Anime - Manga

Sailor Moon Crystal Sezon 4 Projesi İptal Edildi – Yeni Filmler Yolda

0

Sailor Moon Crystal’in dördüncü sezonu olarak beklenen mangadaki “Dream” Arc’ı ne yazık ki beklediğimizden biraz daha farklı karşımıza çıkacak.

Anime dünyasının sevilen serisi Sailor Moon, mangadaki konularını oldukça başarılı bir şekilde tekrar karşımıza çıkaran Sailor Moon Crystal ile kimileri için beklenen etkiyi yarattı. Açıkçası hala çizimleri ve seslendirmeleri konusunda eski samimiyeti bulamadığım Sailor Moon Crystal’in seveni kadar sevmeyeni de bir o kadar fazla ancak konuları işleyişi bakımından da oldukça etkileyici. Ne de olsa herkese hitap etmeyen türü, sihirli kız konsepti, arkadaşlık kavramı derken bolca da aşk barındırması pek tabii ki herkesi kendisine çekmiyor. Bu yazımızın konusu Sailor Moon Crystal’i eleştirmek değil.

Geçtiğimiz günlerde anime serisinin resmi web sitesi, Sezon 4 Dream olarak yayına girmesi beklenen ve serinin en heyecanlı halkalarından biri olan animenin, iki film ile gösterileceğini açıkladı. Filmlerin ne zaman izlenebileceği veya şu an bile üzerinde çalışılmaya başlandığı konusu açıklanmış değil. Bilinen tek detay sezon 3’ten hatırladığımız, ilk iki sezonu yazan ve animasyon ekibinde yer alan yönetmen Chiaki Kon‘un geri döneceği. Chiaki Kon, işinde oldukça başarılı ancak filmlerde nasıl bir konu işleyeceği takipçilerin en büyük endişesi.

Sailor Moon Crystal, bugüne kadar her bölümün 20 dakika olması sayesinde mangadaki her sahneyi hemen hemen görmemizi sağlıyordu. Dream Arc, 11 bölümden oluşuyor ve sadece 2 bölümü neredeyse normal bir manga bölümünün iki katı. Yani teknik olarak 13 bölümlük bir manga bölümünden bahsediyoruz. Film olarak düşündüğümüzde üç bölüm 1 saate sıkıştırılabilir ve arc’ın tamamı için en az 5 saate ihtiyaç var. Dolayısıyla, yayınlanacak filmlerin seriye ait olan mangaya sadık kalması adına her filmin 2,5 saat civarında olması gerekiyor. Açıkçası izlediğim birçok anime filminin 90 dakikayı geçtiğini görmedim. Akira’nın 124 dakikadan olduğunu saymazsak tabii ki.

Kişisel olarak eski serisini oldukça beğendiğim, çılgın bir Sailor Saturn hayranı olarak Sailor Moon Crystal’e alışmam bayağı zaman almıştı. Sırf mangasına olan benzerliğinden animeye şans verdiğimi itiraf etmeliyim ve ne yalan söyleyelim seriyi takip eden birçok anime sever muhtemelen 2 saatlik filmlere hayran kalacaktır. Ancak bu kadar uzun süreçli filmler çıkar mı veya çıksa bile tam olarak mangaya sadık kalabilecek mi? Elimizde fazla detay yok ancak beklenenlerden en önemlisi yeni çıkacak filmlerde Sailor Moon’un taç giyme törenini içermesi gerekiyor. Bunun yanında Dead Moon Circus’un Sailor Senshi’lerle olan kapışmasını, kahramanlarımızın yeni güçlerini nasıl kazandıkları ve ayrıca Silver Millennium zamanını da görmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Genel olarak baktığımızda 90’lı yıllardaki Sailor Moon çok sevilmişti ancak mangadan esinlendiği gerçeğini unutmamak gerek. Birçok Sailor Moon takipçisi doğal olarak yeniliğe hazır değildi ve Sailor Moon Crystal pek çok tarafa daha önce hiç görmediği bir hikaye verdi. Filmlerden çok fazla olay kesmek, Sailor Moon Crystal’in son hikayesini büyük tehlikeye atabilir. Yapımcıların her türlü takipçiyi mutlu etmesi zor olacak. Bir yandan manga hikayesini sevenler için orijinale sadık kalmaları gerekecek, bir yandan ise yeni nesil çizimleri beğenenlere göre çalışmaları beklenecek. İşleri oldukça zor. Umuyoruz herkesi mutlu edecek anime filmlerle karşılaşacağız.

Jumanji: Vahşi Orman İzlemeye Değer Mi?

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Okami HD İnceleme

Previous article

Hepsi Bir Arada Ağ Ürünleri TP-Link’ten

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir