İnceleme

Saviors of Uldum: Tombs of Terror İnceleme

0

Blizzard Entertainment’ın oynaması ücretsiz dijital kart oyunu Hearthstone’un (HS) son genişleme paketi Saviors of Uldum’un yeni kartlarını Tombs of Terror’de keşfetmeye hazırsanız, sizi yeni bir maceraya davet ediyoruz.

Kart oyunlarında “hikaye” kısmına derinlemesine dalmak zordur. Sonuçta hikaye denilince oyuncuların aklına “konuşan kartlar” değil de daha fazlası geliyor. Blizzard, HS konusunda son zamanlarda çokça içerik çıkartmaya çalışıyor. Bazıları hızla oyun dünyasına dalıyor ve kimisi de sessiz sedasız yıldızının parlayacağı zamanı bekliyor. Saviors of Uldum: Tombs of Terror, bir önceki tek kişilik macera olan Dalaran Soygunu’ndaki (The Dalaran Heist) olayların hemen sonrasında geçiyor. Bu sefer arkeolog rolüne bürünüyoruz ve kahramanlarımız League of Explorers’ın yerine geçiyoruz. Ünlü Uldum şehirleri arasında geziniyor ve tabii ki arkeologluğun verdiği meraka yenik düşük hazine peşine koştuğumuz zamanlar da oluyor.

Paketin baş kötüleri Plague Lords. Bölüm sonların bu arkadaşları pataklamamız gerekiyor ve her bölüm de kendi temasına uygun olarak bizi farklı (son bölüm hariç) Twist ile karşılıyor. Bu macera paketi, diğer paketler gibi basamak sistemine sahip. Toplamda bizi beş bölüm bekliyor ve her bölümde sekiz farklı boss ile karşılaşıyoruz. Ayrıca Murloc severlere güzel haber, desteleriniz “mrrgl”larca murloc içerecek. Plague Lords, adında gizli olan “lords” kavramında canı oldukça yüksek canavarlar ve muhtemelen ilk birkaç karşılaşmada sürekli kaybedeceksiniz. İşin güzel kısmı kaybetseniz bile onlara verdiğiniz hasar kalıcı, yani tekrar karşılaşmada kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Tabii önemli bir hatırlatma, bu arkadaşlar faz değiştiriyorlar ve her değişimde sizi farklı Hero Power’lar bekliyor. Ek olarak macera paketlerinin Tavern özelliğini es geçmemek gerek. Yeni kartlarınızı ve çıkartmalarınızı almayı unutmayın.

Bu macerayla birlikte ayrıca Signature Treasure sistemine de kavuşuyorsunuz. Mevcut oyun için üst seviyelerine eklemek için bir Signature Treasure seçiyorsunuz. Signature Treasure her kahraman için farklı. Oyunlar arasında belirli koşullar yerine getirilerek Signature Treasure açıyorsunuz. Mesela, “6 boss devir”, “3 Plague Lords yok et” veya “Plague Lords’a 100 hasar” ver gibi.

Oyunun basamak sistemine hepiniz hakimsiniz. Hani kolaydan zora giden ve yavaş yavaş pes ettiğiniz zamanlar. HS’nin biraz sıkıntılı olan kısmı her yenilikte saatlerinizi harcayarak destenizi güçlendirmeye çalışmaktır. Ancak özünde bu, kart oyunlarını güzelleştiren kısımdır. Rakibi en hızlı veya sert şekilde devirmek adına seçtiğiniz kahramana göre çeşitli kombinasyonlar oluşturursunuz. Buna “secret” kartlarını da eklersiniz ve rakibiniz, farkına varmadan yenilgiye uğrar. Saviors of Uldum: Tombs of Terror’de de aynı taktik geçerli. Basamak kısmında her seferinde sizi farklı kart kombinasyonları bekliyor. Pasif yeteneklerinizin de avantajlarını kullanmayı unutmayın ki savaş alanında dayanıklılığınız artsın. Ayrıca en önemlisi bu sefer ilginç isimleri yönettiğinizi unutmayın ki oyunun en tatlı yeniliği bu: çift sınıflı kahramanlar.

Çift sınıflı kahramanlarımız: Reno Jackson – Mage/Rogue, Elise Starseeker – Druid/Priest, Brann Bronzebeard – Hunter/Warrior ve Sir Finley – Paladin/Shaman. Her iki sınıftan gelen kartları ve bunların özelliklerini aynı sırada kullanmak, ilginç olduğu kadar eğlenceli bir deneyim. Macera paketinde sadece standart değil aynı zamanda wild kartlar da yer alıyor. Tabii paketin kendisine özel kartları da destenize eklediğinizde, eğlenceli kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Özellikle yeni büyülerin hastası olduğumuzu itiraf edelim. Sadece büyü değil silahlar ve yeni minyonlar da oyuna dahil edilmiş. HS’nin hali hazırda zaten başarılı gittiği temiz bir sistemi var. Bu sisteme yeniliklerin eklenmesi ve özellikle çift sınıflı kahramanlarla oyunun süslenmesi, önemli bir adım olmuş. Tabii tek kişilik maceralardaki alışık olduğumuz sistemde değişikliğin olmadığının da altını çizmek gerek. Bildiğiniz sistemin üzerinden gidilen oynanış sistemindeki eklemeler, en azından karşılaştığımız düşmanlar ve yeni kartlar sayesinde kendisini unutturuyor.

Kısacası Saviors of Uldum: Tombs of Terror, önceki maceralar kadar eğlenceli ve hatta farklı tatlarla uzun süredir HS oynayanları tatmin edecek güzelliklerle dolu. 

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Ekim Aynın Öne Çıkan Oyunları

  Previous article

  The Walking Dead: The Telltale Definitive Series İnceleme

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in İnceleme