PlayStation 3 tarafında remaster etiketiyle tekrar kendisini oynatmayı başarmıştı. Bu sefer yanına HD ismini alarak, kalitesini bir tık yukarı çıkarmayı hedefliyor.

Bir oyunu tekrar ve tekrar yeni teknolojiye göre piyasaya çıkartmak ne kadar doğru bilinmez ancak oyun dünyası, bu işin kaymağını yemekten vazgeçecek gibi durmuyor. Açıkçası bazı oyunlar parasının hakkını veriyor ve hatta sırf arşivlemek için defalarca oynamış olsak bile “o” oyunu satın alıyoruz. Neden? Çünkü oyunculuk bazı yapımlara fazlasıyla hayran olmak demektir. Bazı oyunların hikayesi bizi derinden etkiler, kimisi müziğini saatlerce dinletir, kimisi de oynanışı ve grafiğiyle kalbimizi tam 12’den vurur. Kısacası her oyuncunun “en sevdiği” oyun vardır. Sizi nasıl hissettirdiği önemli değildir. Önemli olan o oyundan hiçbir zaman sıkılmayacak olmanızdır. Sonunu bilirsiniz veya sadece yaratık öldürmekten öteye gidemezsiniz, bazen de amaçsızca oyunun atmosferinde koşturursunuz. Önemli değil. Ne de olsa siz “o oyunu” seviyorsunuz. İşte Okami de benim için böyle bir oyun. Gerçek anlamda aşık olduğum nadir yapımlardan. Eminim, uzun süren giriş ekranı veya diyalogları çoğunuzu sıkmıştır. Ben ise çizimlerine ve Güneş Tanrıçasının hikayesine aşık olmuştum. Hala da PS2 kutusuna gözüm gibi bakarım.

Hikaye

Okami, bizleri Amaterasu isimli Güneş Tanrıçası ile tanıştırıyor. Onun hikayesi, Japon mitolojisinden bazılarınıza tanıdık gelecektir. Beyaz kurt formundaki Shinto yani Amaterasu, sekiz başlı şeytan olan Orochi’ye meydan okuyor. Bunun nedeni ise Dünya’nın tehlike altında olması. Harap olmuş mekanlara tekrar hayat veren Shinto (onu aynı zamanda Ammako, Issun, Ōkami, Ammy isimleriyle de duyarız), fırçamızın da gücüyle farklı düşmanları alt etmeye çalışıyor. Aynı zamanda diğer Japon Tanrı ve Tanrıçalarına da yardım ediyor. Amaterasu, gücünü güneşten alıyor ve bu da oyundaki hayatı temsil ediyor. Orochi’yi yenebilmek için ise güçlerimizi kullanmanın yanında, onları geliştirmemiz de gerekiyor. Dojoya giderek güçlerimizi geliştirmemiz mümkün. Bu bağlamda yolculuğumuz, bizi çeşitli karakterlerle tanıştırıyor.

Oynanış kısmında ise hikayeyi tamamlamaya çalışırken amacımız dövüşlerde kullandığımız fırça vuruşlarını doğru şekilde kullanmak. Haritalarda bulunan boşlukları, yıkıma uğramış ortamları fırçamızla şekillendiriyoruz. Oyunun içerisinde barındırdığı aksiyonu kombo *combo* üzerine ilerliyor. Düşmanla karşı karşıya kaldığımızda belli bir ortam içerisinde kalıyor ve çıkamıyoruz. Yani açık dünya elemenlerinden çok biraz RPG kafasına gidilmiş. Bize izin verilen alan içerisinde dövüşüyoruz. Amaterasu’yu kontrol ederken düşmanları yok etmek için son vuruşu bizim yapmamız gerekiyor ve fırça darbesini doğru zamanda indiriyoruz.

Okami HD Neler Sunuyor?

Okami, PS4 sahipleri için eğer oynamadıysanız bulunmaz nimetlerden biri. 4K çözünürlük yanında daha net grafikler sunan oyun, bu sefer farklı bir teknikle karşımıza çıkıyor. PS3 versiyonunda aslında hedeflenen grafik kalitesi daha yüksekti ancak o zamanın teknolojisi doğal olarak 1080p yukarısına çıkamamıştı. PS4’te Okami HD tam olarak 4K ve 30fps kalitesine çıkmayı başarıyor. PC ve Xbox One (konsola sahip değilim tabii o da var) tarafında henüz oyunu deneyimleyemediğim için net bir şey yazamıyorum ancak PS4 için grafikler çok daha akıcı görünüyor. Daha net, keskin hatlar ve gölgelendirme konusunda ise her şey daha berrak. Animasyon kısmında oyunda değişiklik yok. Gönül isterdi ki Amaterasu biraz daha geliştirilsin ancak hiç yoktan iyidir.

