İnceleme

Warhammer 40K: Eternal Crusade İnceleme

0

Çok uzun zamandır PC oyuncusu olarak strateji oyunları ile iç içeyim. Bu noktada hayatımda önemli yer edinmiş oyunlardan Dawn of War ile Warhammer 40K evreni ile tanışmıştım. O günden sonra WH40K için çıkan bütün oyunları oynama yönünde bir hissiyat oluştu bende.

Strateji oyunundan sonra tamamen 3 boyutlu bir Warhammer oyunu olsa nasıl olur fikri dönüp durmaya başlamıştı akıllarda. Aslına bakacak olursanız, bir şeyi çok sevmeye başladığınız an onun illa bir 3D olmasını, içinde yaşıyor gibi var olmayı istiyorsunuz.

Oyunun ortaya çıktığı dönemde MMO-Shooter olacağı söylenen durumun ötesinde şu an karşımızda daha farklı bir yapım duruyor. MOBA türünün aşina olduğu Battlefield yapısı ile artık karşımızda Eternal Crusade. Oyunda bulunmayan kısımları ise ilerleyen dönemlerde oyunculara ücretsiz olacak sunacaklarının da altını çiziyor ekip.

Oyuna Space Marine, Chaos Marine, Eldar ve Ork taraflarından birine bağlı olarak başlıyoruz. Taraf seçtikten sonra oyun içinde de oyun anlayışımızı oluşturacak squad yapısına gireceğimiz türümüzü seçiyoruz. Bu birimleri önceki Warhammer 40K oyunlarından hatırlayabilirsiniz. Her birimle mutlaka oynamanızı öneriyorum, çünkü her durumda farklı birimleri oynamak ve duruma uygun müdahale etmek sizi başarıya götürecek yegane yol bu oyunda.

Oyun içinde seçtiğimiz karakterlerimizin dış görünüşlerini yine oyun içinde bulunan marketten alacağımız eşyalarla değiştirebiliyoruz. Bunun yanı sıra oyun içinde oynadığınız sürece seviye atlama şekli olarak AP ve RP olarak 2 farklı puan tipi topluyorsunuz. AP karakter üzerine dair geliştirmeleri yaparken harcadığınız birim. RP ise oyun içi marketten alışverişlerde kullanacağınız puan birimi.

Bütün bu karakter özelliklerini ve geliştirmeleri kurguladığımız oyun aslında ana mantık olarak belli noktaları ele geçirme ve onları elde tutma üzerine kurulu. Strateji oyununda olduğu gibi düşünebilirsiniz. Fakat strateji oyununda olduğu gibi haritalar ufak değil oldukça geniş. Özellikle araç kullanmak mühim bir hal alıyor. Bu noktada oyuna araçların kattığı etkiyi de güzel ve dengeli olarak niteleyebiliriz.

Ses ve grafik olarak ortalamanın üzerinde olduğunu belirteceğimiz oyunu sadece WH40K meraklısı iseniz çok fazla heyecanla oynayabilirsiniz. Bu oyuna hiç aşina olmayan biri için Quake ya da Unreal Tournament’tan farklı gözükmeyen bir yapım var aslında karşımızda. Çoğu yeri tam olarak bitmemiş bir yapım, gelecekte çıkacağı söylenen içerikler. Eğer firma WH40K oyuncularının istediğini veremezse  bu yapımın gelecekte gelişmesi pek mümkün olmayacaktır.

pc-sistem-inceleme-bilgisi

[taq_review]

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

HUAWEI P9 Lite ile Stil Yeniden Tanımlandı

Previous article

HP OMEN Oyun Bilgisayarları Türkiye’de

Next article

You may also like

More in İnceleme