Köşe Yazısı

Acer Nitro 5 Gaming Laptop’u Deneyimledik!

0
acer nitro 5 gamescom 2019

Özellikle oyun oynayıp para kazanan bizim gibi oyun sektöründeki arkadaşların en büyük derdi kullandıkları cihazların performansları ve hafiflikleri oluyor. Son 2 yıldır neredeyse ziyarete gelen her cihazın kaç kilogram olduğu konusuna kafayı takmış durumdayım. Bu defa konuğumuz Acer Nitro 5 Gaming Laptop. Severek takip ettiğim Acer ve onun gaming tarafı olan Predator ürünlerinde de bu kriterleri önemle kontrol ettim. Sağolsun Acer Türkiye 2 yıldır neredeyse piyasaya çıkan her ürün ile mutlaka beni buluşturdu.

Bu konuda verdikleri destekten ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Neden böyle diyorum onu da açıklayayım. Bizim gibi donanımları sonuna kadar zorlayan kişilere markalar genellikle güvendikleri ve performansı kendilerini üzmeyecek ürünleri yollamayı sever. Böylelikle piyasada hep iyi bilinmeyi isterler. Acer tarafında ise bize gelen (özellikle de giriş seviyesi olarak hitap edilen) ürünlerde çizgilerini hiç bozmadıkları ve kullanıcıyı memnun edecek bir çizgi görmekteyim.

Mobil olmanın artık günümüz dünyasında çok önem kazandığı aşikâr. Bu konuda hafiflik ve performans beraberinde bir takım teknik zorunlulukları da getiriyor. Örneğin iyi soğutma, uzun süre pil ömrü gibi kriterler öne çıkıyor.

Birlikte Almanya’ya Gamescom’a kadar gidip dolaştığım Acer Nitro 5, Intel Core i7 8750H işlemci ile geliyor. 2.20 GHz ve 6 çekirdeğe sahip bu deli fişek cihaz NVIDIA’nın GTX 1050 Ti olarak bilinen ve halk arasında milli ekran kartı olarak anılan grafik ünitesine sahip. Bu ikili iyi bir performans ile birlikte bu cihazı hem iş amaçlı hem de belli bir seviyeye kadar oyun makinası haline dönüştürüyor. Hele ki üzerinde yer alan FULL HD 15.6” ve 144 Hz’lik ekran ise sizi CS:GO gibi oyunlarda avantajlı kılıyor.

İş olarak baktığımızda ise Adobe Photoshop, After Effects ve Premier gibi 3lü kuvvet tabir ettiğim tasarım ve video işleme programlarında da fazlasıyla iyi iş çıkartıyor. Bunun yanına diğer 3D çizim programlarını da ekleyebilirsiniz.

16 GB’lık DDR4 RAM ile birlikte günümüz kullanımında doyurucu bir alan sunan Acer Nitro 5, 1 TB’lık  HDD ve 256 GB’lık SDD çözümünü de size sunuyor. SSD’lerin vazgeçilmez olduğu bir dönemde bu cihazda bu ikiliyi görmek Tango&Cash gibi bir avantajı da pakete dahil ediyor.

Dışarıdan USB cihazları bağlamayı sevenler için 2 USB 2.0, 1 USB 3.0 ve 1 adet USB 3.1 Gen 1 bağlantı noktasını da kasa üzerinde bulunduruyor. Ayrıca 1 adet USB Type-C ve RJ-45 çözümü de emrinize amade.

4 hücreli 3320 mAh’lik pil size adaptör yanınızda değilken ofis tarzı işlemlerde kullanımıza göre uzunca bir süre yardımcı oluyor. 2.70 kilogram ağırlığındaki bu arkadaş ile rahatça gittiğiniz her yere ofisinizi ve oyun keyfinizi taşıyabilirsiniz.

Kod adı olarak NİTRO 5 AN515-52 şeklinde piyasada bulabileceğiniz cihazı çeşitli satış noktalarında sizler de deneyimleyebilirsiniz. Bu seride şu an piyasada farklı konfigürasyonlarda cihazları da bulabilirsiniz. Özellikle yeni nesil 1660TI, 1650, 512 GB SSD, Windows – Linux ve 8 / 16 GB Ram seçenekleri sizlere aradığınız ürünü bulmakta yardımcı olabilir.

Bu yılın sonlarına doğru ise ilk defa 120 Hz’lik AMD ve Intel işlemcili yeni nesil Nitro 5’ler de piyasada olacak. Bu yeni serinin üyesi olan bir Nitro 5’te bu satırları yazdığımı (Bunun kod adı ise AN515-54) ve bu üründe de oldukça iyi bir performans aldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Bütçe ile orantılı iyi bir performans isteyen kullanıcılar için Acer markasını ve Nitro 5 serisini mutlaka listede tutmalarını öneririm.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Gamescom 2019’da Kalbimizi Çalan Oyunlar

Previous article

Final Fantasy 14: Shadowbringers İnceleme

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.