İnceleme

Dragon Ball Xenoverse 2 PS4 İnceleme

0

Dragon Ball animesini herkes sevmez. 5 – 6 bölüm boyunca konuşan karakterler bir türlü aksiyona geçmez veya bir dövüş neredeyse tüm sezon devam eder. Bunun nedeni ise Dragon Ball’un kendisine has bir tarzı olması. Bu anime, herkesin sevebileceği veya izleyebileceği türe sahip değil. 1986 yılından bugüne kadar birçok serisi, sezonu, farklı stüdyoların elinden geçmiş çizimleriyle Dragon Ball, oyun dünyasının da vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Açıkçası yeteneklerin konsollarda sergilenmesi konusunda ana fikir dövüş ve Dragon Ball ise kendimi tutmakta biraz zorlanırım. Bu yazımızın kahramanı ise Dragon Ball Xenoverse 2.

Dövüş ve rol yapma öğelerini öne çıkaran Dragon Ball Xenoverse 2, aynı zamanda co-op, multiplayer olarak da oynanabiliyor. Başka oyunculardan yardım alıp, görevden göreve koşabiliyor veya yalnız takılıp, sadece hikayeye odaklanabiliyorsunuz. Oynanış dinamikleri ise belli karakterlerin, bizim yarattığımız karaktere görevler vermesi ve Dragon Ball evreninde zaman çizgisini bozanları yok etmemize odaklanıyor. Yani biz bir Zaman Devriyesi’yiz (Time Patrol). İlk oyundakiyle aynı hikaye çizgisinde ilerleyen Dragon Ball Xenoverse 2, Conton City’de başlıyor.

Geçmişte yaşanması gereken olaylar yaşanmayınca, devreye biz giriyoruz. Bu arada dilersek, Dragon Ball Xenoverse 1’deki kayıt dosyamızı bu oyunda kullanmak mümkün. Ancak karakterimiz epik güçlere sahipse, ne yazık ki belli yetenekleri bu oyuna taşıyamıyoruz.

dragon-ball-xenoverse-2-ps4-inceleme

Rol yapma türüne sahip olsa da asıl olayımız dövüşmek ve ayrıca bunu, oyunun bize verdiği yönlendirmelerle yapmak. Yani öyle yen, geç kafasında ilerlemiyor. Belli dövüşlerde düşmanı öldürmek veya süper gücümüzle yenmemiz gerekiyor. Bu nedenden her dövüş başlangıcındaki yönlendirmelere dikkat etmek önemli. Ayrıca en önemlisi dövüşlerde “Ki” gücümüzü çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Yeteneklerimizin tamamını ki gücüyle kullanıyoruz ve toparlamak için de düşmandan belli mesafede uzaklaşmak gerekiyor. Eh, düşman durup dururken bize güç toplamaya izin verecek değil.

Oyun, az da olsa açık dünya elementlerine de yer vermiş. Karakterimizle Conton City’de gezip çeşitli kostümler satın alabiliyoruz. Kostümlerin dışında seviye atladıkça belli yeteneklerimizi, çeşitli karakterlerden öğrenmek mümkün. Vegeta veya Goku ile eğitime katılabilir, onlardan Kamehame Dalgası hakkında bilgi alabiliriz. Bazı yetenekleri almak için yapılan dövüşler, gerçekten zorlayıcı olmuş ve oyunun boss savaşları da aynı derecede eğlenceli. Tabii bazı dövüş mekanikleri fazla kolay, bu da oyunun tek göze batan kısımlarından. Ayrıca yan görev çeşitliliği bir hayli fazla olan Dragon Ball Xenoverse 2, ilk oyundan daha fazla oynanış süresine sahip.

dragon-ball-xenoverse-2-ps4-inceleme-2

Dragon Ball Xenoverse 2’nin seçenekler yani options kısmında karakterimizi kişiselleştirebilir, yeteneklerini gözden geçirebiliriz. Buna ek olarak beraber oynadığımız arkadaşlarımızı da seçenekler kısmından görüntüleyebiliyoruz. Hatta co-op görev yaparken online olarak bizimle aynı görevi yapanları görebilir, grup arayabiliriz. Bu da oyunu, arkadaşlarınızla oynarken ve onlarla dövüşürken daha eğlenceli hale getiriyor. Bunun yanında belli dövüşlerde yine Goku, Krillin gibi tanınmış Dragon Ball karakterleriyle sırt sırta dövüşebiliriz.

Oyunun ne yazık ki kötü kısımlarından bir tanesi İngilizce seslendirme. Karakterlerin dudak hareketleri bir türlü seslendirme ile uyuşmuyor. Ancak Japonca kısmında her şey çok güzel devam ediyor. Benim tavsiyem, Japonca seslendirme ve İngilizce alt yazı olarak oyunu deneyimlemeniz. Diğer göze batan kötü kısım ise oyunda çevresel etkileşim neredeyse hiç yok. Gezmek, tozmak ve dövüşmek dışında yan görevler çok eğlenceli ancak adım atmak dışında haritada pek aksiyona giremiyoruz.

Birçoğunuzun merak ettiği grafik kısmı ise türünü sevenler için biçilmiş kaftan. Animeden fırlayan karakterlerin 3D grafiklerle süslenmesi ve renklerin de buna göre parlak kullanılması güzel detaylandırılmış. Müzik ise Dragon Ball takipçilerinin seveceği türden. Açıkçası Dragon Ball bilmeyen ve sevmeyenlerin, müzikleri ve karakterlerin mimiklerini yadırgayacağından eminim.Tabii tam tersi de olup, animesine başlamanız da mümkün.

Kısacası Dragon Ball Xenoverse 2, dövüş severlerin sevebileceği ilginç bir oyun olmuş. Bir önceki oyunu oynadıysanız, oynanış süresi uzatılmış ve yan görevlerle çeşitlendirilmiş bir Dragon Ball Xenoverse ile karşı karşıya olacağını bilin yeterli. Her ihtimale karşı beklentileri düşük tutmak da ikinci bir seçenek. Şimdiden keyifli oyunlar.

Mafia III İnceleme

[taq_review]

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Türk Telekom Telefon Kütüphanesi’ni Cebe Taşıdı

Previous article

YouTube’dan En Çok Cover’lanan Şarkılar Listesi

Next article

You may also like

More in İnceleme