İnceleme

Kingdom Hearts: Melody of Memory İnceleme

0

Kingdom Hearts’ın çok uzun bir geçmişi vardır. Çok sayıda karakter ve dünyayı bir araya getirmeyi başaran oyunun yeni halkası ise Kingdom Hearts: Melody of Memory.

Serinin 18 yılda nerelere geldiğini düşünürsek müzikal detayların olmaması elbette tuhaf kaçardı. Ne de olsa Kingdom Hearts Orkestrası tüm dünyada konserler verdi.  Melody of Memory, sıradan bir RPG değil hatta neredeyse hiç bu türü dikkate almıyor. Onun yerine ritim müziği etiketine sahip.

Oyun, Yoko Shimomura besteleri, Hikaru Utada orijinal temaları ve tanıdık Disney şarkılarının enstrümantal versiyonlarının karışımıyla bu mirası, 140’ın üzerinde şarkıya taşıyor.

KIngdom Hearts: Melody of Memory İNCELEME

Melody of Memory, geleneksek dövüş mekaniklerini bir kenara bırakıp 3D grafiğiyle Sora, Donald ve Goofy ile başlayan maceraya atılıyor. Ufak bir not adından da anlayacağınız üzere bu oyunda anılara dalıyoruz ve müziğin gücüyle hepsini tazeliyoruz.

İlk müzik seçimimizde Sora, Donald ve Goofy arka planda müzik çalarken havada süzülüyorlar. Ardından oynadığınız platforma göre oyun, size tuş kombinasyonlarını öğretiyor. Dilediğiniz zaman eğitim moduna girip, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Eğitim modunun ardından kendinizi ilk müzikli maceranızda buluyorsunuz. Sora, Donal ve Goofy olarak karşınıza çıkan düşmanları X, L1 veya R1 kullanılarak yok ediyorsunuz, ancak doğru zamanda basmanız önemli. Birden fazla düşman, iki veya üç düğmeye aynı anda basılması gerektiği anlamına gelir. Her zaman ortadan koşan Sora, menzilli saldırılardan kaçınmak veya uçan düşmanları vurmak için zıplayabilir. Daire düğmesini basılı tutmak, Sora’nın havada süzülmesini sağlar ve genellikle yüzen müzik notaları toplamak için kullanılır. Son olarak, daha büyük düşmanlara karşı daha güçlü büyülü saldırılar tetikleyen yetenek kristalleri mevcut.

Aslında bütün oyun bundan ibaret. Saldırıların ritmine göre ilerleyen şarkılar, size yepyeni bir oyun sunmuyor. Biz yeni KH bekleyelim, karşımıza ritim oyunu çıksın kafasına muhtemelen hepiniz giriyorsunuz. Ama yenisi gelene kadar bununla idare edeceğiz artık. Hoş, Kairi’nin hikayesini de ayrıca seven oyuncu sayısı çoktur. Ne de olsa Sora’ya güç veren en önemli karakterlerden biri.

Oynanışta, sağlık barınız bir çubuktan oluşur. Doğru zamanda tuşlara basmazsanız, canınız azalır ve kaybedersiniz. Doğal olarak tüm şarkıya baştan başlarsınız. Şarkıyı seçerken Beginner, Standard ve Proud zorluklarında kendinizi test edebilirsiniz. Oyunda ilerledikçe yardım amaçlı yanına başka Disney karakterlerini de çağırabilirsiniz.

Oyun başında tek bir mod mevcut. Bu mod da Dünyalar arası turdan oluşur. Her Dünya’da farklı parçalar vardır ve parçaları tamamladıkça Kairi’nin sesinden KH’ın hikayesini sinematik eşliğinde dinlersiniz.

Sora, Donald ve Goofy mevcut tek takım değildir. Roxas, Riku ve Aqua liderliğindeki diğer üç takım da oyunda değiştirilebilir. Yetenek kristallerinin tetiklediği farklı büyü saldırılarının yanı sıra, aralarında çok az fark var. Kimi zaman yardım çağırabildiğinizi yazmıştım. Yardım dışında her Dünya, kendisine haz bazı özel karakterlere sahip. Bunlara konuk karakterler diyebiliriz. Başarım puanı peşinde koşanlar, bu karakterleri kullanabilirler.

Oyun seviyelerinden bir diğeri de Boss savaşlarıdır. Oynama şekli diğer bölümlerden çok da farklı değil. Tek fark animasyon. Kimi zaman saldırı, kimi zaman savunma yapıyorsunuz o kadar. Siz doğru zamanda tuşlara basın yeterli, gerisini oyun kendiliğinden hallediyor zaten.

Kıngdom Hearts: Melody of Memory multıplayer

Çok oyunculu moda girmek için World Tour kısmındaki birkaç parçayı tamamlamanız gerekiyor. Ayrıca dilerseniz iki oyuncunun beraber çalıştığı co-op modunda da zaman geçirebilirsiniz ancak şimdilik oyunun online kısmında oyuncu bulmak çok zor.

Diğer tarafta multiplayer modun olması, oynanış süresini biraz daha uzatıyor. Toplanabilir kartların peşinde koşabilir, çeşitli çizimleri koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. Oyunun World Tour kısmını tamamladığınızda kartların sadece ufak bir kısmını toplamış oluyorsunuz. Bu da oyundaki diğer modları oynamanız gerektiği anlamına geliyor. Yani tamamlayıcı konular biraz eziyet.

Kendime ve Benim Gibilere Not

Yeni Kingdom Hearts oyunu muhtemelen 2025’e kadar gelmeyecek. Hatta daha uzun. Yeni nesil konsollar elbette umutlarımızı yeşertiyor ama nereye kadar, ne zaman pek ortada bilgi yok. Serinin hayran kitlesinin yaşlandığını unutan Square Enix, artık çocukça ve kolay oynanışa sahip KH isimlerinden vazgeçmeli. Çünkü hayran kitlesi yaşlanıyor ama oynanış o hayran kitlesine göre gelişmiyor. Bu da bayağı üzücü ki şahsen bu serinin hastasıyımdır.

Melody of Memory fena bir oyun değil. Fikir eğlenceli, oynanış süper akıcı ve güçlü hikayesini ritimlerin eşliğinde başarılı bir şekilde sunuyor. Taşıma bandında melodilere eşlik ederken nostaljinin dibine vuracağınız kesin ancak fiyatı düşünüldüğünde, KH kitlesinin daha iyisini hak ettiğini düşünüyorum.

Kingdom Hearts 3 İnceleme

 

 

product-image

Kingdom Hearts: Melody of Memory İnceleme

7

Melody of Memory fena bir oyun değil. Fikir eğlenceli, oynanış süper akıcı ve güçlü hikayesini ritimlerin eşliğinde başarılı bir şekilde sunuyor. Taşıma bandında melodilere eşlik ederken nostaljinin dibine vuracağınız kesin ancak fiyatı düşünüldüğünde, KH kitlesinin daha iyisini hak ediyor.

Artılar
 • Serideki hemen hemen her oyundan çok sayıda şarkı
 • Müziğe göre iyi ve doğru zamanlanmış tatmin edici mücadele
 • Oynanışı kolay
 • Ortaya çıkarılacak çok fazla koleksiyon ve çeşitli başarımlar
Eksiler
 • Çok fazla düşman, çok az tuş kombinasyonu
 • Konuk karakterler ve alternatif takımlar anlamsız görünüyor
 • Yeni içerik ve modlara ulaşmak zaman alıyor
 • Fiyat performansı yeterli değil
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Hearthstone Darkmoon Panayırı Dehşeti İnceleme – Kaos Bizi Bekliyor!

  Previous article

  XPG Levante 240 RGB CPU Soğutucu İnceleme

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme