İnceleme

Kirby Fighters 2 İnceleme

0

Kirby hiç kuşkusuz sevimliliğiyle birçoğumuzun dikkatini çekmiştir. Pek tabii ki onun gibisinin elinde kılıcı veya asasıyla düşünmek biraz tuhaf gelebilir. Ancak zamanla kendisini geliştiren sevimli kahramanımız şimdi Kirby Fighters 2 etiketiyle Nintendo Switch platformlarınızı renklendiriyor.

Oyun, aslında Super Smash Bros. temasından sıyrılmış ve kendisine yer edinmiş bir oyum. Bu konuda oyun öyle ikilemde kalıyor ki ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor. Ben sevenlerden biri olarak her yaştan oyuncunun Kirby Fighters 2’de eğlenebileceğini düşünenlerdenim. Tabii sevimlilik kavramı, renkli grafikler, koca pembe bir balonun şebeklik yapması size hitap etmiyorsa zaten yanlış yerdesiniz. Çünkü Kirby Fighters 2, saatlerce oynanacak bir oyun değil.

Bu oyundan zevk almanın yolu, farklı becerilere sahip bir grup insanı bir araya getirmek ve kimseye bir şey öğretmek zorunda kalmadan sadece eğlenmeyi amaçlamaktır.

Oyunun ana modu en fazla dört kişinin birbiriyle kapıştığı ve en iyi Kirby olma yolundaki savaşıdır. Tüm ekip, Kirby’nin farklı formlarından birini seçer. Her formun farklı saldırıları vardır. Mesela kılıç veya asa seçmek, sizi belli noktalarda avantajlı hale getirdiği kadar dezavantaj da sunar. Tabii ayrıca Kirby’nin kendine has emme yeteneğini de unutmamak gerek. Bulunduğunuz birçok kademede etrafınızdakileri değerlendirebilirsiniz. Alev bulutlarını emerek rakibe fırlatabilirsiniz mesela.

Smash Bros. gibi bir oyuna kıyasla, bu kademelerin tümü küçük ve kazanana karar verilmeden önce kısa bir yakın dövüş dalgasına neden olacak şekilde tasarlanmış. Kirby Fighters 2 ile ilgili gözüme ilişen ve bir noktada beni rahatsız eden konu, kademelerin yani girdiğiniz bölüm haritalarının aşırı derecede renkli olması ve çeşitli saldırıların, etkilerin enerji açısından o kadar patlamalı renkli görünüyor ki, Kirby’nizde olan biteni görmek oldukça zor. Her karakteri veya kime ait olduklarını net bir şekilde özetlemeye yardımcı olacak yeterli şey yok.

Oyunun çılgın rekabetçi olmaması ve saf eğlenceyi konu alması, Kirby’niz öldüğünde sahada yeniden belirmesine olanak sağlıyor. Yani sağlığınız bitse de diğer tüm rakiplerin yanında tekrar oynayabiliyorsunuz. Bu da ölen oyuncuyu hayalete çeviriyor ve size hala yaşayan bir Kirby’yi başarıyla yakalayarak oyuna geri dönme şansı verir. Girdiğiniz maçın bitmesi için geriye tek bir Kirby’nin hayatta kalması gereklidir.

Kontrol kısmında elleriniz oyuna hemen alışacak. Güzel kısık basit kontrollere rağmen girdiğiniz kademede tepenize yağan yığınla eşya mevcut. Bir o kadar da karakter eşya yelpazesinin kısıtlı olması üzücü tabii ve Super Smash Bros. eşyaları ile benzerler.

Oyunun single player yani tek başınıza takılabileceğiniz modunda seçenekler kısıtlı. Yani etrafınızda sizinle oynayacak birileri yoksa veya online oynamayacaksanız Kirby Fighters 2, sizin oyununuz değil. Yine de single player kısmından da bahsetmeden geçmeyelim. Bu modda oyunculara 50 katlı bir kuleye yavaşça tırmanmalarını isteyen bir hikaye modu var ve her katta yol boyunca yenecek tek bir düşman var. Basit görünse de aslında belli stratejileri de düşünmek gerekiyor. Çünkü her zafere ulaştığınızda ve yeni kata geldiğinizde güçlendirici kazanıyorsunuz. Daha fazla sağlık veya daha yüksek hasar gibi seçenekler arasında kalırken seçimi iyi kullanmak gerekiyor ki sonraki katta hayatta kalabilesiniz.

Single player modunu bir kez temizlediğinizde, çok oyunculu modda kullanmak için çoğu şeyin kilidini açmanız gerekir ve yeni yüksek puanlar elde etmek istemediğiniz sürece, tekrar oynatmak için fazla bir nedeniniz olmayacak. Yine de Kirby Fighters 2, nostalji havasını sonuna kadar yansıtan, sadece arkadaşlarınız veya ailenizle sizi eğlendirecek oyunlardan biri. Kirby Fighters 2 ile düzinelerce sevimli karakter modellemesi, tatlı müzik seçimleri ve basit oynanışıyla parti dövüş oyunu türü gibi düşünebileceğimiz zevkli zamanlara hazır olabilirsiniz.

The Outer Worlds: Peril on Gorgon İnceleme

product-image

Kirby Fighters 2

7

Sevimli bir oyundan çıkabilecek beklentileri karşılıyor, kendisine has bir kalitesi var ve onu daha yükseklere çıkarabilecek unsurları eksik olsa da ciddi kusurları yok. Basit ama eğlenceli ve büyüleyici bir deneyim. Düzinelerce karakter modellemesi, sevimli müzikleri derken özellikle Super Smash Bros. gibi isimleri seviyorsanız, Kirby Fighters 2'yi de seveceksiniz demektir.

Artılar
 • Fiyatına göre oldukça fazla içerik
 • Kirby sevenler için mükemmel
 • 4 oyuncu için yerel ve çevrimiçi çok oyunculu mod
 • Basit ama eğlenceli ve büyüleyici bir deneyim.
Eksiler
 • Deneyimli oyuncular için fazla kolay
 • Saf eğlenceden fazlasını isteyenlere göre değil
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  The Outer Worlds: Peril on Gorgon İnceleme

  Previous article

  Diablo IV’ün Yeni Geliştirici Güncellemesi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme