İnceleme

Ben 10 İnceleme

0

2005 yılından bugüne kadar birçok kişinin kalbini çalan Cartoon Network‘ün çizgi dizisi Ben 10, bu sefer konsolları coşturmaya hazırlanıyor. Ne kadar coşturur muamma, her şekilde yeni animasyondan pek haz almayan biri olarak, oyuna şans vermeyi çok istedim. Eh, orta derecede belli kesimi mutlu edeceği kesin.

İlk serisinde birçoğumuz için eğlenceli hale gelen Ben 10, zamanla hem çizimlerinde hem de konu işleyişinde biraz saçmaladı. Genelde bazı çizgi dizilerin ne kadar eğlenceli hale geldiğini birçoğumuz biliyoruz. Hatta siz değerli okurlarımız, muhtemelen bazı çizgi dizilere hayransınız. Merak etmeyin, ben de onlardan biriyim. Kimi zaman rastgele Gumball veya Sünger Bob’un bölümlerini açar izlerim.

Konumuzu farklı noktalara çekmeden Ben 10 tarafına odaklanalım. Yapımcı firma Outright Games, oyunu beat-’em up ve aksiyon olarak öne çıkartıyor ve bu da tam olarak animasyondaki istekleri karşılar derecede başarılı. Dövüş kısmı ise son derece basit ve bir o kadar da eğlenceli. Kare tuşu ile saldırımızı gerçekleştiriyor, üçgene basarken de düşmanın saldırısına karşılık verebiliyoruz. Her uzaylımızın kendine has özellikleri ve güçleri mevcut. Tabii buna bağlı olarak zayıflıkları da düşünülmüş. Her formumuzda, güçlerimiz de düşmanlara karşı saldırı yaparken benzersiz özelliklerini öne çıkartıyor. Aynı şekilde düşmanlarımızın da kendince özel güçleri var. Bu da doğal olarak düşmanın zayıf noktalarına göre form değiştirmemiz gerek anlamında.

Oyuna üç uzaylı ile başlıyoruz. Başlarda biraz yavaş gelen uzaylı yeteneklerimiz, oyunda zaman harcadıkça daha da güçleniyor. Bazı görevlerde özellikle kullanmamız gereken uzaylı güçlerimiz, bizi çizgi dizinin popüler isimleriyle de bir araya getiriyor. Görev gereği girdiğimiz bölgelerde Suma Slammer isimli kartları toplayabiliyor ve oynanış süresini kısa da olsa uzatma şansına erişebiliyoruz.

Omnitrix halimizle düşmanlarımızı yok etmeye devam ederken, bir süre sonra uzaylımızın Ultimate Power’ı yani nihai gücü aktifleşiyor. Nihai gücümüz aktifleştiğinde oynanış ekranında gördüğümüz tüm düşmanları tek seferde yok edebiliyoruz. Yok etme kısmında kan veya benzeri bazılarınızı rahatsız edebilecek sahneler yer almıyor. Yani bu bağlamda oyun, her türlü yaş kitlesine hitap eden türden. Saldırı barımızı tek arttıran detay, düşmanlarımızı yolumuzdan çıkartmamız değil aynı zamanda kırılabilir eşyalar da nihai gücümüzü tetikleyebiliyor.

Ben 10, oynanış süresi olarak oldukça kısa bir oyun. Çok da zor olmaması, bazılarınız için rahatsız edici olabilir. Ancak ufak dostlarımız için oldukça eğlenceli bir oyun. Yolumuza çıkan düşmanları yok etmek ve günümüzdeki popüler çizgi dizinin grafikleriyle süslenmiş olan dünyada, aynı zamanda Ben 10’in özel güçlerini bizzat kontrol etmek de hoş bir his. Oyunun, sağlığımız tükenirse Ben’e geri döndüğünüzde ve sağlığınızı yeniden kazanmak için aksiyon almamız gerektiğinde ilginç bir mekanik özelliği var, ancak oyun çok kolay olduğu için bunu nadiren yaşıyoruz. Kuşkusuz Outright Games, bu zorluğu küçük çocuklar için mükemmelleştirmek adına ölçeklendirmiş ancak bazı zorluk seçenekleri olsaydı daha hoş olabilirdi.

Ben 10’in öne çıkan özelliklerinden biri, çizgi dizinin görünümünü ve sesini oldukça iyi taklit etmesi. Karakter modelleri, şovun yeni sanat stilini de gösteriyor. Kısacası oyun, çizgi dizinin hayranları için yapılmış. Hızlı tempolu ve oldukça kolay olan dövüş stilinin yanında, kısa oynanışa sahip olan oyunumuz, zorluk derecesine sahip olmayışı yüzünden geri planda kalmaya mahkum.

L.A Noire İnceleme

 

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Peter Rabbit İçin Türkçe Dublajlı Fragman Yayınlandı

Previous article

ASUS, ROG’da Sana da Bir Oda Yarışmasının 1. Tur Kazananlarını Açıkladı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in İnceleme