İnceleme

BenQ ZOWIE XL2546 Espor Oyuncu Monitörü İnceleme

0

BenQ‘nun oyun sektöründeki isimlerinden biri olan ZOWIE, eSpor tarafında bir süredir kendisinden bahsettirmeyi başarıyor. Özellikle profesyonel oyuncular için önemli olan monitör konusu, görünen o ki ZOWIE’nin gözünden kaçmamış ve XL2546 ile 240 Hz‘lik tazeleme hızıyla gözlerinizin bayram etmesini sağlayacak.

Espor, çok uzun süredir var ve gelecekte de oyun sektörünün bilinen dallarından olacağı kesin. PUBG, CS:GO, NFS, LoL derken yığınla oyunun eSpor kategorisinde yer aldığını biliyoruz. Özellikle bu tarafta deneyimi olan XL2546, daha önce CS: GO Faceit Major 2018, PUBG Asia Invitational 2019 ve eXTREMESLAND Asia Open gibi turnuvalarda yer aldı. Durum böyle olunca profesyonel oyuncuların tercih ettiği monitörlerden biri olmayı başardı. 

XL2546’nın en önemli özelliği hızı. 240 Hz, yadırganacak bir özellik değil. Hızlı monitör, bazılarınız için gereklilik olmayabilir ancak işin içerisinde oyunları en iyi haliyle deneyimlemek varsa, bize bir noktada hak vereceksiniz. Monitörün özellikle PUBG, CS: GO, APEX Legends, Rainbow 6 Siege, Overwatch gibi oyunlar için tavsiye edilmesinin nedeni, hızından kaynaklanıyor. Ürünün diğer özellikleri arasında 24 inç Full HD (1920×1080), Native 240hz, TN, 1ms, Dynamic Accuracy Teknolojisi, Black eQualizer, Color Vibrance, SHIELD, S-Switch, Ayarlanabilir Yükseklik teknolojileri bulunuyor. Bunların yanında 144 Hz destekli DVI-DL girişi, 120 Hz destelli HDMI 1.4 girişi, 240 Hz destekli Display Port 1.2 girişi, 240 Hz destekli HDMI 2.0 girişi, S-Switch için USB 2.0 girişi, USB 3.0 Upstream girişi ve Kulaklık ile mikrofon girişi de yer alıyor.

Dizayn

XL2546 model monitör, sevilen özelliklerden biri olan ayarlanabilir standa sahip. Sadece yükseklik ayarı değil, sol ve sağa döndürmenin yanında boyun noktasını eğme, kaldırma, 90 dereceye kadar dönme açısı da mevcut. Hatta deneyimi biraz daha ilginçleştirip, monitörü duvarda bile kullanabilirsiniz. Monitörün tasarımsa göze çarpan ilk özellikle SHIELD isimli yan panelleri. Bu panellere alışmak başta çoğunuz için zorlayıcı olacaktır. Günümüzde pek kullanılan bir model olmadığını kabul etmek gerek. Ancak SHIELD, özellikle odaklanma sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Özellikle oyuna tamamen kapılmak ve maceranın içinde kaybolabilmek adına, etkileyici bir özellik.

Monitörünüzü spor, dizi, film veya oyun gibi profillerden herhangi biri üzerinde deneyimlemek istiyorsanız; bu geçişi kolaylaştıracak S-Switch‘e sahipsiniz. Özellikle monitörlerin ulaşılması güç tuş dizilimlerinin yanında S-Switch, tek tuşla istediğiniz profile geçiş yapmanızı sağlıyor.Kendi kullanıcı hafızasının olması ve kişisel ayarlarınızı da kaydedebildiğiniz S-Switch, ZOWIE uyumlu başka monitörde de kullanılabiliyor.

Performans

Monitörün en önemli noktası hızı demiştik. DyAC teknolojisi, XL2546 modelinin parlayan yıldızı. Gerekliliği tartışılır ancak görsel anlamda farkı anında hissediyorsunuz. Silahların tepme hareketini fark edebilmek, profesyonel oyuncular için önemli. Sonuçta bir saniyelik fark, turnuvadaki çekişmelerin boyutunu değiştirebilir. Pürüzler, bulanıklık ve kare dalgalanmalarının sıfıra indiğini düşündüğünüzde aslında profesyonel alanda fark yaratabiliyor. Günlük kullanımda ise tamamen tercih meselesi. Tabii bir kere bu teknolojiye ve hıza alışınca, oyun deneyiminiz başka bir boyuta taşınacak.

BenQ ZOWIE XL2546 Espor Oyuncu Monitörü, kaliteli renk paletinin yanında Black eQuaziler özelliğiyle dikkat çeken ürünlerden. Özellikle karanlık mekanlarda daha rahat görüş açısı sağlayan Black eQuaziler, sinsi oyuncular için birebir. Tabii diğer tarafta bu özelliği, sizin gibi düşünüp pusan oyuncuları enselemek için de kullanabilirsiniz.

Monitör Color Vibrance sayesinde görüntü ve renk kalitesini arttırıyor. Görsel kalite ayarı olarak kullanılan bu özellik, oyunlar içerisindeki belli objelerin daha rahat görülmesini ve öne çıkmasını sağlıyor. Ek olarak koyu mavi tonları aradan çıkaran Low Blue Light teknolojisini de unutmamak gerek.

Satın Almaya Değer Mi?

Günümüz monitörlerini düşündüğümüzde ve alıştığınız hız boyutunu ele aldığınızda BenQ ZOWIE XL2546, şans verebileceğiniz modellerden. Monitör, oyuncuların ve özellikle profesyonel oyuncuların her türlü ihtiyacını karşılamak adına hayat bulmuş. Monitör, görsel anlamda tatmin edici, 1 MS tepkime hızına sahip, yüksek kontrast, leziz oyun deneyimi, tek tuşla rahatça görüntü ayarlarına ulaşabilme ve dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Ürün fiyatı biraz el yakabilir, ancak eğer bütçeniz uygunsa ve kendinizi profesyonel hızdaki bir monitörle şimartmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

BenQ, Yeni Ev Sineması Projektörü W2700 Tanıttı
İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Civilization VI, PS4 ve Xbox One Yolcusu

Previous article

PUBG Çapraz Platform Şimdi Konsolda

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in İnceleme