İnceleme

XPG Levante 240 RGB CPU Soğutucu İnceleme

0
XPG Levante 240 RGB CPU Soğutucu İnceleme

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık kullandığımız cihazlarda farklı soğutma yöntemleri ve uygulamaları ile daha fazla performans alma ya da cihazları daha düşük ısılarda daha sessiz kullanma gibi opsiyonlarımız mevcut. Hatta RGB desteği ile rengarenk kasalar ortaya çıkartarak 90’ların ışıklı ayakkabılarına bile geri dönebilirsiniz! Bu incelemede konuğumuz XPG’nin RGB cpu soğutucu çözümü olan Levante 240. Tüm dertlerinizi hazır bir kit halinde gelerek çözen bu ürün hakkındaki deneyimlerimize yavaş yavaş geçelim.

XPG markası genel olarak işini iyi yapmaya ve abartıya kaçmamaya özen gösteren bir vizyona ve bütçe aralığına sahip. Fiyat / performans tanımının tam karşılığı diyebiliriz. Bu markada seçeceğiniz ürünler sizi üzmez, paranızın karşılığının fazlasını alırsınız.

Levante 240 adından da anlaşılabileceği gibi 240 mm’lik bir cpu soğutma çözümü. Radyatör bazında 240 mm’lik tam alüminyum radyatör, geniş çaplı bakır levha su bloğu, ARGB sync RGB desteği, düşük gürültü üreten fan tasarımına sahip. Asetek tarafından geliştirilmiş XPG tarafından ise kullanıcılara sunulmuş bir paket. Günümüzde CPU’nuzu emanet edeceğiniz soğutucunun yeni teknoloji ürünü olması her zaman işinize gelir. Bu açıdan XPG, Asetek’in termal açıdan muazzam sonuç veren, soğutma alanı ve ısı değişim verimliliği konusunda 0,15mm inceliğinde mikro kanallı bakır levha çözümlü olan modeli seçmiş.

240 mm’lik radyatör üzerinde 120 mm’lik RGB’li 2 adet fanı mevcut. Fanlar üzerinde de ARGB hattı mevcut. ARGB Sync ile yönetebileceğiniz ışık sistemi 24 ARGB LED’e sahip. Bir diğer önemli nokta ise titreşim önleyici kauçuk sayesinde oldukça sessiz performans alabilmenizin yolu açılmış.

Kurulum olarak daha önce bir sıvı soğutma sistemi bağlantısı yaptıysanız prosedür aynı şekilde işliyor. Teknik olarak nasıl yapılır konusunda bir bilginiz yok ise, XPG bu konuda dökümantasyon olarak oldukça güzel bir rehber hazırlamış. Rehber konusunda ben yine anlamam diyenler için Youtube üzerinde montaj klavuzu bulmak da mümkün.

Eski CPU soğutucunuzu söküp, CPU’nuzu iyice temizleyip yeni çözüm olarak Levante 240’ı taktığınızı var sayarak ilerliyoruz. Bu aşamada anakarta kadar bir miktar sökmeniz gerekebiliyor. Bazı kasa tasarımlarında anakart alanının ortasında devasa bir boşluk oluyor, sıvı soğutma için anakartı sökmeden montaj gerçekleşebiliyor. Böyle bir kasanız var ise şanslısınız. Yoksa biraz spor yapmış sayarak yola devam edebilirsiniz. Montaj sorunsuz ve kolay ilerliyor.  Kasa içinde radyatörü de uygun yere monte edip kablo bağlantılarını da gerçekleştirerek hızla sistemi ayağa kaldırabiliyorsunuz.

CPU desteği olarak
Intel ailesi: LGA 1200, 1366, 115x, 2066, 2011
AMD ailesi : AM4
için rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Biz Levante 240’yı Intel i7 6700k CPU’ya bağladık. Günümüz işlemcilerine göre yavaş yavaş nefesi kesilen, yeni nesil işlemcilere göre yeni oyunlarda yanında bulunan NVIDIA GTX 1080 ile birlikte son demlerini yaşayan bu CPU Levante 240’tan önce başka bir markanın 240’lık hazır kit soğutma çözümü ile serinlemeye çalışıyordu. Çalışıyordu diyorum çünkü üzerinde yer alan soğutma bloğu, 1 yıl içinde hem aşırı gürültü çıkartmaya başlamış hem de yeteri kadar soğutmamayı da beraberinde zaman içinde getirmişti. Bu aşamada ister istemez artık CPU’nun çok ısındığını ve soğutma bloğunun buna yetişmeye çalıştığını düşünüyor, hatta yeni soğutma bloğu için “360’lık mı kullansak?” diye aklımdan geçiyordu. Lakin Levante 240’ı bağlamamızla birlikte tüm dertler bitti. Eski sessiz günlere geri döndük.

Levante 240 şu an için bir yazılım desteği sunmuyor. Soğutma birimi derecesine göre 600 ila 2.000 dev/dk şeklinde bir fan dönme ve 34.0 dB yükseklikte bir fan gürültüsüne kadar ulaşıyor. CPU ne kadar çok ısınırsa radyatör otomatik olarak o kadar çok devreye giriyor. Bir aksiyon yoksa da otomatikman yavaşlıyor. Bu konuda sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Özellikle eski soğutucuda FINAL FANTASY XV gibi oyunu açtığımız anda soğutucunun kendini parçalamaya başladığı bir ortamda Levante 240 hiç bu kadar gürültü çıkartmadan işini yaptı.

Kafalarda herhangi bir soru işareti bırakmadan işini yapan XPG Levante 240 RGB cpu soğutma çözümü kasasında hem şık hem işlevsel bir çözüm arayan, bu çözümü de “çok kurcalamadan işini yapsın bana yeter” diyecek herkes için tavsiye edebiliriz.

XPG Levante 240

8

XPG Levante 240 kit halinde gelen, çok uğraştırmadan sisteme dahil olan ve sizi dertlerden kurtaran harika bir fiyat performans ürünü.

Artılar
  • Sessiz ve otomatik çalışan fan sistemi
  • Fiyat / Performans eşiği
  • ARGB Sync desteği
Eksiler
  • Şimdilik yazılım desteğinin olmaması
İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Kingdom Hearts: Melody of Memory İnceleme

Previous article

RAZER INVITATIONAL AVRUPA Başlıyor

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in İnceleme