İnceleme

Ghostbusters: The Video Game Remastered İnceleme

0

Hepimizin ruhuna işlemiş efsane melodisiyle Ghostbusters, özellikle 80’lerin en sağlam isimlerinden biridir. Söz konusu filmlerden esinlenen oyunların birçoğunun “günümüzde” ne kadar özentisiz ve kopyala/yapıştır mantığında hayat bulduğunu biliyoruz. Bu durum, Ghostbusters: The Video Game Remastered‘a ucundan dokunuyor. Ancak her Ghostbusters sevenin, eğer oyun beklentisi varsa daha iyisini bulacaklarından şüpheliyim.

2020 yılında yeni filmi gelecek olan Ghostbusters, son 2016 yılındaki filminde karakterlerin “kadın” olmasından dolayı büyük tepki toplamıştı. Aslında bunun sadece bir bahane olduğunu kabul ederek, konunun yeterince ilgi çekici olmadığını da kabul etmek gerek. Filmin eğlenceli olduğu bir gerçek, sadece eksik olan detaylar bazı izleyicilere göre fazla rahatsız ediciydi o kadar. Yenilikten çok da hoşlanmayanlara Ghostbusters: The Video Game Remastered’dan güzel haber ise eski yüzleri tekrar görüyoruz.

Ghostbusters: The Video Game Remastered, özellikle ilk çıktığı dönemlerde oldukça olumlu eleştiriler almıştı. Zaten kendi zamanında inanılmaz popüler olması ve farklı atmosferi Ghostbusters’ı tek başına tatlı bir klasik haline getirir. Remastered olunca beklentilerinizin artmasını engellemek adına büyük değişikliklerin olmadığını şimdiden belirtelim. Burada bilmeniz gereken daha önce oyunu oynamadıysanız, en azından Ghostbusters hayranıysanız, günümüzde bu temaya uygun çıkmış en iyi oyun olduğunu kabul etmek lazım. Oyun sadece ana oyuncu kadrosunun seslerini ve benzerliklerini değil, aynı zamanda birçok oyuncu kadrosunu da bünyesine katmış. 

Oyuna, ekibe yeni katılmış olan bir Hayal Avcısı olarak başlıyoruz.  Zamanında oyunun en takdir edilesi konularından biri HUD açısından oldukça başarılı olmasıydı. Ekranı sayaçlarla ve diğer çeşitli noktalarla karıştırmak yerine her şeyi Proton yapısı altında bulabiliyordunuz. Proton, sadece birkaç dakikanızı ayırdığınızda kolayca kendisine alıştırıyor ve oynanışı da anında çözüyordunuz. Ek olarak oyun boyunca elde ettiğiniz dört yükseliş ateşleme modunun her biri için de kendi bulmaca çözme ve hayalet avlama amaçlarınının olması, bazı başka göstergelerle tamamlanabiliyordu.

Hayaletleri yakalamak, hayaletleri ve paranormal eşyaları taramak için PKE sayacını kullanmak, çevrede başka dünyaya ait eserleri bulmak para kazandırır. Para kısmını toparlamak son derece kolay. Yapmanız gereken hayaletleri avlamak, ufak da olsa etraftaki paranormal olayları takip etmek yeterli. Ek olarak bilin ki bu oyun, sizi eziyet dolu bir oynanışa sürüklemiyor, onun yerine nostalji yaşamanız için elinden geleni yapıyor.

Oyun hikayesi yaklaşık 8 saatte tamamlanıyor. Bu sürede Sedgewick Hotel, New York Public Library ve Times Square gibi ikonik mekanları ziyaret edebiliyorsunuz.  Aykroyd ve Ramis bu oyunu hayata geçiren en önemli isimlerden sadece ikisi. Tıpkı filmler gibi oyunda da Dan Aykroyd ve onun şapşal teknolojisiyle dolup taşan Bill Murry’nin şimdiye dek var olan komedi alaycılığı ve Harold Ramis düz adam rutinini koruyor. Winston ise bilgelik konumunu korumaya devam ediyor. Annie Potts dahil her karakteri, muhtemelen oldukça seveceksiniz. Sonuçta işin içerisinde nostalji ve Ghostbusters var.

Oyunun PC sürümü grafik geliştirmesine sahip. Adının hakkını veriyor, ancak hikaye kısmında oyunun dünyasına hakim olanların beklentiyi düşük tutmasını öneririm. Oyunun pürüzlü kenarları daha keskin, görseller daha temiz ve efektler ise daha parlak. Diğer tarafta oyunun ara sinematikleri, orijinalliğini koruyor. Diğer tarafta oynanış bazı engellere takılıyor. Kırılan nesnelerin çevrede takılıp kalması ve yapay zekanın saçmalaması gibi. Büyük sıkıntılar yaşadığınızda önceki kayıt noktasından kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Merak etmeyin, kayıt noktaları arasında büyük farklar yok.

Bu oyun ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde, hikaye temelinin dışında gerçekleşen çok oyunculu bir mod da vardı. Bu görev, dört kişiye kadar ekip oluşturup her seviyede bir boss savaşıyla sizi baş başa bırakırdı. Saber Interactive, bu kısmı tamamen kaldırmış, ancak bu modu yenileyerek geri getireceklerini belirten bir açıklama da yaptılar.

İşin güzel kısmı oyun fiyatı 39.00 TL. Günümüz oyunlarını düşündüğümüzde oldukça uygun bir fiyatlandırma. Oyun, tam olarak elden geçirilmemiş ve ara sinematiklerin eskisi gibi kalması, oynanışta ufak tefek sıkıntıların olması ister istemez can sıkabiliyor. Ancak fiyat konusu ve özellikle Ghostbusters severleri mutlu edebilecek oyun sayısının oldukça az olması, Ghostbusters: The Video Game Remastered’ı başarılı bir oyun yapıyor.

 

 
John Wick Hex İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  RPG Platform Oyunu Indivisible Satışa Çıktı

  Previous article

  Concrete Genie İnceleme

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme