İnceleme

Uncharted: The Nathan Drake Collection İnceleme

0

Oyun dünyasının belki de en talihsiz adamı olarak isimlendirilen Nathan Drake, Uncharted The Nathan Drake Collection ile geri döndü. Üstelik daha kaliteli grafikleri ve yeni kostüm seçenekleriyle birlikte. Peki asıl sorumuza gelelim? Uncharted The Nathan Drake Collection, parasının hakkını sonuna kadar veriyor mu? Yoksa öylesine piyasaya çıkartılmış bir yeniden yapım mı?

Daha önce Uncharted oynayan sevgili okurlar, taş olursunuz. Bildiğiniz taşa dönüşürsünüz. Ben yine de size insaflı davranıp, oyun hakkında kısa bilgi vereyim. Uncharted, toplamda (piyasaya henüz çıkmamaış olan oyunu hariç) 5 oyundan oluşuyor. Ancak oyunun asıl hikayesi 3 isimle tamamlanıyor. Bunlar: Uncharted: Drake’s Fortune (2007), Uncharted 2: Among Thieves (2009), Uncharted 3: Drake’s Deception (2011). Bu oyunların tamamını PlayStation 3’te oynayabiliyoruz. Bunların yanında ayrıca asıl hikayeden bağımsız olan Uncharted: Golden Abyss (2012) ve Uncharted: Fight for Fortune (2012) isimli iki PS Vita oyunu da mevcut.

Uncharted’ın hikayesi bizi Nathan Drake’in aksiyon dolu hayatına davet ediyor. Hikayemiz ise Nathan’ın atalarından biri olan Fransic Drake’in tabutunun bulunmasıyla başlıyor. Sevimli hırsızımız Nathan’ın olayı, aslında senaryo kısmında oldukça önemli. İlk oyunumuzda Nathan’ın atası olan Francis’in hikayesine odaklanıyor ve Amazon ormanları, Pasifik derken birçok mekanda düşmanlarımızdan kaçmaya çalışıyoruz. İkinci oyunumuz olan Among Thieves’te ise Marco Polo’nun gizemini çözemeye çalışıyoruz. Hatta İstanbul müze gezisi yapmayı da ihmal etmiyoruz. Bu oyunda Nathan’ın biricik dostu ve bir nevi öğretmeni olan Sully de yanıbaşımızda. Üçüncü oyunumuz olan Drake’s Deception, Among Thieves’ten iki yıl sonrasını konu alıyor. Hikayemiz ise Nathan ve Sully’nin Londra’da bir barda olay çıkartmasıyla başlıyor. Barda Nathan’ın boynundan çıkarmadığı yüzüğü satması için bir anlaşma yapılmaya çalışıyor ancak satmak istediğimiz eleman, sahte parayla bizi kandırmaya çalışınca, şişeler havada uçuşuyor. Bu oyunda aynı zamanda Nathan’ın 15 yaşındaki haline ve Sully’nin gençlik yıllarına dönüyoruz. Hikayenin son kısmında ise Suriye, Fransa’daki şatolar derken, yine birbirinden ilginç mekanları ziyaret ediyoruz.

Uncharted hikaye ve oynanış anlamında birçok oyuncuyu doyuran, efsane isimlerden biridir. Sık sık Tomb Raider ile kıyaslanan platform, aksiyon ve macera oyunumuz, içeriğinde daha fazla komediye yer verir. Yine özünde bir hazine avcılığı vardır ancak Uncharted, üç oyun boyunca tek bir hikaye üzerine odaklanır. Tomb Raider’ın yeri kalbimizde ayrı. Konumuz olan Uncharted The Nathan Drake Collection’a dönecek olursak, bu oyunun en önemli özelliği sadece PlayStation 4’te çalışıyor olması. Yani PS3’teki 3 oyunu, tek bir pakette bulmak mümkün. Bunun dışındaki diğer güzellikleri ise Türkçe menü seçeneği ve Türkçe altyazı seçeneğinin olması.

Uncharted The Nathan Drake Collection’da üç yeni oyun modu bulunuyor. Bunlardan ilki brutal zorluk seviyesi, speed run (bir çeşit zamanlayıcı) ve keşif modu (oyunu ilk defa oynayanlar için kolayın da kolayı olan bir mod). Speed run modunu biraz daha detaylandırırsak, oynadığımız oyunu arkadaşlarımızın oyunu ile kıyaslamamızı sağlıyor. Bir nevi gövde gösterisi yapıyoruz.

Nathan Drake Collection’ın diğer artıları ise fotoğraf modunun çeşitliliğinin yanında, oyunun eski versiyonlarına nazaran vuruş hissinin kuvvetlendirilmesi. Ancak hala özellikle nişan almaya çalışırken, kontrollerde bazı sıkıntılar yaşıyoruz.

Oyunun teknik kısımlarında ise bizi daha başarılı grafikler ve daha net seslendirme bekliyor. 7.1 surround kaliteli ses elde edilmesini sağlayan oyunda, ne yazık ki müzik ile ciddi bir uyumsuzluk olduğunu fark ediyoruz. Yapımcı firma, bu konuya bir yamayla açıklık getireceğini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Son durum nedir bilemiyorum ama aksiyon anında, aniden müzik kesilince insan tuhaf hissediyor. Bunların dışında oyunumuz 1080p/60fps kalitede çalışıyor ve burada PS4’ün farkını çok rahat görebiliyoruz. Oynanış daha hızlıyken, grafikler su gibi akıyor ve doku çözünürlüğü ise bir önceki oyunlara nazaran daha iyi durumda. Ufak tefek bug’lar peşimizi bırakmıyor, orasy ayrı bir konu ancak Uncharted’ı daha önce oynamadıysanız, bu tarz eksilerin sizi etkilemesine izin vermeyin derim. Oyunun bazılarımıza göre diğer bir eksisi de multiplayer modunun olmaması.

Kısacası Uncharted oynamadıysanız ve PS4’ünüz varda, bu oyunu mutlaka denemelisiniz. Uncharted The Nathan Drake Collection, toplamda üç oyuna, 80’den fazla kostüme ve Türkçe altyazı seçeneğine sahip olmamızı sağlıyor. Uncharted The Nathan Drake Collection’daki her oyun, yaklaşık 10 saat sürüyor ve oynanış kabiliyetinize/zorluk seviyenize göre bu süre uzayabiliyor. Ayrıca bu oyunun koleksiyon sürümünü satın aldığınızda Uncharted 4: A Thief’s End çoklu oyuncu betasına özel erişim kazanabiliyorsunuz (4 – 13 Aralık).

 

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Acer Z650 ile Predator Ürün Portföyünü Genişletti

Previous article

Star Wars Battlefront Çıkış Fragmanı Yayınlandı

Next article

You may also like

More in İnceleme