İnceleme

Mafia II: Definitive Edition İnceleme

0

Geçtiğimiz ay “İlk Mafia oyunu yeniden yapılacakmış” söylentileri dolaşırken, 2K Games beklenmedik haberler ile oyuncuları şaşırttı. Firma tarafından yapılan duyuruda, ilk Mafia oyunun, 3. oyunun motoruyla yeniden yapıldığı açıklandı. Üstelik duyurunun en şaşırtıcı kısmı bu değildi. Zamanının sevilen oyunlarından birisi olan Mafia II ve ilk iki oyunun gölgesinde kalan Mafia III’ün yenilenmiş hallerinin de dahil olduğu Trilogy paketi satışa çıkarıldı. Üstelik şimdi alırsanız, Mafia II ve Mafia III’ün Definitive Edition versiyonlarını oynamaya hemen başlayabiliyorsunuz. Bu yazımızda, Playstation 4 ve Xbox One’da ilk defa oynayacağımız Mafia II: Definitive Edition’ı inceleyeceğiz.

Savaş Gazisi Mafya

2010 tarihinde çıkan Mafia 2, bazı yönlerden ilk oyundan geriye gitmiş olsa da, türe ilgi duyan oyuncuların aklında güzel hatıralar bırakmış bir oyundu. Baba ve Sıkı Dostlar gibi mafya filmleri ile büyümüş olanların hemen ısınacağı hikayesinde, savaş zamanı Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesinin borcunu ödemeye çalışırken mafyaya dahil olan Vito’yu yönetiyoruz.
Ana karakterimiz Vito, polis tarafından yakalanıp, hapse girmek yerine orduya katılmayı seçen bir İtalya göçmeni. Savaşta aldığı kurşun yarası yüzünden geçici olarak izne çıkan Vito, eski arkadaşının da yardımıyla Empire Bay’de kalmaya ve babasından kalan borcu ödemek için çalışmaya başlıyor. Ufak getir götür işleri ile başlayan maceramız, Vito’nun aile içerisinde yükselmesi ile bambaşka noktalara uzanıyor.

Mafia II: Definitive Edition, oyunun hikayesi üzerinde (doğal olarak) bir değişiklik yapmamış. Vito’nun eski dostu Joe ile birlikte aile içerisindeki yükselişi ve başlarına gelenler, oyunun en iyi taraflarından biri demek yanlış olmaz. Hikaye tarafında konuşabileceğimiz fazla bir şey olmadığından, incelemenin kalanında yenilikler ve oyunun yeni nesile nasıl aktarıldığı üzerine konuşacağız.

Definitive Edition İle Gelen Değişim

Çıkışının üzerinden 10 yıl geçmiş bir oyunu, hem de bir sonraki nesil konsollarda, tekrar yayınlamak ciddi bir iş. Yenilenmiş sürüm dendiğinde, firmaların eskimiş grafikler, eski oyun mekanikleri ve vakti zamanında çözülmemiş sorunları ele aldığını farz ediyoruz. Bakalım Mafia II: DE yapımcıları nasıl bir iş çıkarmış.

2K Czech tarafından geliştirilmiş olan orjinal Mafia II’nin yenilenmiş Definitive Edition sürümü, Mafia III üzerinde de çalışmış olan Hangar 13 ve Shenmue’den hatırlayacağınız D3T tarafından geliştiriliyor. Normal Playstation 4 ile oynadığım Mafia II: Definitive Edition, görsel olarak oldukça iyi gözüküyor. Gerçi oyunun orjinali de öyle. Definitive Edition, doku kalitesini ve çözünürlüğü arttırmış olsa da, 10 yıllık bir oyunu yenilerken, biraz daha fazla iyileştirmenin olmasını isterdim. Ayrıca oyun içerisinde birçok grafik hatasına denk geldim. 2010 yılında kabul edebileceğimiz sorunların, 2020 yılı teknolojisinde karşımıza çıkması üzücü bir durum.

Oyunu oynarken çok büyük performans problemleri ile karşılaşmamış olsam da, FPS ile ilgili sorunlar var. Oyunun görsel olarak çok da büyük şeyler yapmadığını düşününce “En azından 60 FPS görebiliriz” dedim. Oyun bu düşüncemi, bazı yerlerde 30 FPS’in bile altına düşerek cevapladı. Oyunun oynamasına engel olacak seviyede olmasa da, daha iyisi olabilirdi.