Okami, müzik konusunda da kendi halinde efsanevi notalarla bizi etkilemeyi başarmıştır. Japon mitolojisini seviyorsanız, müziklerini beğenmemek için hiçbir nedeniniz yok. Yeni Okami, farklı müzik seçimlerine sahip değil. Yıllar önce ne duyduysanız, her şey aynı.

Oyunun tamamı 40 saat sürüyor ve bu da son zamanlarda piyasaya çıkan oyunlara baktığımızda, azımsanmayacak bir süre. Oyunu ikinci kere oynadığımızda ise nadiren ortaya çıkan güzelliklerin tadını çıkartabiliyoruz.

Ufak Tefek Sıkıntılar

Oyunun kontrollerine neredeyse hiç dokunulmamış. Orijinal formunu koruyan oyun, kamera bakımından rahat dönüşlere sahip. Bu da Amaterasu’yu kontrol ederken dövüş dinamiğini daha eğlenceli hale getiriyor. Düşmana rahatça kilitlenebiliyor ve yön konusunda da sıkıntı yaşamıyoruz. Tabii ani dönüşlerde hala ufak tefek bug sorunları mevcut.

Diğer bir sıkıntı ise yükleme ekranlarının uzun sürmesi. Ek olarak ekstra ödüllere sahip olabileceğimiz mini oyunlar üzerine pek kafa yorulmamış. Options yani Seçenekler menüsünden kapatılmış olan mini oyunlar, aynı şekilde istediğimiz zaman ulaşıma açık.

Parasının Hakkını Veriyor Mu?

Gelelim fasulyenin faydalarına: Okami HD, PS3 platformunda oldukça başarılıydı. PS4 tarafında ise tek kelime ile mükemmel. Parasının hakkını verme konusu ise biraz kişiden kişiye değişiyor. Japon sulu boya tarzı grafiklerle süslenmiş ve ilginç konuşma dilleriyle öne çıkan karakterler, herkese hitap etmeyebilir. Durum böyle olunca aksiyonu da içerisinde barındıran Okami, bazı oyuncular için itici yapıya sahip. Oyun, 20 dolar civarında yani 76 TL. Steam üzerinden 60 TL’ye satın alabiliyorsunuz. En azından şimdilik. Eğer PS4 pro’nuz ve 4K destekleyen bir televizyonunuz, monitörünüz varsa PS3 versiyonuna sahip olsanız bile Okami HD, yine parasının hakkını veriyor. Trophy kovalamayı sevenlerdenseniz sizi şimdiden uyarmak isterim, oyunun PS3 remaster versiyonu ile PS4 versiyonunda hiçbir fark yok. Tabii trophy’leri PS4’e geçirebilmek de imkansız olduğuna göre aynı başarımların peşinden tekrar koşacaksınız demektir.

Okami HD, PS3 platformunda oldukça iyiydi. PS4’te ise çok daha iyi. Bu, muhtemelen oyunun son versiyonu olacak ve PS3’te veya PS2’de oyunu denemediyseniz, türünü de seviyorsanız mutlaka sahip olmalısınız. Oyunun üçüncü kere piyasaya çıktığının da farkındayım ve açıkçası bazı oyunlar için kopyala yapıştır mantığından ben de sıkılmış durumdayım. Tabii oyunun bir daha daha iyi şekilde satışa çıkmayacağını düşündüğüm için yanına da daha önce Okami’yi oynamadıydanız, ne duruyorsunuz. 40 saatlik bir eğlence sizi bekliyor.

Far Cry 5’i Recep Baltaş, Batu Bozkan ve Mete Özbey ile Oynadık // VLOG

Okami, bugüne kadar piyasaya çıkmış en sağlam oyunlardan biridir. Her oyuncu elbet adını duymuştur ve bir yerlerde beyaz kurdun ihtişamına şahit olmuştur. PlayStation 2’nin en sağlam yapımlarından biri olan Okami, PlayStation 3 tarafında remaster etiketiyle tekrar kendisini oynatmayı başarmıştı. Bu sefer yanına HD ismini alarak, kalitesini bir tık yukarı çıkarmayı&hellip;

Okami HD İnceleme

GRAFİK - 8.5
SES/ MÜZİK - 8.5
ATMOSFER - 9
OYNANABİLİNİRLİK - 9

8.8

Okami, HD haliyle çok daha başarılı bir şekilde geri döndü. Okami HD'de, kurt şeklinde mitolojik Güneş Tanrıçası Amaterasu'nun rolünü üstleniyoruz.

User Rating: Be the first one !
9