İnceleme

Outer Wilds PC İnceleme

0

Mobius Digital’ın Unity teknolojisiyle hayat verdiği açık dünya ve aksiyon oyunu Outer Wilds, bizi keşfedilesi eğlenceli bir dünyaya davet ediyor.

PC platformu için Epic Store üzerinden ulaşabildiğimiz oyunda, sıradan bir keşif oyunun fazlasını bulamasak da evren o kadar başarılı ki bir noktada kendinizi kolayca kaptırabilirsiniz. Biraz No Man’s Sky, biraz da Fallout desek sanırım yanlış olmaz. Ancak ikisinin de havasından biraz barındıran oyunda dikkat çekici noktaları hemen fark ediyorsunuz. Görsellere dikkatli bakarsanız, hafiften Zelda: Majora’s Mask esintisi bulacağınızdan da şüphe yok. Hele ki amaç mekan keşfetmekse, zaten aradığınızı bulacaksınız.

Kahramanlarımız Hearthian ırkı. Bu arkadaşlar uzay konusunda kendilerine oldukça güveniyorlar ve çiftçilikle hayatlarını şekillendiriyorlar. Oyuna bir astronotu kontrol ederek başlıyoruz ve daha ilk adım attığınız anda yapmanız gereken şey oyunun türünü yaşamak, yani keşfetmek. İlk 20 dakika işleri ciddiye almak zorunuza gidebilir, ancak sabredin. Özünde oyunda çokça bulmaca sizi bekliyor ve bir yandan da milyonlarca hayatı sona erdiren trajedik hava şartlarıyla uğraşıyorsunuz.

Bulmaca kısmında Nomai tabletleriyle uğraşıyorsunuz ve bulunduğunuz sistemde neler oluyor, kim neler yaşıyor gibi detayları öğreniyorsunuz. Daha ilginç kısmı sadece 20 dakikanız var. Bu süre tamamlanınca güneş patlaması yaşanıyor ve oyun yeniden başlıyor. Bu da gelişmeleri kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Yani kendinizi bir döngüde buluyorsunuz. Ancak her keşifte, bilginiz artıyor ve nasıl hareket edeceğinizi hızlıca kavrıyorsunuz. Bir noktada döngünün neden gerçekleştiğini anlamak gerekiyor. Her yaşama yeniden tutunduğunuzda, karakteriniz her şeyi hatırlıyor ancak NPC’ler için bu durum geçerli değik. Tabii NPC’lerle etkileşime girdiğinizde, doğal olarak “kardeş sen delisin galiba” tepkileri almaya başlıyorsunuz.

Güneş sistemi tamamen yapaylıktan oluşuyor ve bir yandan da gerçekçi, doğal olmayan gezegenlerle dolu. Kısa sürede her şeyin aslında gizli yabancı bir ırk tarafından yaratıldığı konusunu ortaya çıkartıyorsunuz ve bunun arkasındaki gizemli sorunları çözemeye çalışıyorsunuz. Döngü konusu gerçekten çok farklı etkiler yaratıyor. Mesela tam olarak kuyruklu yıldızın yörüngesine ne zaman gireceğini veya iki gezegenin yaklaşım rotasını, hangi kumlu yüzeyin diğeri tarafından emileceğini, altından neler çıkacağını öğrendiğinizde oyun bambaşka noktalara evriliyor. Tabii ne olursa olsun döngüde bile olsanız, bir noktada 20 dakikada çılgıncasına bulmacaları çözmek veya aksiyona girmek zorlaşıyor. Oyunun bazılarına göre efsane olması, bazılarına göre de anlamsız derecede iğrenç olmasının nedeni de tam olarak bu.

Tehlikeli manzaranın tadını çıkartmak görsel anlamda eğlenceli, araştırmalarınıza yardımcı olacak küçük aletiniz de mevcut. O kadar bulmaca çözülecek ve esrarengiz döngünün gizemini çözeceksiniz, ancak oksijen oranınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli olarak uzay geminize gitmeli ve oksijen ihtiyacınızı karşılamalısınız. Buna rağmen ölürseniz, en azından güneş patlamasından ölmekten daha iyi sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. En önemlisi NPC’lerle ilişkinize dikkat etmelisiniz. Gönül isterdi ki en azından karakter seslendirmeleri olsaymış. Tam olarak ortada leziz bir hikaye olmasa da kendimizi daha rahat kaptırabilirdik.

En uzak gezegeni keşfetmek için 20 dakikanız var. Bu da oyun boyunca zamanla yarışacaksınız anlamına geliyor. Özellikle astronot kontrol etmek, oyundaki gerçekçiliği başarılı yansıtmış. Yer çekimi gibi fizik unsurlarının düşünülmesi güzel bir detay olmuş. Bu noktada geliştirici ekip, ince eleyip sık dokumayı başarmış. Özellikle uzay geminizi kontrol ederken dikkatli olmanız gerekiyor. Her gezegene inmek o kadar kolay değil ve başlarda kontrol kısmında biraz zorlanabilirsiniz. 

Oyun, kendi tuzak sistemine sahip. Nereden, nasıl sıyrılacağınız konusunu keşfedene kadar döngünün kurbanı olabiliyorsunuz. Açık dünya özgürlüğüne sahip olsa bile ölümden kaçmak gerçekten zor. İçinde çokça bulmaca olması ve kendinizi bir saatin içerisinde hapsulmuş gibi hissettirmesi Outer Wilds’ı özel yapıyor. Aynı 20 dakikayı yaşamak eziyetmiş gibi görünse de, her şekilde büyüleyici bir deneyim. Outer Wilds’ın en büyük başarısı her zaman yeni bir şeyler keşfetmemiz.

 

Rage 2 (PC) İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  AC Odyssey – The Fate of Atlantis: Torment of Hades Çıktı

  Previous article

  PUBG, Erangel’in Geliştirme Güncellemesi Açıklandı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme