İnceleme

Tetris Effect İnceleme

0

Hepimiz Tetris dünyasının bir parçası olduk. Çok uzak geçmişten bugüne farklı şekillerle evrilen Tetris, bu sefer Tetris Effect ismiyle karşımıza çıkıyor. Hatta 4K ve fazlasını barındırmasının yanında dilerseniz, VR olarak Oculus Rift veya HTC Vive desteği de mevcut.

Oculus Rift veya HTC Vive üzerinden oyunu oynayacaksanız, seçiminizi Oculus VR veya SteamVR doğrultusunda yapmanız gerekiyor.  

Tetris Effect, adını sadece ilk dakikalarda yaşamamıza izin veriyor. En azından orijinalinin temellerini sağlam tutuyor. Temelde tetris oyunlarının nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğru şekilleri, doğru noktalara yerleştir, patlat ve zorlu bölümleri belli hızda geç, puanları topla. Sürekli değişen bloklar bir araya gelerek, düzgün şekilde sığdıklarında görsel anlamda her şeyin tatlı göründüğünü itiraf etmek gerek. Bu temellere ek olarak Effect, çokça stil ve temayla bizi karşılıyor. Oyun, 30’dan fazla aşamaya sahip ve görsel temalar, ses efektleri ve başarılı müzikle uyumlu olarak kendisine has bir tarzı var.

Zorlu bölümleri geçmek için ilk yapmanız gereken kendinize güvenmek. Tetris Effect, bir anda eğilmenizi veya bir sonraki aşamada blokların ince noktasına sığmanızı bile sağlayabilir. Çokça sürprizi olduğu kesin. PC tarafında kendisini tekrar oynattıran etkisini es geçmemek gerek. Her şekilde parıltısını kolay kolay kaybetmiyor. Ancak bir noktada VR’a bağlanmak zorunda olmak, bu teknolojiyle arası iyi olmayanlar için tabii ki can sıkıcı. 

Tetris Effect size tepki veren oyunlardan biri. Bir bloğu hareket ettirdiğinizde, döndürdüğünüzde, düşürdüğünüzde veya çizgi temizlediğinizde ses çıkar. Bunların tamamı da başarılı müzikle harmanlanır. Oyunun ekranda inanılmaz temiz görünmesi önemli artılardan biri. Hele ki konu VR olunca, gözlerinizin rahat olması şart. Bu konuda Effect, oyuncuların istediği etkiyi yaratabiliyor.

Oyunda bölümler belli temalara sahip olabiliyor. Mesela New York temasında neon ışıkların, trafiğin ve yükselen gökdelenlerin olması gibi. Müzik, ilk önce kullanıcı tarafından üretiliyor, ancak her hareket veya rotasyon, piyano dışı notaların saçılmasıyla sonuçlanabiliyor. Tetris’i oynarken doğal olarak serbest biçimli bir caz yaratıyorsunuz. Bu arada oyunu tek oturuşta 2 veya 3 saatte tamamlamak mümkün, tabii bölümleri öyle kolayca atlatabileceğinizi düşünmeyin.

En önemlisi Tetris Effect, kesinlikle herkese uygun bir oyun değil. Epic Store üzerinden oyunun fiyatı 69 TL. Doğal olarak bu fiyatı gözden çıkartırken neyle karşılacağınızı bilmeniz gerek. Her oyuncuda aynı etkiyi yaratmayacaktır. Bazıları 1 saat oynayıp başından kalktıktan sonra boşluğa düşebilir veya belki de en baştan hiç sevmeyecektir.

Tetris Effect, az maliyetli ve anlamsız eğlenceli oyunlardan biri (Maliyet kısmı tartışılır tabii). Özellikle bu tarz blokları yerleştirme ve eğlenceli efektlerle süslenmiş oyunlardan hoşlanıyorsanız, doğru adreste olduğunu bilin. 

 

Griftlands Alfa – İlk Bakış
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  PUBG SEASON 4 PC için Yayında

  Previous article

  Tori ile Yaratıcılığınızı Oyuna Çevirin

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme