Alışveriş

n11.com: Türkiye’de Erkekler Keyfe, Kadınlar Stile Düşkün

0

10 farklı kategoride milyonlarca ürün çeşidi ve yenilikçi çalışmalarıyla kısa sürede hızlı ve istikrarlı bir büyüme gösteren e-ticaret platformu n11.com, çevrimiçi alışveriş müşterilerinin en çok ilgilendikleri konuları öne çıkaran ilgi çekici araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırma, Webrazzi e-Ticaret’15 konferansında nöropazarlama şirketi ThinkNeuro tarafından göz takibi teknolojisiyle 73 katılımcı üzerinde gerçekleştirildi.

Toplam altı farklı teklifin öne çıktığı araştırma, göz atma sayısı ve odaklanma süresi dikkate alındığında erkeklerin macera, keyif ve fırsat odaklı tekliflere kadınlardan daha çok ilgi gösterdiğini ortaya koydu. Kadınların erkeklerden belirgin oranda daha fazla ilgi gösterdiği tek kategori stil olurken, teknoloji ve seyahat kategorileri kadınlarda ve erkeklerde benzer ilgi oluşturmasıyla dikkat çekti.

Kadınlar kampanya, erkekler kıyas peşinde

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç nokta da kadınların n11.com logosunu erkeklere oranla yaklaşık 2,5 kat daha hızlı keşfetmesiydi. Buna karşılık erkekler arama çubuğunu kadınlardan çok daha hızlı keşfetti.

Erkeklerin neredeyse yarısı indirim fırsatı sağlayan “kupon” alanını görmezken, kadınların yüzde 80’i bu alana bakmayı ihmal etmedi. Ayrıca kampanyaların sıralandığı “Tüm Kampanyalar” yazısına kadınlar erkeklere oranla daha fazla odaklandı.

Araştırma, tüketicilerin istemsiz ve doğal ilgisine odaklanıyor

Araştırmada göz takibi (eye tracking) cihazıyla, altı farklı teklifin sunulduğu n11.com ana sayfalarının her birinin katılımcılarda göreceli olarak ne derecede ilgi oluşturduğu ölçüldü. Daha sonra, katılımcıların baktığı ve odaklandığı yerleri gösteren ısı haritaları üzerinde analizler yapıldı. Sayfadaki hangi yazı ya da görsele ilk bakışın ortalama kaçıncı saniyede olduğu, odaklanmaların toplam süresinin ortalaması, gözün ilgili alana kaç kere girdiğinin ortalaması ve seçilen alanlara katılımcıların yüzdesel olarak ne kadarının baktığının ortalaması alındı. Sonuçlar elde edilen veriler doğrultusunda yorumlandı.

ThinkNeuro tarafından gerçekleştirilen araştırma, anket ve diğer yöntemlerden farklı olarak tüketicilerin istemsiz ve doğal ilgisine odaklanması nedeniyle büyük değer taşıyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

Turkcell Superonline’dan Oyunseverlere Yenilikçi Tablet

Previous article

Özgecan’ın Anısına Kadınlar Satranç Şampiyonası

Next article

You may also like

More in Alışveriş