İnceleme

Heavy Rain (PC) İnceleme

0

Quantic Dream’in neredeyse 10 yıllık macerası Heavy Rain, Epic Games aracılığıyla PC oyuncularıyla buluştu. Psikolojik gerilimin sağlam adımlarından biri olan Heavy Rain, ilk olarak PS3 platformunda piyasaya çıkmıştı. Tabii oyunun ufak yaştaki oyuncular için olmadığının altını çizelim. Belki şu ara seçimlerle değişen oyun senaryosuna alışık olabilirsiniz, ancak 10 yıl önce bu durum muazzam bir etki bırakırdı. Seçimlerle gelişen hikaye, heyecan oranını çok yükseklere çıkartırdı. Hala aynı şekilde hisseden oyuncular vardır eminim. Oyunun PS4 platformuna çıkışı, doğal olarak PC ile kıyaslamaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Çok da haklısınız. İşin en güzel kısmı ise Heavy Rain, PC’de çok uygun fiyata satışa çıkmıştı.

Oyun hikayesi gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız kadar duygusal. Zaten oyun kendi adından da bu konuyu size yansıtmaktan geri kalmıyor. Üzücü kısım ise oyuna uzun süredir beklenen Türkçe alt yazı seçeneğinin olmaması. Oyunu daha önce oynamayanlar için ufak bir özet geçelim. Heavy Rain, bize dört farklı karakterin kontrolünü veriyor. Her karakterin gittiği yol farklı ve bu seçimlerde en büyük rol size ait. Karakterlerimiz, tatliş bir fotoğrafçı hatun olan Madison Paige, ilginç alışkanlıklara sahip FBI ajanı Norman Jayden, çocuğu kaybolduktan sonra bunalıma giren başarılı bir mimar Ethan Mars ve özel dedektif Scott Shelby.

Bas seç ve film gibi izle kafasından hoşlanmayan oyuncular için sıkıcı, ancak hikaye derinliğine önem veren oyuncular için bir klasik olan Heavy Rain’de finali değiştirmek sizin elinizde. Üstelik seçimler farklı dallara ayrılınca, birkaç kere oynamak isteyebilirsiniz ve bu da oynanış süresini bayağı arttıracaktır. Spoiler vermemek adına hikaye derinliğine girmeye pek gerek var, minik detaylar sizin için yeterli olacaktır: genç bir çocuk ortadan kaybolur ve şehir, aniden korkularıyla yüzleşmek zorunda kalır. Herkesin kafasındaki tek soru “Origami Katili yine mi ortaya çıktı?”. Bu kayboluş, oyundaki dört farklı karakterin kaderlerini belirlememize yardımcı oluyor. İşin ilginç yanı Heavy Rain’de her ne kadar seçimler gidişatı etkiliyor gibi görünse de spesifik noktalarda belli karakterler ölürse, oyun bitiyor ve son kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Yani ortada Detroit Become Human gibi daha ince işlenmiş konular yok. Ancak Mars ailesinin yaşadığı dram, gerçekten inanılmaz anlatılmış. 

Gelelim en çok merak edilen ve zaten daha önce oyunu oynamış dostların PC konusundaki meraklarını gidermeye. Oyun, PC platformunda sorunsuz çalışıyor ve en büyük korkunuz olan optimizasyon konusunda da sunumunu başarıyla tatlandırmayı gerçekleştiriyor. Oyun, her şekilde PlayStation özelinde olduğu için bütün kontroller de ona göre şekillenmiş. Durum böyle olunca klavye ve mouse ikilisine alışmak bayağı zaman alıyor. Mesela, Ethan’ın sağlam bir sabah kahvaltısı yanına portakal suyu içebilmesi için meyveyi sıkarken mouse’u çılgınca sağa sola sallamak gerekiyor. Normalde bazı aksiyonlarda sadece baş parmağınızı sallamak için analog çubuğunun kontrolü gerektiği için işler kolaydı, şimdi klavye ile karakterin kolunun sallanmasına neden olabiliyorsunuz. Bu da kimi zaman tuhaf görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kısacası oyundaki kontroller hassas değil ve açıkçası konsoldaki hissiyatı vermiyor. 

Oyunla ilgili diğer hayal kırıklığı yaşatan nokta ise PC platformunun Heavy Rain Chronicles Episode 1: The Taxidermist’e sahip olmaması. Tabii bu kararın muhtemelen ana oyun hikayesinden bağımsız olmasından dolayı olabilir. Yine de insan beklemeden edemiyor.  

Grafik kısmında Heavy Rain, yeterince başarılı. Aradan geçen uzun zamana rağmen, hala kendisini sevdirebilecek detaylarla süslü. Oyunun PC postu çoğunlukla sağlam, tabii birkaç teknik sorundan kaçamayacak kadar da sıkıntı yaşadığı gerçek. Özellikle bölüm geçişleri sırasında oyun donup, aniden kapanabiliyor. Karakter modellemeleri oldukça etkileyici ve atmosfer hala leziz. 

Mouse ve klavyeyle oynarken bazı kontrol tuhaflıklarına rağmen Heavy Rain’in PC sürümü, PlayStation 4’ye yeniden piyasaya çıkışı kadar sağlam. Her iki sürüm de PS3 orjinalinden daha üstün görünüyor. Buradaki en önemli konu, bunun şimdi ilk kez PlayStation ekosisteminin dışında bu oyunun oynanabilir olması. Bu yüzden Heavy Rain, yeni bir kitleyle tanışma fırsatına erişti. 

The Sinking City İnceleme – Beklediğimize Değdi Mi?
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Kingston Moğol Rallisi Heyecanına Ortak Oluyor

  Previous article

  HUAWEI, En İyi Müşteri Deneyimini Sunan Cep Telefonu Markası Oldu

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme