Kültür Sanat

Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi Açıldı

0

“Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” isimli sergi, İş Bankası Müzesi’nde açıldı. Serginin açılışında konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, tarihini derinlemesine inceleyen, hatırlayan ve tarihine sahip çıkan toplumların geleceğe sağlam adımlarla ilerleyebileceğine inandıklarını söyledi.

Böyle bir döneme ışık tutmanın ve bunu yeni nesillere aktarmanın sorumlulukları olduğunu ifade eden Akkuş, “Bu sergi, bir tarihi yolculuğu, dönemin ruhuyla anlatmak üzere hazırlandı. Yeni nesilleri, tarihin bu çok önemli mirasıyla buluşturacak anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyoruz” diye konuştu.

Serginin Danışmanı Prof. Dr. Haluk Oral ise Çanakkale ile 30 yıldır ilgilendiğini, niyetinin genel olarak Çanakkale’yi anlatmak değil, Çanakkale’nin bazı ayrıntılarından bahsetmek olduğunu vurguladı.

Serginin küratörlüğünü üstlenen belgesel yapımcısı Savaş Karakaş da Çanakkale Savaşı’nda gazi olan dedesi Hafız Hilmi Coşkun’un ağzından kendi hayatını anlattığı bir yazı okuyarak, Çanakkale Savaşı’na dair ayrıntılar paylaştı. Savaş, şöyle devam etti:

“O yaşlardaki Savaş’a bakıyorum ve korktuğumu hatırlıyorum. Dedem aldığı yaralar dolayısıyla sakat kaldığı için büyük korku hissediyordum. Ama İş Bankası bana o fırsatı verdi ve bu sayede dedemin elini korkmadan tutuyorum. 20 yıl boyunca dedemin Türk siperlerinde üzerilerine İngiliz gemilerinden atılan şarapnel parçaları ve bombalar yüzünden sakat kalmış elinden korktum. 1974 yılında dedemi kaybettik ve 1995 yılından bugüne kadar Çanakkale Boğazı’nın derinliklerinde tüm taraflara ait olan gemilerin peşinden koştum. 20 yıl boyunca o korktuğum dedemin elini denizin derinliklerinde aradım. Pek çok denizaltı ve savaş gemisinin keşfine tanık oldum. Türkiye’nin ve dünyanın ünlü su altı araştırmacılarıyla denizin derinliklerinde iz sürdüm. Bütün bunları, Çanakkale Savaşları’nda yaşananlar unutulmasın diye bana ‘Savaş’ adını koyan dedemin hikayesiyle birlikte, sizlerin beğenisine sunuyorum. Bu sergiyi dedemin elini tutmak olarak görüyorum.”

15 Ağustos’a kadar açık kalacak

Savaş objeleri, orijinal belgeler ve belgesel filmlerden oluşan “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” sergisi, 15 Ağustos’a kadar açık kalacak.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

GTA Online’da Dertler Bitmiyor

Previous article

Şampiyon Ustalığı Açık Beta’da

Next article

You may also like