PlayLink Deneyimi – Hidden Agenda / SingStar Celebration

<span class="fa fa-user"></span>
Ceyda Doğan Karaş
İnceleme
1K
0

PlayStation 4‘ün oyunculara sunduğu eğlenceli teknoloji PlayLink, bu sefer bizi çok ilginç maceralara çağırıyor. Bu yazımızda iki farklı oyunu inceleyeceğiz. Birinde Tuzakçı katilini yakalamaya çalışacağımız Hidden Agenda, diğerinde ise arkadaşlarınıza ses yeteneklerinizi gösterebildiğiniz SingStar Celebration.

PlayLink konusunda biraz geri planda kalan dostlarımıza hatırlatma yapalım. PlayLink, PlayStation oyunlarını telefon ve tabletlerimizde kontrol edebilme imkanı veriyor. Birkaç arkadaşınızla aynı odada PS oyunlarının tadını çıkartabiliyorsunuz. Herkes telefonuna PlayLink uygulamasını yüklüyor ve oyununu da tanımlıyor. Ardından bir bakmışsınız, hepiniz aynı televizyon ekranındasınız. Tabii bu oyun paketi, sadece PlayStation kullanıcıları için geçerli. Oyun sahibinin PlayStation’ınına oyunu yüklemesi, ardından da telefonuna aynı isimli uygulamayı indirmesi gerekiyor.

Hidden Agenda

Hidden Agenda, bizleri Tuzakçı isimli bir seri katili yakalamak üzere göreve çağırıyor. Until Dawn isimli o lanet korku oyununu hatırlar mısınız bilemedik (iyi anlamda tabii ki, aklım çıkmıştı benim ühü)? O oyunun geliştiricisi olan Supermassive Games’in yeni PlayLink oyunu Hidden Agenda, karanlık köşelerde gizlenen ilginç varsayımları ortaya çıkartmamızı istiyor. Gerçek bir dedektifçilik oyunu gibi. Until Dawn’ın aksine Supermassive, Hidden Agenda’da daha çok hikaye anlatımı odaklı ilerlemiş. Boş zamanlarımızda karakterleri kontrol edemiyor veya ortam keşfetme olayını yapamıyoruz. Hatta daha net bir tabirle oyunu bir kere başlattıktan sonra bir daha controller ile işimiz kalmıyor, her şeyi telefonumuzdaki Hidden Agenda uygulamasından hallediyoruz.

5 kişiye kadar çıkan oynanış, basit arayüzü ve kolay etkileşimiyle öne çıkıyor. Telefon ekranında parmağımızı sürükleyerek seçimler yapabiliyor, gizli nesneleri inceleyebiliyoruz. Oyunun hikaye kısmına değinmeyeceğim, aksi takdirde bütün sürprizi bozarım. Oyun, Until Dawn’ın baş döndürücü antiklerinden farklı olarak karakter ilişkilerinde ölümcül eylemleri öne çıkartıyor. Hatta bu eylemler, oyunun neredeyse tamamını kapsıyor. Sadece Tuzakçı’yı bulmaya çalışmıyoruz, aynı zamanda birlikte oynadığımız arkadaşlarımızdan kime güveneceğimizi de anlamamız gerekiyor. Hatta ardından katile karşı dava da hazırlamak ve bu da doğru kanıtları toplamamız gerek anlamına geliyor.

Oyunun en eğlenceli kısmı seçimler ve bu seçimlerde riskli oynarsanız, daha fazla keyif alırsınız.  Sonuçta hem katil kim onu bulmak, hem kanıtları toplamak bir de üzerine dava kısmı derken, zamanın nasıl geçtiğinizi anlamadığımız Hidden Agenda, sadece rekabet modu tarafında biraz çuvallamış. Rekabet modunda gizli hedefler, rastgele öykü seçimleri olduğu için ana hikaye kadar keyifli ve zorlu geçmiyor. Bu mod ayrıca biraz daha yavaş ilerliyor, oyuncuların çalıştığı komplo teorileri de havada kalabiliyor ve daha önemlisi oyuncular birbirlerinden kopabiliyorlar. Bu nedenden benim tavsiyem ana hikayeye dalmanızdır.

Kişisel olarak arkadaşlarımla birkaç oynanış sonrasında Hidden Agenda hakkında tam olarak çok olumlu diyemiyorum ancak kötü de değil. Çok karmaşık duygular içerisindeyim sevgili okur. Bir yandan hikayeyi bir oturuşta bitirmek için çok uğraşıyorsunuz, bir yana gizemleri arkadaşlarınızla çözme kısmı son derece eğlenceli, diğer yanda ise yaşanan birkaç teknik sorun oynanışı etkileyebiliyor. Mesela bazı karakterler o kadar doğal olmayan tepkiler veriyor ki yanlarında “far görmüş tavşan” daha sevimli kalır (tavşan gerçekten sevimlidir ama!). Her şekilde arkadaşlarınızla hoş bir akşamı devirebileceğiniz, gizem ve eğlence dolu Hidden Agenda, türünü sevenlerin deneyebileceği oyunlardan biri. Android için buraya, iOS için buraya tıklayabilirsiniz. Oyunu PS4’ünüzde satın almak için ise burayı incelemeyi unutmayın.

That’s You! İnceleme

SingStar Celebration

Hop! Şarkı söyleme vakti. Hiç öyle ben karga sesliyim falan kaçamazsınız. Arkadaşlar arasındayız canım, rahat olun. PlayLink’in diğer öne çıkarttığı eğlenceli oyunumuzun adı SingStar Celebration. Oyuncular, PS4 uyumlu bir mikrofon kullanılmasından ziyade, Singstar Mikrofon uygulamasını (SingStar Microphone) indirerek karaoke hayallerini yaşayabiliyorlar. Şimdiye kadarki her PlayLink uygulamasının aksine  SingStar Celebration uygulaması bir tabletten değil, cep telefonu uygulamasından indirilebiliniyor. Bunun nedeni de bir iPad’e şarkı söylemenin garipliğini ortadan kaldırmak içindir diye düşünüyorum. Tabii bu kısıtlama, kullanılabilecek cihazların sayısını azaltıyor. Yine de cep telefonunu mikrofon gibi kullanmak, daha cazip geliyor desem yeridir.

USB mikrofon ile telefon uygulamasındaki ses kalitesi arasında neredeyse hiçbir fark yok. Her iki taraf da sesi çok iyi yakalıyor ve ekranda adımı doğru şekilde gösteriyor. SingStar Celebration uygulamasının kullanılmasında çalma listesi oluşturmak gibi bir avantaj var. Mesela 10 parçalık bir çalma listesi yapmak DualShock 4 ile biraz güçlük yaratıyor, telefonun dokunmatik ekranını kullanmak gerçekten çok daha hızlı ve kolay.

SingStar Celebration’da 30 farklı parça mevcut. Celebration, SingStar’ın biraz daha yeniden harmanlanmış hali olunca oyuncuların SingStore’da satın aldıkları tüm şarkılar bu uygulamada da çalışıyor. İndirebileceğimiz neredeyse 700’den fazla parça var. Singstar’de her zaman sevdiğim topluluk ilişkileri inanılmaz eğlenceli olmuştur. Geçmişse biraz dönüp PS3’teki klipleri izlemek pek tatlıydı ancak online taraf, eskisi gibi değil. Birazcık konuşma ve paylaşma oranı azalmış gibi duruyor.

Oyunun, sadece karaoke odaklı olmaması ayrıca özel bir artı. SingStar Celebration her şekilde karaoke türünün vazgeçilmezlerinden olmaya aday. Oyun uygulaması android için buraya, iOS için buraya, PS4’ünüzde satın almak için ise burayı incelemeyi unutmayın

L.A Noire İnceleme