Hikaye Düşmanı Ses Problemleri

Oyun görsel olarak sorunlara sahip olsa da, bunlar oynamasına engel olacak şeyler değil. Asıl sorun ses kısmındaki sorunlar. Oyunun müzikleri harika, ortamlardaki sesler atmosferi tamamlama konusunda oldukça başarılı. Çevredeki insanları dinleyip, bulunduğunuz şehrin havasına girebiliyorsunuz. Sonra ara sahneler geliyor. Nedendir bilinmez, ara sahnede birisi konuşurken hep sol kulağınıza bağırıyor. Arka plan sesleri iki taraftan gelmesine rağmen, bütün konuşmalar sol hoparlörden geliyor. Özellikle kulaklıkla oynuyorsanız, tek yönden gelen sesler o kadar dikkat dağıtıcı ki, hiçbir videoyu tamamen izleme şansına erişemedim. Peki bu ne kadar önemli?

Mafia II bize büyük bir şehir sunuyor. Ancak bu şehir, nispeten boş ve çok fazla yan aktiviteye sahip değil. Oyunu oynuyorsanız, özellikle hikaye kısmında vakit geçiriyorsunuz. 2010 yılındaki oyunlarda hikaye anlatımı genellikle ara sahneler içerisinde gerçekleştirilir. Mafia II’nin ana hikayesinde 2 saati aşkın ara video vardır. Yalnızca sol kulağınıza bağıran insanları boşverip videoyu geçtiğinizde, zaten Mafia II’nin en güzel tarafı olan hikayeyi de kaçırırsınız. Bence oldukça önemli bir problem olsa da, ilerleyen günlerde bir güncelleme ile düzeltilebilecek bir sorun. (Şimdiye kadar herhangi bir yama haberi gelmedi, beklemedeyiz)

Mafia II Definitive Edition Alınır Mı?

Oynanış olarak elimizde hiçbir yenilik yok. İlk oynadığımda bile hantal gelen yakın dövüş sistemi, siper alıp ateş etmek üzerine kurulu silahlı çatışma mekanikleri ve oldukça iyi olan sürüş mekanikleri aynen duruyor. Mafia II: Definitive Edition’ın sadece yeni nesile aktarılmış eski bir oyun olduğunun bilincinde olan geliştiriciler, bizim de unutmamamız için gerekli çalışmaları yapmış gözüküyor.

Definitive Edition, ana oyunun yanı sıra daha sonra yayınlanmış olan 3 DLC paketini de içerisinde bulunduruyor. “The Betrayal of Jimmy” “Jimmy’s Vendetta” ve diğerlerine göre daha iyi yorumlar almış olan “Joe’s Adventures” isimli DLC paketleri, oyunun ana hikayesine ufak tefek şeyler katan ortalama işler ve ücretsiz bir içerik olarak kabul edilebilir seviyedeler. Ana hikayenin 12 saat sürdüğünü düşünürsek, daha fazla içerik isteyenler için güzel haber.

Sonuç olarak Mafia II: Definitive Edition yeni bir oyun değil. Oynadığımız şey, eski bir oyunun bir sonraki nesile aktarılmış ve 4K çözünürlük desteği sunan yeni sürümü. Oyunun fiyatı tek başına 199 TL, Mafia: DE ve Mafia 3: DE sürümlerini de içeren Mafia Trilogy paketiyle 374 TL olarak belirlenmiş. Peki 10 yıllık bir oyunun, çok da geliştirilmemiş bir sürümüne bu ücreti vermeye değer mi? Tek başına 200 TL etmeyeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Mafia III grafikleriyle tekrar yapılan Mafia: Definitive Edition’ı almak istiyor ve “Diğer oyunlar da olsun” diyerek Mafia Trilogy paketini alıyorsanız, Mafia II: Definitive Edition’a bir şans verebilirsiniz. Tek başına almak için ise ciddi bir indirim beklemenizi öneririm.

Sonuç: Mafia 2’nin üzerine hiçbir yenilik katmayan Definitive Edition’ı yalnızca yeni nesil konsollarda oynamak isteyen oyunculara önerebiliriz. Zaten daha önce oynamadıysanız, bu deneyim sizi oldukça tatmin edecektir. Fırsatınız varsa oyunun Classic olarak geçen sürümünü bulup oynamanız daha iyi olacaktır.

 

SnowRunner İnceleme

ADATA Renkli Tasarıma Sahip T5000C Power Bank Modelini Duyurdu

Previous article

PUBG Güncelleme 7.3 İçeriği Açıklandı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in İnceleme